Mayská riviéra: 11 hlavních aktivit

Mayská riviéra: 11 hlavních aktivit 1

Necelou hodinu cesty od mezinárodního letiště v Cancunu začíná fantastická Mayská riviéra. Je známá svými ospalými plážovými městy, butikovými hotely v boho stylu, skvělou místní kuchyní, starobylými památkami a poklady v džungli, takže patří k nejlepším lokalitám, které můžete v Mexiku navštívit.

Destinace nabízí spoustu fantastických míst a možností aktivit, takže by bylo dobré začít nejoblíbenějšími turistickými aktivitami na Mayské riviéře. Ať už hledáte dávku adrenalinu na zipline, chcete se naučit připravit tradiční mexické jídlo, vydat se po stopách starých Mayů nebo pozorovat ptactvo na pláži lemované palmami, Mayská riviéra nabízí spoustu možností objevování.  

 

Navštivte Tulum

Pokud jde o hlavní aktivity na Mayské riviéře, Tulum je místem, které ji proslavilo, takže se tohle staré mayské pobřežní město stalo ikonickou destinací. Vynechat ho při své návštěvě by znamenalo vynechat jeden z hlavních zážitků z Mexika. Město Tulum je turistickou destinací samo o sobě, známé svými skvělými butikovými hotely, restauracemi světové úrovně a atmosférou bosého luxusu. Ale město bylo pojmenováno podle stejnojmenných ruin, které stály na místě po celá staletí. Jejich obrázek je dobře známý, s kamennou věží El Castillo („Hrad“) tyčící se na skalnatém útesu shlížejícím na tyrkysově modré moře (úvodní foto). Tulum bylo přístavní město obehnané hradbami, které velmi přispělo k úspěchům mayské říše. Dnes je to jedna z předních archeologických lokalit v celém Mexiku, která každoročně přiláká tisíce turistů; ti přicházejí obdivovat město, vyfotografovat si ikonický El Castillo a vykoupat se v průzračném moři pod útesem. Turisté si mohou zařídit prohlídku Tulumu, která často zahrnuje dopravu z hotelu a zpátky, ale také je možné navštívit Tulum samostatně. Poté si udělejte zastávku ve městě Tulum a navštivte některou ze skvělých restaurací, které se na pobřeží vynořily.

Adresa: Carretera Federal, Cancun – Chetumal Km 230, 307, 77780 Tulum, Q.R., Mexiko

 

Objevte Grupo Xcaret

Mayská riviéra je jedinečná ve srovnání s jinými částmi Mexika díky své tropické krajině s džunglí v kombinaci s bohatým mayským dědictvím. To znamená, že návštěvníci Mayské riviéry mohou při své dovolené zkombinovat dobrodružství, historii i kulturu. Pokud se chcete ponořit hluboko do všeho uvedeného, navštivte dobrodružný park od Grupo Xcaret.  To je mexická společnost, která provozuje celkem 9 dobrodružně-kulturních tematických parků na Mayské riviéře. Původně Xcaret zdůrazňovala mayskou kulturu, a také historii a témata z regionu. Dnes zde můžete navštívit motýlí pavilon nebo akvárium Korálový útes nebo ochutnat regionální pokrmy domorodých mayských komunit, a přitom si nenechte si ujít představení Xcaret Mexico Espectacular, které kombinuje tradiční mayský tanec a hudbu s velkolepým pozadím. Ale Grupo Xcaret provozuje také různé další typy parků věnované všemu od extrémních dobrodružných aktivit přes optické iluze až po tradiční mexické svátky a festivaly (fiestas). Pokud Vás zajímá jízda na zipline, měli byste navštívit zábavní park X-Plor, což je nejnavštěvovanější zipline park na světě.

Adresa: Carretera Chetúmal Puerto Juárez Kilómetro 282, Solidaridad, 77710 Playa del Carmen, Q.R., Mexico

 

Zaplavte si v cenotě

Džungle kolem Mayské riviéry ukrývá mnohá tajemství, ale některá z nich jsou přímo pod Vašima nohama. Celý poloostrov Yucatán totiž leží na podloží z porézního vápence, kde v průběhu staletí podzemní řeky vyhloubily síť jeskyní a tunelů. Na některých místech se země propadla, takže vznikl otevřený přístup k řekám a jeskyním dole. Tyto otvory (závrty/krasové propadliny) jsou známé jako cenoty a na Yucatanu a Mayské riviéře jich najdete tisíce. Cenoty představují významnou součást mayské kultury, protože Mayové věřili, že cenoty představují vchody do podsvětí. Dnes si zde můžete zaplavat a poznávat přitom tyto krásné přírodní útvary, kterých jsou Mexiku stovky přístupných veřejnosti. Ponořte se do průzračné čisté (sladké) vody, odkud velkým otvorem uvidíte na nebe, zatímco paprsky světla ozařují tyrkysově modrou vodu a zelené visící liány. Toužíte-li po skutečném dobrodružství v přírodě, zaplavat si v cenotě patří k nejoblíbenějším aktivitám na Mayské riviéře.

 

Úžasné ruiny v Cobá

Když se od ruin v Tulumu vydáte dále ve vnitrozemí, naleznete další působivé ruiny, které hrály významnou roli v mayské říši. Ruiny v Cobá vyprávějí příběh starého mayského města s největší sítí kamenných vyvýšených cest ve známém mayském světě. Tyto cesty se šíří od hlavní lokality a spojují další mayská města v oblasti. Největší stavbou v Cobá je chrám Ixmoja, jedna z nejvyšších pyramid na poloostrově Yucatan a jediná chrámová stavba, po níž mohou návštěvníci volně lézt. Cobá je stále relativně nový objev ve srovnání s ruinami na dalších lokalitách, jako je Chichen Itza nebo Tulum. To znamená, že zde setkáte s mnohem menšími davy ve srovnání se známějšími destinacemi. Nutností je výstup na vrchol pyramidy, odkud se Vám naskytne výhled 360° na bujně zelenou džungli, která se zdá na všech stranách pokračovat do nekonečna.

Adresa: Carretera Federal Tulum 307, Coba 77793 Mexiko

 

Poznejte Rio Secreto

Když je řeč o podzemních jeskyních, nejlépe střežené tajemství Mayské riviéry leží pod zemským povrchem, kde se ukrývá rozsáhlý systém podzemních jeskyní starý celá tisíciletí. Pokud se zajímáte o průzkum jeskyní, tuhle aktivitu byste si neměli nechat ujít. Rio Secreto je systém vápencových jeskyní nedaleko Playa del Carmen o délce 37 km, z něhož pouze zlomek slouží pro turistiku. Prohlídka Rio Secreto zavede návštěvníky do podzemí, kde budou prozkoumávat dávné průchody, plavat si v podzemní řece a obdivovat tisíce a tisíce stalaktitů a stalagmitů zdobících jeskyně. Kromě své geologické historie Rio Secreto po celá staletí sloužilo Mayům pro jejich rituály. Na různých místech jeskynního systému archeologové nalezli jeskynní malby a oltáře.

Adresa: Carretera Federal Libre Chetumal- Puerto Juárez Ejido Sur, 77712 Playa del Carmen, Q.R., Mexico

Mexický nápoj mescal

Pamětihodnosti Playa del Carmen 

Mayská riviéra: 11 hlavních aktivit 2

Srdcem této části Mexika je nepochybně Playa del Carmen, kterou byste při své návštěvě Mayské riviéry měli navštívit mezi prvními. Hlavní tepnou Playa del Carmen („Playa“) je La Quinta Avenida („5. Avenue“). Na obou stranách ji lemují restaurace a butiky, takže po této ulici s nepřetržitým provozem není snadné se pohybovat. Kromě zábavy a věcí odvádějících pozornost však Playa nabízí také některé z nejvyhledávanějších resortů na Mayské riviéře, a také přední střešní podniky, především pokud máte rádi bazény na střeše a západy slunce. Nenechte si ujít návštěvu střešních prostorů v hotelech Thompson Playa del Carmen 4* a The Fives Downtown 4*, především pokud rádi relaxujete s výhledem a v doprovodu produkce DJ. Playa je také předním místem, když jde o pouliční jídlo, především tacos. Měli byste navštívit restaurace, jako je El Fogon nebo Taquerias El Nero. A nezapomeňte ani na plážové podniky, které často zahrnují bazén, lehátka na opalování, služby číšníka a sprchy. K nejlepším patří restaurace Lido Beach Club a Kool Beach Club (prý zavřeno).

Akční nabídka ubytování:  

.

Potápění na ostrově Cozumel

Když budete v Playa del Carmen, můžete se vydat k terminálu trajektů a podniknout 30minutovou plavbu po Karibském moři na ostrov Cozumel. Patří k největším mexickým ostrovům a je z nich zdaleka nejznámější díky tomu, že představuje jedno z největších přístavišť dálkových osobních lodí v zemi. A to má svůj dobrý důvod – Cozumel je nádherný. Většina ostrova je chráněna státem, takže velká část zůstává nerozvinutá a pokrytá přírodou. Kolem ostrova vede pobřežní silnice a návštěvníci si často vypůjčí elektrokolo nebo skútr, aby mohli rychle přejíždět od jedné krásné pláže ke druhé. Západní konec Cozumelu nabízí klidné pláže s teplým, mírně šplouchajícím mořem, které je ideální na šnorchlování, zatímco východní strana je mnohem drsnější a divočejší. Cozumel leží na Mezoamerickém korálovém útesu, jednom z největších bariérových útesů na světě, takže ostrov patří k nejlepším potápěčským lokalitám na Zemi. Cozumel navíc disponuje hotely a resorty patřícími k nejlepším v Mexiku, takže pokud se zde budete chtít zdržet přes noc, můžete očekávat dobrý výběr ubytování.

Akční nabídka ubytování:

Po silnici do Bacalaru 

Mayská riviéra: 11 hlavních aktivit 3
jezero Bacalar

Mayská riviéra má mnoho krásných tajemství, z nich mnohá znají pouze místní. Město Bacalar je jedním z takových tajemství, i když dnes už na pokraji obecného vyzrazení. Bacalar byl pojmenován podle jezera, na kterém leží (Laguna de Bacalar), a které je jedním z nejúžasnějších přírodních míst v Mexiku. Má přezdívku „Jezero 7 barev“ díky skutečnosti, že odstíny modré se během dne stále mění. Kolem jezera se táhne řetězec eko-luxusních butikových hotelů ve stylu bungalovů, známých svou nízkou uhlíkovou stopu a důrazem na místní potraviny & outdoorové aktivity. Všechny aktivity se točí kolem jezera Bacalar, jehož klidná hladina je ideální pro plavbu na kajaku, na plachetnici nebo opalování se. Některá místa v jezeře jsou tak mělká, že si můžete nabrat sediment bohatý na minerály (minerální bahno) a vydrhnout si jím tělo coby přírodní kúru. Jezero Bacalar je vzdáleno asi 4 hodiny autem od Playa del Carmen, takže je třeba vyrazit brzy nebo si zde zařídit nocleh. Skvělou možností ubytování je Rancho Encantado 3*, který má dok s kajaky, které mohou hosté používat.

Akční nabídka ubytování:

Navštivte Biosférickou rezervaci Sian Ka’an

Velká část Mayské riviéry působí jako úplně jiný svět, především vzdálený jih směrem k hranicím s Belize https://www.topmagazine.cz/dvanact-hlavnich-aktivit-ve-stredoamerickem-belize/  . Jsou to úseky pobřeží, kde naleznete nerozvinuté pláže, vybělený písek a háje líně se pohupujících palem. Ale jedno místo vyniká, když jde o idylické obrázky a čistou přírodu: Biosférická rezervace Sian Ka’an. Rozsáhlá přírodní rezervace je na seznamu UNESCO a a táhne se po délce 120 km kolem zcela nerozvinutého karibského pobřeží. Zahrnuje chráněnou mořskou oblast, kde žijí stovky druhů ptáků, ale také jaguáři, pumy, oceloti a kapustňáci. Pokud nemáte ještě dost cenot, pár jich najdete také v této rezervaci. Nejlepší způsob, jak si prohlédnout rezervaci a objevovat zdejší skrytá místa, je při organizovaném výletě. Pokud se však cítíte na dobrodružství, je zrovna tak možné poznávat rezervaci samostatně.

Adresa: Felipe Carrillo Puerto, Quintana Roo, Mexiko

Samostatná návštěva Mayské riviéry

Vydejte se na pláže

Mayská riviéra: 11 hlavních aktivit 4

Mayská riviéra nabízí mnoho úžasných aktivit a možností, a samozřejmě také pláže patřící k nejlepším v Mexiku. Od pláží s jemným pískem v Playa del Carmen po dokonalé bílý písek ve skrytých zátokách v Akumalu, pláže na Mayské riviéře jsou skutečně úžasné. Pokud právě to hledáte, pláže Tulumu Vás nezklamou; očekávat můžete stálou zvukovou kulisu produkce místních DJ, která Vás budou následovat, kamkoli se v Tulumu hnete. K tomu připočtěte restaurace světové úrovně, luxusní bosé plážová salony a možnost zahlédnout nějakou celebritu. Ale menší plážová města, jako je např. Akumal, nabízejí neméně krásné pláže, a přitom za mnohem nižší cenu. Také zde můžete šnorchlovat s mořskými želvami: pláže v Akumalu jsou jimi proslulé. Pokud byste si chtěli dopřát luxus v některém z nejlepších hotelů v oblasti, zvolte El Dorado Maroma 5* nebo Secrets Maroma 5*, oba na pláži Playa Maroma, která bývá často uváděna mezi nejlepšími plážemi světa. Je třeba připomenout, že všechny pláže v Mexiku jsou veřejné, takže pokud si najdete vlastní pláž, můžete si jí užívat.

Akční nabídka ubytování:

.

Výlet do Chichen Itza

Tato aktivita sice vyžaduje trochu více času (jedna cesta autem trvá asi 3 hodiny), ale výlet do mayského města Chichén Itzá patří k nejlepším možnostem aktivit na Mayské riviéře. Nachází se v sousedním státě Yucatan a obrázek Chichen Itza patří k nejikoničtějším, když je řeč o Mexiku celkově. Nejslavnější stavbou Chichen Itza je El Castillo nebo Kukulkánův chrám/pyramida. I když je vizuálně působivý, architektonicky je ještě fantastičtější především proto, že ho Mayové navrhli tak, aby byl v souladu s nebem a kalendářním rokem. Město vzkvétalo před více jak tisíciletím po dobu asi 600 let. Dochovaly se úžasné doklady mayské minulosti, od kamenných reliéfů a hřiště na posvátnou míčovou hru až po Chrám válečníků a Zeď lebek. V noci El Castillo ožívá prostřednictvím úchvatné zvukové a světelné show, která stavbu ozáří. Mimořádným zážitkem je pak návštěva místa v den jarní nebo podzimní rovnodennosti, kdy stín vržený sluncem vypadá jako had plazící se dolů po schodech na El Castillo.

Akční nabídka ubytování: