Kondomy staré přes 3000 let?

Kondomy staré přes 3000 let? 1

To, co si dnes nabodl na penis je evolučním vrcholem podobně jako homo sapiens sapiens. Historie prezervativu se totiž začala před zhruba patnáct tisíc lety. To je doba, za kterou kondom přešel od poctivých zvířecích střívek až k dnešnímu páchnoucí latexu.

Počátky civilizace
Věřte nebo ne, už před 15 000 lety našli archeologové v nástěnných malbách plných znaků indicie, které vedou k tomu, že pralidé používali něco jako prezervativy. Naštěstí nebyly příliš spolehlivé, jinak by osídlení Země trvalo podstatně déle a není jisté, že bychom tu byli i my. První oficiální prezervativy máme ale zaznamenány z roku kolem 1300 před Kristem, kdy se v Egyptě používali jako ochrana před nemocemi. Obvykle ze lnu nebo střev. Jejich propustnost se s účinkem gumy nedala srovnávat.

Příjezd do Evropy
Byli to mořeplavci a obchodníci, kteří kondomy přinesli k nám. Už v těch dobách bylo známo, že v každém přístavu je čekala láska, nebo alespoň potěšení po dlouhé plavbě, či obchodní cestě. Tak se dostali do Francie, země tisíců neřestí. Zkoušeli se, testovali a jejich spolehlivost nedokázala prodejné dámy ochránit před infekcemi. Pro výrobu se používaly kozí měchýře a kůže. Nechceme ani vědět, jaké to bylo (ne-)potěšení pro chlapa.

Konečně kaučuk
Teprve v devatenáctém století se konečně střeva nechali zvířatům a díky vynálezci jménem Charles Goodyear se začaly vyrábět kondomy z kaučuku, které byly pevné i pružné a postup postupoval. První kondom z roku 1855 byl však hrubý jako duše na kolo, na druhé straně byl na více použití. V roce 1920 se objevuje první latexový kousek.

Technologie se vylepšovaly až dnes máme extra jemné, téměř nenápadné prezervativy. Pokud se však podíváme na historii této pomůcky a její ne-zcela čistý původ, je nám jasné, proč jsme si tento princip ochrany nikdy velmi neoblíbili.

Když se kondom nejmenoval kondom?
Dodnes se vedou spory o tom, kde se vzalo jméno pro nejrozšířenější mužskou ochranu. Diskutuje se o možnosti, že získal jméno po Conton, kteří distribuoval anglickému králi Karlovi II., Ochranu ze zvířecích tkání. Jiné zdroje říkají, že je odvozen od slova condus, což znamená latinsky nádobku. Tak či, onak historie i pojmenování pánské gumičky je košatá.