Zátěžová vesta může snižovat obezitu

Zátěžová vesta může snižovat obezitu 1

Zbavit se nadbytečných kil může být obtížné, především pokud si Vaše tělo „myslí“, že byste měli mít určitou minimální hmotnost. Podle nové studie je však možné tohle „nastavení“ oklamat tak, že budete nosit zátěžovou vestu.

V roce 2018 oznámili profesoři Claes Ohlsson a John-Olov Jansson z Univerzity v Göteborgu ve Švédsku svůj objev metabolického systému, který nazvali gravitostat. Ten funguje trochu jako vestavěná váha v koupelně – prý nepřetržitě monitoroval hmotnost testovaného zvířete a zároveň postupovala tak, aby udržovala hmotnost v určitém rozmezí. Při pokusu na myších prý gravitostat ovlivňoval jejich chuť k jídlu, takže zkonzumovaly více či méně, podle toho jestli měly zvýšit nebo snížit svoji váhu.

Později chtěli vědci také zjistit, jestli oklamání tohoto systému může pomoci lidem zhubnout tím, že si jejich tělo bude myslet, že člověk váží více než ve skutečnosti. Pro svůj pokus vybrali 69 osob s BMI 30-35, což je nejnižší stupeň obezity. Během tří týdnů 8 hodin denně nosila polovina z nich vestu o hmotnosti 1 kg, zatímco druhá polovina vestu vážící 11 kg. Všichni účastníci měli žít tak, jak jsou zvyklí, takže nemuseli cvičit, pokud nechtěli.

Po těchto třech týdnech se zjistilo, že dobrovolníci s lehčí vestou zhubli v průměru jen o 0,3 kg, zatímco ti s těžší vestou o 1,6 kg. Přitom se zbavili tuku, nikoli svalů, ač není jisté, jestli se jednalo o tuk podkožní nebo vnitřní (břišní). V každém případě vědci prohlásili, že ztráta tuku „překročila hodnoty obvykle pozorované po různých formách tělesného cvičení.“

Spolu s určením typu tuku, kterého se úbytek týká, by dnes Ohlsson a Jansson rádi zjistili, zda bude ztráta hmotnosti pokračovat, když bude osoba nosit vestu déle než tři týdny. Také plánují zjistit způsob, jakým tuk ubývá, tj. jestli se zmenší chuť k jídlu, zvýší výdej energie či námaha, nebo ještě jiné faktory. Jejich výzkum byl nedávno popsán v odborném časopise The Lancet.