Výrobky Lactalisu na Slovensku stáhli již v prosinci

Výrobky Lactalisu na Slovensku stáhli již v prosinci 1

Lactalis začala stahovat výrobky minulý měsíc poté, co ji úřady upozornili, že od prosince onemocnělo 26 dětí.

Rychlým výstražným systémem zatím Slovensko nedostalo oznámení o výrobcích, které z trhu stahuje společnost Lactalis. Informoval o tom Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR. Na Slovensku byly výrobky Lactalisu dostupné v síti lékárně Dr.Max.

Ta však preventivně stáhla některé šarže dětské výživy jrjina bifida už v prosinci minulého roku, i když se kontaminace bakteriemi salmonely těchto výrobků netýkala.

„Považujeme za důležité zdůraznit, že do dnešního dne nemáme vědomost o žádném případě salmonely, která by se objevila u Slovenské kojenců v souvislosti s konzumací produktů Amilk Bifido,“ uvedla PR manažerka Dr.Max Zdenka Křížová.

„Stažení produktů z trhu jsme ohlásili Úřadu veřejného zdravotnictví, který je o našich dalších krocích informován. Produkty Amilk, které se zákazníci rozhodnou vrátit, průběžně přijímáme s garancí vrácení peněz, bez ohledu na číslo šarže,“ dodala.

Informace potvrdil i ÚVZ SR. „Vrácené výrobky jsou skladovány odděleně od nepoužitých, jsou v karanténě a budou vráceny dodavateli. ÚVZ SR zatím nemá k dispozici jiné údaje,“ dodal úřad.

Třeba jednat rychle

Pokud by se dotčené výrobky nacházely na trhu i v České republice, je podle KHS povinností kompetentních kontrolních orgánů v příslušném členském státě EU, tedy v tomto případě ve Francii, informovat ostatní členské státy o uvedené škodlivé potravině na trhu prostřednictvím oznámení v systému RASFF s poskytnutím přesných informací o sledovatelnosti výrobku.

Jde zejména o název výrobku, obchodní značku, způsob balení, datum výroby a datum spotřeby resp. min. trvanlivosti, EAN kód výrobku, výrobní šarži a podobně, jakož i informace o přesném množství dodaných výrobků do ČR, informace o dodavateli, odběratelích v ČR atd., aby na základě poskytnutých informací mohly kontrolní orgány v ČR – v tomto případě orgány veřejného zdravotnictví – co nejrychleji jednat a učinit nezbytná opatření na trh v ČR.

Onemocněly děti

Francouzský výrobce kojeneckého mléka Lactalis rozšířil kampaň, v rámci které pro podezření z kontaminace salmonelou stahuje z trhu své výrobky, na 83 z původních asi 30 zemí.

V rozhovoru pro nedělník Le Journal du Dimanche to uvedl prezident společnosti Emmanuel Besnier.

Společnost Lactalis, která je jedním z největších výrobců mlékárenských produktů na světě, začala stahovat výrobky minulý měsíc poté, co ji úřady ve Francii upozornili, že od 1. prosince onemocnělo 26 dětí.

Preventivní stahování ve Francii a jinde v zahraničí se aktuálně týká více než 12 mil. balení kojeneckého mléka. Salmonelovou infekci zatím diagnostikovali 35 dětem ve Francii, jednomu v Španělsku a jeden podezřelý případ evidují v Řecku, informoval dále nedělník Le Journal du Dimanche.