Korkové podlahy – časté dotazy

Korkové podlahy – časté dotazy 1

Mohou korkovou podlahu poškodit domácí mazlíčci?

Sami musíte posoudit chování svých mazlíčků. Víte, jaké mají zvyky, aktivity a znáte jejich potenciální ničivé sklony lépe než kdokoli jiný.

Korkové podlahy bývají ošetřené nátěrem, který mohou poškodit kočičí drápy nebo pobíhající pes. Korek je však pružný a odolný vůči tlaku, takže bude méně podléhat odření než podobně ošetřená dřevěná podlaha.

Podlahu pomůžete ochránit také tím, když budete Vašim mazlíčkům stříhat drápy.

 

Vydrží korková podlaha těžký nábytek?

Ano, korek na podlahy je velmi hustý a je navržen tak, aby vydržel i zatížení v komerčním provozu.

Parketové dlaždice a plovoucí podlahy bývají ošetřeny nátěrem, který zvyšuje jejich trvanlivost a umožňuje snadnou údržbu.

Co se týče nábytku, odolný korek se při stlačení snadno vyrovná. Stejně jako jinou podlahovou krytinu mohou však i korek propíchnout ostré předměty nebo poškodit nohy nábytku. Proto nedoporučujeme po podlaze posunovat a tahat těžký nábytek. Zároveň doporučujeme dát pod nábytek s ostrýma nebo poškozenýma nohama ochranné podložky.

 

Hodí se korková podlaha do kuchyně?

Ano, dnes je nejběžnějším místem použití korkové podlahy právě kuchyně. Velmi pohodlně se na ní stojí a snadno se udržuje.

Jak asi víte, korek zvukově izoluje a je hypoalergenní. Žádný jiný podlahový materiál nekombinuje tyto dvě výhody. Když ho správně udržujete, může vydržet po celé generace.

Co se týče údržby, doporučujeme pravidelné zametání a vytírání vlhkým mopem, protože špína a písek působí jako smirkový papír a mohou povrch korkové podlahy poškodit. Jednou za rok, nebo častěji, pokud je zde velký provoz a podlaha vykazuje známky opotřebení, je potřeba korkovou podlahu renovovat podle přiloženého návodu výrobce. Tím podpoříte ochrannou vrstvu a obnovíte původní lesk.

 

Hodí se korková podlaha do koupelny?

Korkové podlahy jsou teplé a měkké, a proto velmi pohodlné do koupelny. Doporučujeme však provést některá opatření, protože je zde velké riziko rozlití vody.

Plovoucí podlaha se do koupelny nedoporučuje. Měli byste tam použít jedině dlaždice.

Po nainstalování je důležité utěsnit tekutým těsněním obvod podlahy kolem stěn předtím, než nainstalujete podlahovou lištu. Tím zabráníte, aby rozlitá voda nepoškodila podkladovou podlahu nebo stěny.

Informace o další údržbě najdete v přiloženém manuálu.

 

Co doporučujete při instalování korkové podlahy do suterénu?

Ve suterénu je vysoká pravděpodobnost vzlínání vlhkosti z podkladové podlahy. Vlhkost může u přilepených dlaždic způsobit jejich odlepení nebo prohýbání. Proto se sem dlaždice nedoporučují.

Do sklepa doporučujeme instalovat plovoucí podlahu na polyethylenové bariéře (folii) proti vlhkosti o tloušťce 6 mm. Plovoucí podlaha se nepřipojuje k podkladu a bude ležet na této bariéře proti vlhkosti.

 

Ovlivňuje korkovou podlahu změna vlhkosti a tepla?

Stejně jako jiné produkty ze stromů podléhá i korek rozpínání a smršťování coby reakci na klimatické změny. V topné sezóně se úroveň vlhkosti snižuje, takže se korek smršťuje a spoje jsou viditelnější. Když je úroveň vlhkosti vyšší, korková krytina se rozpíná.

Všeobecně platí, že korková krytina je stabilnější než dřevěná. Když se dřevo rozpíná, dochází k tomu pouze proti struktuře, takže se rozpíná pouze jedním směrem. U korku však k rozpínání i smršťování dochází všemi směry. Při správné aklimatizaci, instalaci a údržbě však bude rozpínání i smršťování korku méně patrné.

Udržováním prostředí se stálou teplotou a vlhkostí minimalizujete viditelné známky rozpínání a smršťování. U parketových dlaždic musíte při instalaci dodržet následující opatření: v zimě, až se dlaždice aklimatizují, je nesmíte instalovat příliš těsně u sebe, protože v následujících měsících dojde v podlaze k obvyklému rozpínání. V létě, opět až se dlaždice aklimatizují, je naopak musíte pokládat velmi těsně k sobě, protože suché teplo z topení v zimě způsobí jejich smrštění.

 

Je možné nainstalovat korkovou podlahu nad vytápění?

Korek je přírodní izolant a mírně ovlivňuje přenos tepla. Mnoho podobných instalací však už bylo provedeno a nesetkaly se s většími problémy. Podlaha se bude nejspíš déle zahřívat, ale teplo pak v ní déle vydrží.

Nad vytápění pod podlahou můžete instalovat jen některé doporučené typy plovoucí podlahy. Plovoucí podlaha se pohybuje jako celek, protože není připevněná k podkladu. To znamená, že viditelné známky rozpínání a smršťování budou patrné pouze po jejím obvodu. Navíc lepidlo použité při instalaci dlaždic může vlivem vysokých teplot ztratit svoji sílu.

Podlahová krytina instalovaná nad vytápěním by nikdy neměla překročit teplotu 30°C.

Měli byste podniknout některá opatření, abyste minimalizovali působení rozpínání a smršťování podlahy:

 • Před instalací nad topení krytinu zahřejte na 24 °C a tuto teplotu udržujte po celou dobu instalace.
 • Jako u každé korkové nebo dřevěné podlahové krytiny ji musíte nechat 72 hodin před instalací aklimatizovat na teplotu v místnosti.  

 

Je možné starou korkovou podlahu, která je v domě, co jsme koupili, znovu nalakovat?

Ano, většinu starších korkových podlah je možné znovu nalakovat.

Pokud byla instalována před rokem 1970, byla nejspíš ošetřená a udržovaná voskem. Nedostatek údržby nebo přikrytí kobercem po dlouhé roky může způsobit, že bude podlaha velmi tmavá a bude vypadat špinavá. V takovém případě Vám doporučujeme se poradit s odborníkem na dřevěné podlahy a najat si ho, aby Vám tuto práci provedl.

Možná nepůjde starý vosk zcela odstranit a nezbude Vám než pokračovat v používání vosku.

Je také možné, že korková podlaha bude mít vinylovou ochrannou vrstvu už z výroby. Takové podlahy mají omezenou životnost a nemůžete je znovu natírat. Proto se dnes už většinou nevyrábějí a nepoužívají.

 

Je možné instalovat korkovou podlahu na vinylové pláty nebo dlaždice?

To neporučujeme. Zbytky usazenin na vinylu mohou rušit účinnost lepidla, které by časem mohlo povolit.

Pokud přesto chcete instalovat korkové parketové dlaždice, můžete si vybrat jednu z těchto možností:

 • nainstalujte novou podkladovou podlahu z překližky
 • vytvořte nový podklad z litého betonu
 • odstraňte starý vinyl

Instalace nové podkladové podlahy však bývá nákladná a časově náročná. V tomto případě doporučujeme zvolit plovoucí podlahu, kterou můžete instalovat přímo na dosavadní podlahu. Přestože je plovoucí podlaha dražší, ušetří Vám čas a peníze na instalaci nového podkladu. Pouze zkontrolujte, jestli je dosavadní podlaha rovná.

 

Je korkové obložení efektivní jako zvuková izolace?

Přestože skutečná zvuková izolace je téměř nemožná, 6 mm silný korek se často používá ve stavebnictví k tlumení hluku a redukování přenosu zvuků.

Korkové podložení je nejefektivnější a nejekonomičtější výrobek, který splňuje stavební předpisy týkající se hluku.

Korkové podložení se používá pod dřevo, keramické dlaždice, koberec i laminát. K dostání je v rolích nebo v plátech.

 

Dlaždice nebo desky, co je lepší?

Plovoucí podlaha není připojená k podkladu. Každá deska je připojená k sousední, takže celý systém funguje jako celek a ne série jednotlivých dílů. To znamená, že viditelné známky rozpínání a smršťování, které jsou normální u každého produktu ze stromů, jsou silně omezené.

Jednotlivé díly (desky) plovoucí podlahy mají na boku systém pera a drážky, kterým se k sobě připojují, a jádro desky leží mezi dvěma vrstvami korku. Na povrchu je ochranná vrstva ze 100% hustého korku. Pod ním je podložení z ohebného méně hustého korku, který poskytuje výbornou zvukovou izolaci.

 

Mám použít parketové dlaždice nebo plovoucí podlahu z desek?

 1.   Plovoucí podlaha z desek
 • Instalace plovoucí podlahy z desek se doporučuje do suterénů vč. sklepů, nad vytápění pod podlahou, anebo kdyby příprava podkladové podlahy na dlaždice byla nákladná.
 • Desky plovoucí podlahy se skládají ze tří vrstev, z nichž dvě jsou z korku. To poskytuje vynikající zvukovou izolaci.  
 • Pořizovací cena samotné krytiny je vyšší u desek plovoucí podlahy. Tu však vykompenzuje snížení nákladů na přípravu podkladu a kratší čas potřebný na instalaci.
 • Desky plovoucí podlahy jsou silnější než parketové dlaždice, což byste měli vzít v úvahu, pokud budete přecházet mezi různými podlahovými materiály.
 • Maximální rozsah u desek plovoucí podlahy je 9 metrů na všechny strany. Pokud je prostor v některém směru delší, bude potřeba expanzní spoj. Bývají to pruhy ve tvaru T nebo prahy a je nutné je instalovat také mezi jednotlivými místnostmi.
 • Plovoucí podlaha se snadno instaluje.  
 1.   Parketové dlaždice
 • Parketové dlaždice se nejčastěji dávají do koupelen.
 • Náklady na samotnou krytinu (materiál) je nižší než u desek plovoucí podlahy.
 • Podkladovou podlahu musíte připravit tak, aby byla naprosto rovná, čistá a bez poskvrnky. Tak důkladná příprava bývá drahá a zabere hodně času.
 • Parketové dlaždice můžete různě skládat, kombinovat a vytvářet z nich vzory nebo hranice. Snadno se dají seříznout, což umožňuje kreativnější a dekorativnější použití.  
 • Pokud máte velkou plochu nebo chcete položit podlahu ve více přilehlých místnostech a nechcete instalovat expanzní spoje, parketové dlaždice Vám umožní vytvořit souvislý povrch podlahy.