KTERÁ VELKOMĚSTA  MAJÍ NEJVĚTŠÍ PROBLÉM S ODPADEM? NA SEZNAMU UVÍZLY I NEW YORK A TOKIO

KTERÁ VELKOMĚSTA  MAJÍ NEJVĚTŠÍ PROBLÉM S ODPADEM? NA SEZNAMU UVÍZLY I NEW YORK A TOKIO 1

Indická Bombaj vyprodukuje za den 11 000 tun odpadu, v Káhiře jím krmí prasata, v Číně zase roste jeho množství dvakrát rychleji než lidská populace. Průmyslové země však nejsou jediné, které čelí tomuto problému – s velkým množstvím odpadu se těžko vyrovnávají zejména nejbohatší města světa.

New York na problém s odpadem upozornili letní horka

Město New York loni zažívalo obrovské letní horka, což ještě více zvýraznil efekt nepřiměřeného přehřívání a silný zápach všudypřítomných smetí. Horké léto bylo „jemným“ upozorněním na vážný problém, které má město s hromaděním a vyvážením odpadu. Kvůli tomu New York získal prvenství v produkci odpadu za rok 2016.

Znamená to, že město využívá velké množství energie, disponuje největšími skládkami (až 33 milionů tun odpadu ročně) a využívá také největší množství vody. Tento titul New York získal na základě studie Národní akademie věd Spojených států, publikované loni. Podobný environmentální problém mají i další americká města – Houston, Atlanta, Tampa a Phoenix, v žebříčku však nejsou zahrnuty.

Přelidněné Mexico City situaci nezvládá

Dalším velkoměstem, které doplácí na své bohatství tunami odpadu, je Mexico City. V žebříčku se umístilo na druhém místě hned za New Yorkem, přičemž za rok vygeneruje 12 milionů tun odpadu. V Mexiku však tento problém ohrožuje lidské životy.

Mexico City bylo v roce 2011 nuceno uzavřít svou největší skládku, což ztížilo sběr odpadků z ulic a způsobilo tak tvorbu ilegálních skládek. Pro město se však objevila naděje v podobě iniciativ za recyklaci. Město například odměňuje obyvatel, kteří pravidelně recyklují, vouchery na koupi čerstvého ovoce a zeleniny.

Tokio se snaží dosáhnout nulové hodnoty

Třetím největším „plýtvající“ velkoměstem je Tokio, které však představuje paradox. Obrovské japonské město má o 50% více obyvatel než Mexico City, přesto produkuje mnohem méně odpadu. Japonsko je velmi hustě obydlené, což znamená, že nemá možnost vývozu odpadů do otevřené krajiny jako USA nebo Čína. Tokio se snaží dosáhnout nulové hodnoty, avšak zatím se mu to nepodařilo dosáhnout. Úspěšně se mu však daří recyklovat velké množství smetí.

Obyvatelé Bombaje a čínských měst situaci zhoršují

Čtvrtou příčku obsadily čínské města jako Peking, Kanton či Šanghaj. V Číně roste vyprodukované množství odpadu dvakrát rychleji než populace země. Podle posledních údajů země průměrně za den vygeneruje 1,12 kilogramu na osobu za den. Problémem však je, že čínské města odpad nerecykluje, což vede k jeho hromadění v zemi. Prostředí nepomáhá ani svépomocné spalování odpadků, které jen zhoršuje čínské notoricky známé znečištěné ovzduší.

Na pátém místě se umístilo indické město Bombaj. „Město zahrabané pod horami svého vlastního odpadu“ – takto popisovali média Bombaj loni. S populací 18 milionů obyvatel vyprodukuje za den 11 000 tun odpadu za den. Plastové obaly i lahve ucpávají vodní toky, obyvatelé, kteří odpad spalují podomácku, znečišťují ovzduší a zbytek smetí vítr odnese do otevřené krajiny. Situace připomíná scénu z katastrofického filmu.

Co se týče globálního měřidla, největším producentem odpadu se bezkonkurenčně staly USA, které vygenerují v průměru 624 700 tun za den. To je mnohem více, než dokážou vyprodukovat další bohaté země, jako například Japonsko, Velká Británie či Francie. Nepříjemnou skutečností je, že čím je země bohatší, tím je její dopad na životní prostředí větší.