Méně známé atrakce Mexika

Méně známé atrakce Mexika 1

Zapomeňte na lenošení na pláži a vypůjčte si vozidlo, abyste mohli prozkoumávat tuto obrovskou, rozmanitou a dobře sjízdnou zemi a objevovat některá z jejích tajemství.  

 

Měděný kaňon

Měděný kaňon (Barranca del Cobre) vznikl na soutoku 6 řek, proto je tak velký, že by mohl pohltit i Velký kaňon v USA – na rozdíl od něj je však Měděný kaňon zelený a porostlý borovicemi, jedlemi a fíkovníky. Nejlepší způsob, jak ho navštívit, je vlakem Ferrocarril Chihuahua al Pacífico při cestě dlouhé 600 km a trvající 12 hodin. Většina návštěvníků se spokojí s 20 minutovou zastávkou v městě Divisadero, aby si udělalo závratě budící snímky. Odvážnější cestovatelé se mohou vydat hluboko na dno kaňonu a setkat se zde s místními obyvateli Tarahumary, kteří jsou díky zdejšímu terénu vynikající vytrvalostní běžci.     

 

Ostrov Espíritu Santo, Mexiko

Přírodní rezervace, která je na seznamu památek UNESCO, leží na pobřeží západního státu Baja California (na Kalifornském poloostrově) a stojí za to ji navštívit kvůli jejím fantastickým strmým červeným skalám, větrem bičovaným písečným dunám a perfektním tyrkysově modrým zálivům. Příroda ve zdejší surrealistické krajině je podobně nezvyklá: při jednodenním výletě zde mohou návštěvníci spatřit plejtvákovce šedé, jak plavou spolu s mantami a lachtany, a pak se ubytovat na jediném možném místě, kterým je sezónní tábořiště Baja Camp (v provozu od května do října). To však nabízí hédonistické požitky, jako je dobré víno, gurmánské jídlo a pozorování noční oblohy dosytosti.

 

Mérida

Druhé největší historické centrum mimo Mexico City je Mérida s ulicemi lemovanými velkolepými sídly z doby rozmachu obchodu se sisalem. Některé z nich jsou už jen rozpadající se ruiny, zatímco jiné byly zrenovovány a proměněny v majestátní domy a hotely. Vydejte se na pěší prohlídku velkolepých interiérů některých z nich, které se konají od listopadu do dubna vždy v úterý a začínají u knihovny Merida English Library

Navštívit katedrálu San Ildefonso v Méridě je nutností. Postavena byla v letech 1561-1598 z materiálu z rozebraných pyramid, které stávaly ve městě, když ještě bylo mayskou metropolí T’ho; jedná se o nejstarší katedrálu na americkém kontinentu. Naleznete zde vzácné varhany a nejznámější náboženský předmět v Méridě, sochu Krista nazývanou Cristo de las Ampollas

 

Chiapas

Chiapas je zemí jezer a vodopádů, což je obrázek, který si s Mexikem většinou nespojujeme. Reserva de la Biosfera el Triunfo je domovem ptactva, jako je pestrý kvesal chocholatý. Kulturním srdcem státu je starověké mayské město Palenque. Přestože není tak velké jako některé aztécké nebo toltécké ruiny, pozoruhodné detaily v jeho rytinách a freskách prozradily archeologům mnoho o životě starých Mayů. Vykoupat se můžete v nedalekém vodopádu Cataratas de Agua Azul; díky vysokému obsahu minerálů je jeho voda nezvykle modrá a během let pokryje spadlé kusy dřeva bílou vrstvou.     

 

Guanajuato

Mnoho návštěvníků míjí Guanajuato ve prospěch nedalekého známějšího města San Miguel de Allende, ve skutečnosti je však Guanajuato mnohem krásnější a živější. Dřívější hornické město kdysi dodávalo třetinu stříbra na světě, a stylem té doby bylo mexické baroko, takže pěší prohlídky kostelů San Cayetano, San Roque, baziliky v Guanajuatu a Temple of the Company of Jesus jsou nutností. Pod městem se nachází spletitá síť tunelů a chodeb, které slouží jako vedlejší cesty a objížďky, aby se doprava vyhnula kamenným ulicím nahoře.   

 

Mazatlán

Mazatlán je méně známý než jeho nápadné pobřežní alternativy Acapulco, Cancún a Cabo, zato nabízí cestovatelům jemnější atrakce. Přístavní město ležící na centrálním pacifickém pobřeží ve státě Sinaloa  (paralelním s jižním výběžkem Baja Sur) prošlo pár vrcholy, především ve 30. a v 70. letech 20. století, a dnes konečně setřásá svoji pověst laciného nevkusu díky rozsáhlé rekonstrukci historického centra do jeho původní španělské koloniální slávy. Projděte se po historickém centru, pozorujte lidi skákající ze skalnatého mysu s majákem El Faro, anebo se vydejte lodí na některý ze tří městských ostrovů, z nich nejoblíbenější je Isla de Venados („Jelení ostrov“). 

 

Isla Holbox

Bariérový ostrůvek Isla Holbox sloužil kdysi jako stanice pro lov žraloků a nachází se u severního výběžku poloostrova Yucatan. Je místem, kde se odehrává největší migrace ohrožených žraloků obrovských na Zemi, kdy jich tudy každé léto (od dubna do srpna) propluje více jak 2000 kusů. Malé motorové čluny vozí šnorchlaře na místa, kde probíhá krmení těchto plachých mořských tvorů, a kde si s nimi mohou zaplavat. Tip místních: zaplaťte spropitné (propina) navíc a zaplavejte si s mantami, které lze často zahlédnout při cestě zpátky. Jejich skoky při krmení bývají kouzelné.     

 

Sian Ka’an

Chráněná oblast Sian Ka’an o rozloze 1,3 mil. akrů ležící na karibském pobřeží Mexika blízko města Tulum byla zřízena v roce 1986 jako Biosférická rezervace UNESCO, a v průběhu času se rozrůstá o další území. Její mayské jméno znamená „Místo, kde se zrodila obloha“ a skutečně odpovídá tomuto vznešenému názvu díky zdánlivě nekonečným lagunám, mangrovům a cenotám (podzemním řekám nacházejícím se pouze na poloostrově Yucatan). Rezervace je známá svojí biodiverzitou, kdy mnoho druhů rostlin, živočichů a ptáků nenajdete nikde jinde na světě. Její součástí jsou rovněž dobře zachovalé mayské ruiny staré 2000 let, kdy několik turistických společností, jako je Community Tours Sian Ka’an provozovaná Mayi, nabízí denní výlety do rezervace spojené s plaváním, plavbou na kajaku, pozorováním ptactva či pěší turistikou.   

 

Puerto Escondido

Skromná rybářská vesnice a přístav ve státě Oaxaca na středopacifickém pobřeží Mexika je stále poměrně málo známá u cestovatelů kromě jedné významné skupiny, a to surfařů. Důvodem je především malá pláž Zicatela, která dostala Mexiko na surfařské mapy. V sezóně (květen-červenec) zde mohou mít vlny 9 m i více. Všechny zdejší aktivity se točí kolem pláže, ať už budete sjíždět příboj nebo jen pozorovat profesionály. Nenechte se přitom proslulým příbojem zastrašit: několik pláži v Puerto Escondido, např. Playa Carrizalillo, nabízí ideální podmínky pro začátečníky.   

 

Sayulita

Přímořská bohémská vesnička severně od Puerto Vallarta ve státě Nayarit na pacifickém pobřeží bývala doménou malé skupinky nadšených surfařů, kteří sem mířili kvůli spolehlivému severními příboji v době od prosince až do dubna. To se však začíná měnit, protože cestovatelé z celého světa objevují kouzla tohoto místa. Navštivte proto Sayulitu, dokud je neokázalé, s čistými plážemi, kouzelnými venkovskými rybími restauracemi na pláži a s osobitými kavárnami a butiky.     

Pyramida Měsíce v Teotihuacánu 

Akční nabídka ubytování zde