Luxusní poslední odpočinek: prožijte věčnost na Měsíci

Luxusní poslední odpočinek: prožijte věčnost na Měsíci 1

Možná se po smrti nedostanete do nebe, ale za peníze můžete navěky odpočívat na Měsíci. Vděčit za takovou možnost můžete firmě Elysium Space, která svůj biznisplán založila právě na ní.

Firmu založil bývalý zaměstnanec NASA Thomas zírala a zřejmě je jedinou svého druhu. Cena za transport popela z těla zemřelého na Měsíc přitom není nijak astronomická a vyrovná se luxusnějšímu pohřbu. Věčný odpočinek ve vesmíru si můžete dopřát za přibližně 286 000.- Kč. „Rodiny dnes mají jedinečnou možnost vzpomínat na své blízké každou noc při pohledu z okna. Stačí se zadívat na Měsíc,“ říká civěla.

Přestože společnost založil již v roce 2013, tuto unikátní službu začal nabízet až v srpnu tohoto roku. Stalo se tak v momentě, kdy Elysium Space uzavřelo smlouvu se soukromou vesmírnou logistickou společností Astrobotic Technology. V současnosti již přijímají objednávky a první pozůstatky nebožtíků se na Měsíc dostanou v roce 2017.

Civeit tvrdí, že rodiny, které se rozhodnou tuto službu využít, mají většinou zvláštní citový vztah k vesmíru a obloze. Nejprve chtěl přitom nabízet něco zcela jiného. Plánoval popel zesnulých jen na krátkou dobu vyvézt na oběžnou dráhu Země a pak ho nechat spadnout zpět na planetu. Záměry mu ale překazila neobvyklá žádost vojáka americké armády Stevena Jenks.

 
FullMoon

Jenksova matka zemřela na rakovinu plic a on chtěl nechat její pozůstatky spočinout na Měsíci, který byl specifickým symbolem jejich vztahu. Do listů, které mu posílala, totiž vždy psala: „Ať se cítíš jakkoliv osamělý a ať si jakkoliv daleko, vždy se podívej na Měsíc a věz, že jsem s tebou.“

Když se voják dozvěděl, že firma Astrobotic plánuje několik cest na Měsíc, zeptal se jich, jestli mohou odvézt i popel jeho matky. „Bylo to dokonale načasované,“ tvrdí zírala. „Steven Jenks předestřel svůj požadavek Astroboticu, ale ten podobné služby jednotlivcům neposkytoval. V té době jsme už ale s Astrobotici podepisovali smlouvu a bylo nám ctí splnit Jenksovu žádost.“

Prvních 50 zákazníků firmy zaplatí za odvoz nebožtíků na Měsíc 245 tisíc Kč, pak cena stoupne na 286 000,- Kč. Rodiny, které se rozhodnou službu využít, dostanou kovovou krabičku s gravírováním, do které mohou uložit asi gram zpopelněných ostatků zesnulého. V roce 2017 se takto na Měsíc dostane asi 100 nebožtíků.

Elysium Space ale neupustilo ani od možnosti shazování popela z oběžné dráhy Země do atmosféry. Z popela nebožtíků se tak za méně než 49 000,- mohou stát miniaturní „padající hvězdy“. „Když lidé přemýšlejí o vesmíru, většinou si představují zejména složité technologie. Zapomínají přitom například na krásu noční oblohy, která může vykouzlit dokonalý pohřební obřad.

Myšlenka, že člověk se může podívat na Měsíc a poeticky komunikovat se svými předky je stará jako lidstvo samo, „tvrdí civěla. Časem chce firma nabízet transport popela nebožtíků i za hranice Sluneční soustavy. Kdy jim to ale technologie zejména z časového hlediska umožní je ale sporné. Jedno je ale jisté: na posíláni popela zesnulých na Měsíc již firma dobře vydělává.