Legendární pilotní hodinky Zenith z bronzu

Legendární pilotní hodinky Zenith z bronzu 1

Jistě se shodneme, že doba bronzová byla z historického hlediska vývoje lidské společnosti dobou nepřehlédnutelnou. Objevení bronzu, slitiny mědi a cínu (případně ještě hliníku, manganu, olova), bylo velkým technologickým pokrokem při výrobě zbraní, nástrojů a šperků.

V dnešní době se zdá, že tomuto materiálu již odzvonilo, ale není to tak úplně pravda. Stále se používá v oblasti kultury, umění a sportu na výrobu soch, plastik, šperků a medailí, ale také v průmyslu na výrobu ložisek, pružin a mnoho dalšího, či v elektrotechnice. Bronz se stále více prosazuje i v hodinářské výrobě a mnoho výrobců světových jmen nestojí stranou. Vlivem oxidace získávají pouzdra hodinek z bronzu svou jedinečnou patinu jako svědectví toho, v jakém prostředí je jejich majitel používal.

Mezi hodinářské značky, které si návrat doby bronzové nenechaly ujít, patří i švýcarský výrobce luxusních hodinek Zenith se svým modelem pilotních hodinek Pilot Type 20 Extra Special Bronze.

Hodinky Pilot Type 20 Extra Special Bronze jsou důkazem průkopnické role značky Zenith ve vývoji leteckých přístrojů již od samého zrodu letectví. Jejich pouzdro s velkým průměrem, korunka, kterou lze manipulovat v leteckých rukavicích, velké arabské číslice označující hodiny i masivní ručičky s nezbytnou luminiscencí zaručující skvělou čitelnost údajů ve stížených světelných podmínkách, nenechává nikoho na pochybách o jaké hodinky se jedná.

Bronzové pouzdro má průměr 45 mm a výšku 14.25 mm. Číselník překrývá klenuté safírové sklíčko s vnitřní i vnější antireflexní vrstvou a umožňuje odrazy světla nerušený pohled na indexy i ručičky opatřené SuperLuminova SLN C3. Vše je barevně sladěno tak, aby vintážní pocit z hodinek nebyl jen neobratným pokusem připomenout zašlé časy. O tom, že značka Zenith umí vyrobit hodinky až do těch nejjemnějších detailů není ani v tomto případě žádných pochyb.

Dýnko hodinek s vyobrazením letadla Louise Blériota – symbolem pilotních hodinek Zenith, je vyrobeno z titanu. Hodinky jsou vodotěsné do 100 metrů.

Hodinky jsou osazeny mechanickým strojkem Elite 679 s automatickým nátahem. Jeho průměr je 25.60 mm a výška 3.85 mm. Strojek je složen z celkem 126 dílů, má 27 kamenů a pracuje na frekvenci 4 Hz – 28.800 kmitů za hodinu. Rezerva nátahu je 50 hodin.

Další zajímavou součástí hodinek je připevněná tabulka na boku pouzdra, která čerpá inspiraci z původní imatrikulace švýcarských civilních letadel. Tu přiděluje a zároveň i eviduje národní letecký ústav. V tomto případě po označení HB následuje sériové číslo modelu hodinekPřibližná cena hodinek Zenith Pilot Type 20 Extra Special Bronze je 7.600 $.