Maledivy

Maledivy 1

Souostroví Maledivy s  měkkým pískem a šploucháním Indického oceánu je jedním z nejkrásnějších míst na zemi. Naleznete tu pláže s jemným pískem na severních atolech i prosté přístřešky u moře a rybářské vesničky na jižních ostrůvcích, takže celá země pluje v tyrkysových vodách jižně od indického subkontinentu. Většina návštěvníků přistane v rušné metropoli Male, která leží na vlastním maličkém ostrůvku a může se chlubit tržišti vonícími kořením a krásnými mešitami. Většina turistů se však nezdrží dlouho a zamíří hydroplánem či lodí přímo do lesknoucích se soukromých zátok a vybraných letovisek, která jsou vybavena nekonečnými bazény a přístřešky cabana nad vodou. V poslední době pak nové místní penziony a objev skvělých valících se vln pro surfování proměnily Maledivy z romantické destinace pro novomanžele v cíl milovníků surfingu, dobrodružných aktivit i baťůžkářů, takže se jedná o ráj přístupný všem. Zde uvádíme nejlepší a nejzajímavější místa na Maledivách.  

 

Male – metropole

Město Male plné hluku aut, skútrů a indických bazarů plných kokosových ořechů a koření je metropolí maledivských atolů. Působí freneticky jako místo, které se tísní na příliš malé rozloze – což je skutečnosti. Město, které turisté navštěvují jen zřídka, je namačkáno na maličkém ostrůvku v Severním maledivském atolu (North Male Atoll). Přesto v jeho ulicích naleznete také některá pozoruhodná místa a budovy, jako je Páteční mešita ze 17. století a Islámské centrum pozlacenými věžičkami. Také byste si neměli nechat ujít tržiště v Male; připravte se však na velké smlouvání.  

 

Hulhumale

Hulhumale leží naproti metropoli Male přes moře a stále roste s tím, jak z něj šíří zemské „úponky“ rostoucího města. Nachází se zde mezinárodní letiště Male Velana, které je pro většinu návštěvníků hlavní vstupní branou na rajské souostroví.  Hulhumale je velmi příjemné místo s nádhernou (ač umělou) pláží na své východní zadní části, s pár zelenými okrsky, s mešitou s prosklenou střechou a plánovanou promenádou s chodníky přímo nad Indickým oceánem.  

 

Maafushi

Maafushi sice nenabízí rozsáhlá luxusní letoviska a okázalé 5hvězdičkové hotely tak jako mnoho jejích sousedů, má však vlastní velké kouzlo. Místo bylo bohužel zpustošeno při tsunami v roce 2004 a v posledním desetiletí probíhá rekonstrukce jeho rybářských můstků i chýší obyvatel. Ostrovům přitom pomohlo otevření místních penzionů, díky kterým se Maafushi mění v oblíbené ostrovní útočiště mimo obvyklé trasy pro cestovatele se omezeným rozpočtem. Nemůžete zde ale očekávat nádherné pláže s palmami v pozadí, se šplouchajícími vlnkami a s domáckými malými kavárnami na břehu.   

Maledivy s omezeným rozpočtem 

Utheemu

Krásný ostrov Utheemu ležící v severní části atolu Haa Alif a nejsevernější z maledivského ostrovního řetězce má zvláštní místo v historii celé ostrovní země. To proto, že byl kdysi domovem váženého sultána MuhammadaThakurufaanu, kterému země vděčí za vyhnání Portugalců na konci 16. století.  Nachází se zde sice také bílý lesknoucí se písek a šplouchající vlny oceánu, kromě toho je ostrov poset historickými pamětihodnostmi, jako je Utheemu Ganduvaru, nádherný dřevěný palác, kde vážený panovník kdysi vyrůstal.  

 

Feydhoo

Příběh Feydhoo je netypický až kuriózní: v 19. století byli lidé, kteří dnes žijí ve zdejších zelených ulicích a úzce propojených obytných blocích, obyvateli nedalekého ostrova Gan (o kterém bude řeč za chvíli). Když na ostrov Gan za II. světové války přišli Britové, byl proměněn ve vzdušnou základnu a místní lidé byli přestěhováni na vedlejší ostrov v atolu Seenu (Addu): ostrov Feydhoo, který dnes nabízí pěkný obrázek života na Maledivách. Můžete se zde procházet po klikatících se stezkách a ochutnat různé druhy kari z mořských plodů spolu s místními, kteří Vás vždy vřele přivítají.   

 

Maradhoo

Maradhoo, který je spojen s výše zmíněným ostrovem silničním mostem vedoucím nad korálovými břehy atolu Seenu, je hlavní spojkou v řetězci ostrovů, který začíná ostrovem Gan na východě. Ostrov je dlouhý, tenký a vyčnívá do Indického oceánu jako prst lemovaný úzkými plážemi a háji pohupujících se kokosových palem. Tak jako na Feydhoo jsou místní lidé venkovští a příjemní a jejich kuchyně kořeněná a bohatá na dary moře. Vydejte se pěšky po silnici Link Road, kde budete moct přebíhat mezi obchody s kávou a prodejci sendvičů, kteří se zde setkávají mezi palmami.   

Maledivy 2

Veligandu

Romantické západy slunce nad šplouchajícími vodami Indického oceánu, cinkání skleniček s drinky v luxusním baru v letovisku, mořské kajaky houpající se u tyrkysového pobřeží a jemně se valící křišťálově čisté vlny z vnitřní laguny: to je nejkrásnější z ostrovů, Veligandu, který je už dlouho propagován jako jedna z předních destinací na Maledivách pro zamilované páry. Novomanželé a milenci jsou běžně k vidění na tomto dlouhém úzkém pásu země na západním okraji atolu North Ari (Alif Alif), kde je k pronájmu spousta nádherným přímořských vil i apartmánů.   

 

Banana Reef

Mnoho návštěvníků přijíždí na maledivské ostrovy pouze z jediného důvodu, a tím je potápění (scuba diving). A stěží byste našli lepší místo, kde si můžete nasadit potápěčskou výstroj a skafandr, než je Banana Reef.  Písčiny ve tvaru banánu s pestrobarevnými korály a mořskými řasami leží pod vodou mezi ostrovy v Severním maledivském atolu. Potápěčskou lokalitu obsluhuje řada místních firem poskytujících potápěčské výpravy i výstroj, se kterými se můžete podívat na ryby chňapaly, baňaté mořské houby, žraloky Perezovy a barakudy (soltýny), kteří všichni zde žijí.   

 

Thulusdhoo

Pro ostrov Thulusdhoo je typický duch podobající se Karibiku. Je to tečka v maledivských atolech, která zůstává převážně turisty neobjevená, a lemují ji široké pásy písku, z nichž vyrůstají zaoblené kmeny kokosových palem. Pláže jsou zde samozřejmě skvělé a místní rádi vytáhnou rybářské čluny, aby pak mohli uspořádat grilování mořských plodů. To skvěle ladí s další oblíbenou zábavou návštěvníků ostrova, surfováním, pro které je ideální např. Villingilimathi Huraa

 

Fuvahmulah

Fuvahmulah slibuje něco trochu odlišného oproti zbytku maledivských atolů. Nováčci zjistí, že tohle smítko na mapě Indického oceánu nemá blízké sousedy a leží na samostatném atolu. Místy na něm ve vnitrozemí naleznete jezera, což je vzácnost v této zcela ploché zemi. Písčiny kolem oblíbené pláže Banging Beach nabízejí perfektní vlny pro surfování (což je rozdíl oproti jinak poklidným vodám v lagunách), a blízkost rovníku znamená parné počasí po celý rok.

 

Alimatha

Na východním okraji Malediv leží známý atol Felidhu s turisticky skvělým ostrovem Alimatha, který nabízí luxusní přístřešky cabanas, úseky čisté písečné pláže, a především vynikající a vyhlášená místa pro hloubkové potápění. Letovisko na ostrově bývá často plné sportovních potápěčů, kteří touží spatřit krásné korálové útesy a mořské stěny kolem pobřeží. Ty ukrývají hojnost ryb kranasů, murén a úhořů a jsou známé svojí skvělou viditelností a oblíbenými nočními potápěčskými výlety.   

 

Hithadhoo

Velký a hustě osídlený ostrov (na maledivské poměry), který spadá pod město Addu City ve starém atolu Seenu, je dostupný po stejných silničních mostech, jaké spojují ostrovy Gan s Maradhoo. Jeho jižní okraje zabírají mangrovy, bažiny a porosty křovin, zatímco na severní straně naleznete kavárny, pekařství a občas tyčící se minarety mešit. Hithadhoo však především vyzařuje příjemnou atmosféru živého města, což stěží najdete jinde v celé zemi skládající se z ostrovů plných letovisek.   

 

Kuredu

Kuredu je samozvaný klenot atolu Lhaviyani, který se nachází v centrálně-severní části maledivského souostroví.  Ostrov ve tvaru bumerangu je jediným velkým letoviskem, které nabízí venkovské bambusové přístřešky i řady všudypřítomných bungalovů na vodě s verandou přímo nad vlnami. Celé místo je obklopeno prachovým pískem a je považováno za jednu z nejpokročilejších destinací pro hloubkové potápění a šnorchlování na Maledivách, ačkoli kvůli silným proudům a vysokým vlnám bývá často obtížné spatřit manty a hejna tropických ryb kolem. Kromě toho se na Kuredu nachází kompletní golfové hřiště s 9 jamkami.   

 

Gan

Gan Island je známý především díky svému letišti, které je druhé největší na Maledivách a původně se jednalo o leteckou základnu britského vojska za II. světové války. Ostrov od té doby pozbyl svůj vojenský význam ve prospěch turistiky a pomalu se zvedá, aby zařadil mezi nejoblíbenější místa v atolu Addu. Není to však jen jeho dostupností (kvůli letišti), co sem přitahuje davy: Gan nabízí prosté malé rybí restaurace a úseky lesklého písku, které obvykle bývají zcela prázdné.

 

Kunfunadhoo

Pokud hledáte typický luxus a romantiku Malediv, pak Vás nezklame okázalé letovisko na ostrově Kunfunadhoo, které je opakovaně vychvalované coby nejtolerantnější místo k pobytu v zemi. Návštěvníci se na něj dostanou přes velkou dřevěnou halu s doškovou střechou, která se ukrývá mezi háji kokosových palem. Odtud se pak mohou vydat na koktejlové terasy, který se tyčí ve výšce na kůlech nad džunglí, nebo na pláže s plamínky svíček mihotajícími se v horkém mořském vánku. K tomu připočtěte pár nekonečných bazénů, vodních barů a možnost večeřet na soukromé malé písčině pouze s vlnami Indického oceánu coby zvukovou kulisou – a snadno pochopíte, proč je místo tak oblíbené.