5 tipů, kterými se lépe ochráníte ve světě internetu

5 tipů, kterými se lépe ochráníte ve světě internetu 1

Bezpečnost v online světě je velmi důležitá, mnozí lidé si to však neuvědomují. Používání jednoduchých hesel, dokonce stejných pro více účtů, zastaralý software, žádná záloha souborů – to jsou nejčastější chyby, které neustále opakujeme a nikdy se z nich nepoučíme.

Existuje však několik způsobů, jak se vyvarovat nepříjemným zkušenostem při používání internetu. Přečtěte si pět tipů, jak zvýšit vaši bezpečnost v online světě!

1) Pro každý účet používejte unikátní heslo

Mnoho lidí si myslí, že používáním stejného hesla pro více účtů nic nepokazí. Také mají pocit, že jejich schéma na vytváření hesel je „neprůstřelná“ a nikdo kromě nich ji nedokáže rozluštit. Hackeři však bývají často šikovnější, než si myslíme. Každý účet, do kterého se registrujete, by měl mít své unikátní heslo. Riziko, že hacker uhodne vaše univerzální heslo, je totiž příliš velké. Získat přístup do dalších účtů po jeho uhodnutí už pak není žádný problém.

Dalším častým jevem je i phishing – když hackeři vytvoří falešnou, avšak zcela identickou stránku, na kterou se přihlásíte jako obvykle. Většina lidí si však všimne příliš pozdě, že něco není v pořádku. Z tohoto důvodu je nutné pokusit se o „minimalizaci škod“ – vytvořit unikátní heslo pro každý účet.

2) Využijte software pro správu hesel

Pokud máte problém se zapamatováním velkého množství hesel, jako pomůcka vám poslouží password manager, jako například LastPass nebo 1Password. Tyto programy tvoří jakési „skladiště“ pro všechny vaše hesla. Jsou také dobrým pomocníkem při vytváření náhodných, komplikovaných hesel. Samozřejmě, vývojáři těchto aplikací garantují bezpečnost vašich dat. K dispozici jsou dva typy takových softwarů – volně dostupné nebo zpoplatněné. Určitě však budete souhlasit, že v této oblasti se rozhodně vyplatí trochu zainvestovat a zvolit si zpoplatněného správce hesel.

3) Pokud je to možné, aktivujte si dvoufázovou verifikaci

Množství služeb, jakými jsou například Facebook, Google, Twitter a Tumblr, umožňují verifikaci účtu ve dvou krocích. Co to znamená? Přestože znáte heslo, na to, abyste se mohli přihlásit, musíte potvrdit svůj vstup prostřednictvím dalšího zařízení – obvykle se využívá telefon nebo email. Jde o další ochrannou vrstvu, která značně ztěžuje vstup hackerů do vašeho účtu.

4) Aktualizujte svůj software

Většina softwarů umožňuje automatickou aktualizaci. Jediné, co se od vás vyžaduje, je potvrzení aktualizací, proto byste neměli je odkládat na později. Množství hackerských útoků je totiž založených na hledání „štěrbin“ v neaktuálních softwaru. Týká se to zejména operačního systému, webových prohlížečů i různých přehrávačů.

5) Pojistěte se externím úložištěm

Bylo by ideální, kdyby všechny důležité dokumenty, které máte uložené ve svém počítači, měli svou kopii na dalším fyzickém hard disku. Rovněž údaje z vašeho telefonu by měli mít zálohu v počítači. Pokud se vám stane jakákoliv nepříjemná situace a ztratíte důležitá data, měli byste mít v záloze způsob, jak je bez problémů obnovit.

Cloudové úložiště jsou sice snadno dostupné, avšak velmi nespolehlivé. Může se stát, že prostě „padnou“ nebo se stanou obětí hackerů. Také mají tendenci k „zrcadlovému efektu“ – když se soubory vymažou z vašeho lokálního úložiště, vymažou se i jejich kopie v cloudu. Kvůli těmto rizikům je výhodnější investovat do externího hard disku, který je mnohem spolehlivější než online úložiště.