Zhubnout díky spánku? Takto to dokážete i Vy.

Zhubnout díky spánku? Takto to dokážete i Vy. 1

Věděli jste, že dobrý noční spánek je tajný recept na zeštíhlení vašeho pasu a celkové zlepšení zdraví? Nedostatek spánku způsobuje hormonální nerovnováhu, konkrétně narušuje tvorbu hormonů, které řídí úroveň hladu, chuť na jídlo a hladinu cukru v krvi.

Takže, když nemáte dostatek spánku, váš hlad a chuť na jídlo se zvyšuje, což vede nutí jíst více. Vaše tělo je také méně schopné regulovat hladinu cukru v krvi, což přináší přibírání na váze, záněty a nejpravděpodobněji vznik diabetu.

Spánkem ke zdraví
Naturopatičtí lékaři, specializující se na důsledky stresu, vědí, jaký kritický je spánek pro zdraví pacientů. Chronický stres, podpořený nedostatkem spánku a množstvím kortizolu (stresový hormon) má vliv na čtyři klíčové systémy – hormony, imunitní systém, trávení a nervovou soustavu.

Výzkum ukazuje, že když je spánek narušen, hladina kortizolu se vychýlí z optimálně, přetrvávající problémy se spánkem rozhodí hladiny hormonů a zvýší se riziko zánětu. Proto je stále dobrý spánek jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své zdraví.

 
480

Abychom Vám pomohli dosáhnout dobrý noční spánek pro optimální zdraví, prosím řiďte se následujícími tipy:

TIP 1 Udržujte pravidelný režim spaní a bdění, včetně víkendů.

TIP 2 Naplánujte si spánek do 10 hodin (nebo tak, abyste spali devět hodin, než budete muset vstát), kdy je úroveň melatoninu optimální pro spánek.

TIP 3 Hodinu před spaním se věnujte méně stimulačním aktivitám (vypněte TV, iPad a telefon). Můžete také použít brýle nebo aplikaci na vašem počítači, blokační modré světlo, pokud máte být vystaven světlu v noci.

TIP 4 Ztlumte světlo, protože stimuluje hormony, které jsou zodpovědné za vaše probuzení. Ujistěte se, že vaše ložnice je v úplné tmě, stejně tak chladná, čistá a klidná.

TIP 5 Vyhněte se kofeinu a velkému množství potravin (zejména cukru a sacharidů) do tří hodin před spaním, protože dokáží narušit kvalitu vašeho spánku.

 
2218735-img-zena-cokolada

TIP 6 Podpořte své tělo produkty, které sníží obsah kortizolu. Například mezi produkty vyrobenými z organické levandule a šalvěje se nachází pleťová voda, koupelové soli a oleje. Levandule má prokazatelné účinky na snížení hladiny kortizolu, který je potřebný pro dobrý spánek. Meditace, soustředění a jóga – to vše také pomáhá snížit hladinu kortizolu, když je příliš vysoká.

TIP 7 Použijte aplikace jako je např. Spánkový cyklus, které sledují váš spánek a pomohou určit fáze bdělosti a účinnost spánku. Pokud problémy identifikujete, můžete je vyřešit.

TIP 8 Vyhněte se alkoholu a nikotinu, zejména pozdě večer. I když někteří lidé si myslí, že alkohol pomáhá při usínání, ve skutečnosti narušuje spánek a způsobuje častější noční probuzení.

TIP 9 Neztrácejte v posteli příliš mnoho času, když nespíte. Raději vstaňte z postele a chvíli dělejte něco jiného. Naučte organismus, že postel vám slouží ke spánku.

TIP 10 Spěte na pohodlné a čisté matraci, ložním prádle a polštáři. Ujistěte se, že matrace poskytuje tělu podporu a že nebyla překročena jeho životnost asi 10 let.