Nejvyšší dřevěná budova na světě je triumfem udržitelného designu

Nejvyšší dřevěná budova na světě je triumfem udržitelného designu 1

Rychlý rozmach v oblasti vysokých dřevěných konstrukcí pokračuje s novou ambiciózní obytnou věží navrženou dánskou firmou Schmidt Hammer Lassen. Budova pojmenovaná Rocket&Tigerli bude po dokončení nejvyšší dřevěnou budovou na světě s působivou maximální výškou 100 m.

Rocket&Tigerli vzniká ve spolupráci s Cometti Truffer Hodel a bude se nacházet ve švýcarském městě Winterthur nedaleko Curychu. Projekt bude ve skutečnosti zahrnovat 3 menší budovy a k tomu samotnou věž, a přinese rezidenční prostory, studentské bydlení, restauraci, obchodní prostory, sky-bar a hotel. Vizualizace zobrazují budovy pokryté zelení, kde interiéry působí prosvětleně a otevřeně, přičemž výzdoba citlivě ukazuje přirozenou krásu dřeva. Exteriér věže bude obložen terakotou (kterou lze stejně jako dřevo vyrábět udržitelným způsobem) a bude sestávat z dřevěného rámu a dřevěného jádra. Tento poslední bod je velmi důležitý, protože i když se plánují další hybridní dřevěné věže, které budou ještě vyšší, jejich hybridní povaha znamená, že mají betonové jádro, ve kterém je umístěn výtah a schodiště. Současnou nejvyšší celodřevěnou budovou (tedy s dřevěným jádrem) je Mjøstårnet v Norsku vysoká 85,4 m. Inženýři museli překonat značné problémy včetně kymácení, aby dosáhli takové výšky, takže Rocket&Tigerli skutečně bude průlomová a my se rádi dozvíme více, jak bude práce postupovat.

Nejvyšší dřevěná budova na světě je triumfem udržitelného designu 2

„Projekt představuje mezník ve výstavbě dřevostaveb – nejen díky svým 100 m, které vytvořily rekord pro obytné budovy s nosnou dřevěnou konstrukcí, ale také proto, že zavádí inovativní konstrukční systém, který zkoumá dřevo jako přirozenou náhrada betonu,“ vysvětlila firma. „Švýcarská společnost Implenia a Švýcarský federální technologický institut ETH v Curychu spolupracovali na vývoji nového systému, který umožňuje výstavbu vyšších dřevěných budov. V novém systému bylo betonové jádro nahrazeno dřevěným, což má za následek, že jednotlivé nosníky mají nižší hmotnost. To umožňuje stavět vyšší konstrukce a zároveň zajistit, že celá stavba budovy dosáhne nižšího množství uhlíku.“

Očekává se, že Rocket&Tigerli bude dokončena a připravena k nastěhování do roku 2026.