Poznejte skvělou přírodu Transylvánie mimo Brašov

Poznejte skvělou přírodu Transylvánie mimo Brašov 1

Transylvánie neznamená pouze hrady a pověsti o upírech. Region v centru Rumunska přitahuje milovníky přírody svými pozoruhodnými horskými vrcholky a největší populací medvědů hnědých v Evropě, zatímco milovníci adrenalinu mohou vyměnit kamenné uličky a pohádkové hrady za jízdu na sněžném skútru po zamrzlém jezeře nebo cyklistiku na horských silnicích s ostrými zatáčkami.

Brašov je jedno z nejnavštěvovanějších měst v Transylvánii díky své spoustě barokní architektury a bohémské atmosféře. Také představuje výbornou základu pro průzkum okolní přírody, takže si obstarejte vybavení a můžete se vydat do některého z následujících pěti míst.

 

Lyžování na svazích v Poiana Brasov

Transylvánie (také Sedmihradsko) lemováná pohořím Karpaty (druhým nejdelším v Evropě) získává pověst lyžařského ráje pro ty, kdo potřebují hledět na svůj rozpočet. Jedno z největších lyžařských letovisek v Rumunsku, Poiana Brasov, leží u základny masivu Postăvarul jen 12 km od Brašova. Lyžařské centrum o rozloze 14 km je sice malé ve srovnání s jinými evropskými lyžařskými letovisky, ale jeho sjezdovky jsou ideální pro začátečníky a středně pokročilé lyžaře. Milovníci sněhu také ocení kabinkovou lanovku a 2 kolejové lanovky, které Vás odvezou až do nadmořské výšky 1775 m. Odtud si to můžete svištět po dlouhém svahu z vrcholu až dolů (45 minut), aniž byste museli použít další lanovku. Je to ideální kombinace: atraktivní a nepřelidněné vysokohorské prostředí za zlomek průměrné ceny jinde v Evropě.

Jak na to: lyžařský pas v Poiana Brasov stojí od 140 lei na 1 den po 390 lei na 4 dní; na netu si ověřte stav vleku a jízdní řád.

Poznejte skvělou přírodu Transylvánie mimo Brašov 2
nejslavnější je samozřejmě Drákulův hrad

Pěší túry v Národním parku Piatra Craiului

Transylvánie, která bývá označována za zelené srdce Rumunska, nabízí hory, pěší turistické stezky a strategicky umístěné chaty. NP Piatra Craiului o rozloze 148 km² je oblíbený cíl aktivních cestovatelů díky hustým smrkovým lesům, strmým skalním stěnám a hlubokým jeskyním, a to jen 17 km od Brašova. Piatra Craiului (Královský kámen“) představuje nejdelší a nejvyšší horský hřeben v Rumunsku (dlouhý přes 24 km, a nejvyšším vrcholem vysokým 2238 m), který představuje krásný pohled. Skalní pěší turisté mohou podniknout 2denní pochod po stezce ze severu na jih, který je zavede na hřeben po jeho úzké páteři, do krasových kaňonů, na nerovné svahy i do jeskyní zaplněných vodou. Přitom jistě pochopíte, proč bylo tohle místo zvoleno jako pozadí pro film Návrat do Cold Mountain (2003) s Nicole Kidman.

Jak na to: výlet s pěšími tůrami, ať už na 1 nebo na 7 dní, si objednejte u Active Travel Romania. Pokud byste chtěli na pěší túru podniknout samostatně, je potřeba si zakoupit vstupenku (5 lei) do národního parku v návštěvnickém centru ve městě Zărnesti.

 

Pozorování medvědů v údolí Stramba

Tohle je něco pro skutečné milovníky přírody a divokých zvířat! V Karpatech naleznete největší populaci medvědů hnědých v Evropě, a také vlky, rysy a zubry. Počet medvědů hnědých dosáhl svého vrcholu v komunistickém období, kdy byl diktátor Nicolae Ceauşescu jediným, kdo je směl lovit. Kvůli přemnožení začali medvědi hledat potravu ve městech, což se stalo tak velkým problémem, že úřady musely část populace přemístit hlouběji do hor. Dnes se kolem 5500 medvědů hnědých potuluje v hustých dubových a bukových lesích kolem Brašova. Můžete je pozorovat na řadě lokalit spravovaných Rumunskou lesní komisí; nejoblíbenější je údolí Stramba 50 km od Brašova.

Jak na to: nejlepší způsob, jak se podívat na hnědé medvědy v divočině, je s turistickým operátorem, jako je Transylvanian Wolf. Budete mít s sebou průvodce z parku nebo odborníka na přírodu, který se postará o Vaši bezpečnost a zároveň minimální rušení domova medvědů.

Rumunsko po stopách prince Charlese

Na kole po silnici Transfăgărăşan

Poznejte skvělou přírodu Transylvánie mimo Brašov 3

Pokud patříte k těm, kdo dávají přednost náročnějším zážitkům, vydejte se na kole po slavné silnici Transfăgărăşan (Transfaragaš), což je nejvýše vedoucí asfaltová silnice v zemi. Na turistickou mapu ji dostal britský TV pořad Top Gear tím, že ji označil za „nejlepší silnici světa“. Dálnice dosahující výšky 2042 m a dlouhá 90 km strmě a klikatě stoupá do pohoří Faragaš (Făgăraș) s ostrými zatáčkami, kdy se prořezává hustými borovými lesy. Říká se, že ji nechal v 70. letech vybudovat Ceauşescu jako únikovou trasu v případě cizí invaze; stavba trvala 4,5 roku. K žádné invazi nedošlo, ale silnice se stala turistickou atrakcí přitahující motoristy a cyklisty především v době léta. Sjíždět tuto dálnici na dvou kolech však není žádná hračka a je to vhodné pouze pro velmi pokročilé cyklisty.

Jak na to: pokud máte zájem o extrémní dobrodružství na dvou kolech, Adventure Transylvania provozuje 7denní cyklistické výlety, při kterých denně ujedete 45-75 km. Silnice Transfăgărăşan z Brašova má délku přibližně 180 km a dostanete se tam pouze autem.

 

Jízda na sněžném skútru na jezeře Bâlea a ledový hotel

Každou zimu jezero Bâlea (úvodní foto) v pohoří Făgăraș zamrzne a promění se v pravou zimní říši divů. Vyrazte na plný plyn na sněžném skútru, sjeďte po svahu na gumovém kole nebo se projeďte na zamrzlém jezeře na raftu. Tradičnější milovníci sněhu si mohou zvolit konvenčnější aktivity, jako je bruslení, snowboarding a lyžování. Vedle jezera Bâlea stojí Hotel of Ice, jediný hotel svého druhu ve východní Evropě. Každý listopad je hotel znovu vybudován z ledových bloků z ledovcového jezera a navržet s jinou tématikou. Vše v hotelu je z ledu: od ledových postelí přes piano a dokonce i skulpturu Ježíše Krista v ledovém kostele. Ale můžete si být jisti, že budete spát v teple díky speciálnímu spacímu pytli, vrstvám sobích kůží a dekám, které hotel nabízí.

Jak na to: Untravelled Paths provozuje zimní výlet k jezeru Bâlea, který zahrnuje přenocování v ledovém hotelu Hotel of Ice 3*. Dostat se k jezeru Bâlea veřejnou dopravou není snadné; je potřeba jet po silnici Transfăgărăşan k vodopádu Cascada-Bâlea Lac, odkud se lanovkou dostanete k jezeru.

Nejlepší ledové hotely

Jak na to

Do Brašova se snadno dostanete vlakem z rumunské metropole Bukurešti. Spoje vlaků intercity odjíždějí pravidelně a cesta trvá jen něco přes 2,5 hodiny. Pokud si, co se hotelu týče, budete přát klasické starosvětské prostředí, vyberte si působivý Bella Muzica Hotel 3*. Je v neoklasicistickém stylu se základy z 16. století, shlíží na brašovské hlavní náměstí a zahrnuje jednu z nejlepších restaurací ve městě. Po aktivním dni stráveném v okolní přírodě se pusťte do vydatné hostiny v Sergiana, oblíbeném podniku místních. Tato podzemní taverna podává štědré porce vepřových žebírek přímo z grilu, zvěřinu, jako je maso z jelena a divočáka, a také domácí ovocnou pálenku (palincă).

Akční nabídka ubytování zde