Měli zkoumat vesmír ale zapadly prachem: Sovětské vesmírné rakety

Měli zkoumat vesmír ale zapadly prachem: Sovětské vesmírné rakety 1

Fotograf Ralph Mirebs na svých toulkách zabloudil do opuštěného hangáru, nedaleko kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. V oprýskané hale našel mnohem víc, než čekal. Objevil zapomenuté raketoplány slavného sovětského vesmírného programu ze 70. let minulého století.

I když kosmodrom Bajkonur je stále aktivní a ruské rakety Soyuz stále létají na ISS, o pár metrů dál se nacházejí stroje sovětského programu Buran, které mají již chvíle největší slávy za sebou. Šlo o největší a nejdražší program sovětské kosmonautiky.

 
1873945_buran

V roce 1993 byl po rozpadu Sovětského svazu projekt prvního sovětského raketoplánu Buran zrušen. Během celého trvání projektu byl zrealizován pouze jeden jediný let kolem Země, a to bez lidské posádky.

Dnes zůstaly po programu, který měl našlápnuto na velmi příznivou budoucnost, dva raketoplány, na které sedá prach jejich povrch likviduje trus ptáků, které se v prostorách vesmírného programu spokojeně zabydlely. Vybavení hangáru bylo výrazně poškozeno během pádu střechy v roce 2002.

Možná právě Mirebsovi snímky dají podnět ruské vládě, aby vzdali národnímu vesmírnému programu hold v muzeu, kam patří i raketoplány, které najdete na fotkách v našem článku.

 
2447961