Microsoft Lumia 950 XL Dual Sim: Quo Vadis Microsoft?

Microsoft Lumia 950 XL Dual Sim: Quo Vadis Microsoft? 1

Do redakce k nám zavítala vlajková loď od společnosti Microsoft, o níž už stihlo co to popsat. My vám nabízíme vlastní pohled na smartphone nejvyšší třídy, kterému konkuruje např. mimořádně oblíbený Samsung Galaxy 7.

Beru do ruky relativně velký a tenký telefon. Cítím plasty a kochám se velkou úhlopříčkou 5,7-palce. Řeknu si, že toto bude konečně telefon s krásnou velkou úhlopříčkou, rychlým procesorem, perfektním fotoaparátem a svižným OS Windows 10. Něco mi tu však nesedí. Je nepřijatelné, aby měl smartphone nejvyšší třídy plastovou konstrukci. Zde nejde o výbavu ale o kombinaci prémiových materiálů a výbavy podobně jako u zařízení Samsung Galaxy S7.

Samsung Galaxy S7 Edge: je to nejlepší smartphone s Androidem na trhu? (Recenze)

Všechny čtyři tlačítka, které smartphone obsahuje, se nacházejí na jeho pravém boku. Chválíme hardwarovou spoušť fotoaparátu, ale vůbec se nám nelíbilo umístění tlačítka pro zamykání a odemykání displeje. Své místo si našlo uprostřed mezi tlačítky hlasitosti, což je velmi nepraktické. Ani přední strana telefonu s displejem ničím nevyniká. Hladká plocha, sestávající z jednoho kusu skla Gorilla Glas 4, bez jakéhokoli hardwarového tlačítka. Dále se zde nachází přední kamera pro videohovory a Self, celkem nezajímavý otvor pro reproduktor či mikrofon a konečně samotné logo Microsoft. Na spodním okraji telefonu se nachází USB konektor typu C, potřebný pro rychlé datové přenosy prostřednictvím funkce Continuum. Zapomeňte proto na univerzálnost klasického micro USB.

Lumia 950 XL nabízí 2K rozlišení na 5,7 palcovém AMOLED displeji.

Designově představuje Lumia 950 XL evoluci starších modelů. Rozměrný fotoaparát na zadní straně připomíná např. Lumii 830. V jeho nitru se kromě čočky fotoaparátu nachází i trojitý LED blesk. Nalevo od něj nacházíme reproduktor. Přestože se využití kovu ve vlajkových lodích výrobců stává již standardem, Microsoft se touto cestou nevybral. Tenká (8,1 mm) konstrukce smartphonu využívá matný plast. Je sice příjemný na dotek, ale už od začátku používání se občas ozývá slabé vrzání, což může mít na svědomí špatně doléhající vanička zadního krytu. Celkové konstrukční zpracování Lumie 950 XL tak působí velmi levně.

Smartphone je po stránce konektivity dobře vybaven. Obsahuje Wi-Fi, Bluetooth 4.1, GPS A-GPS, GLONASS, BDS a nechybí ani rychlá data LTE (Cat.4). Bezdrátové nabíjení Qi doplnilo rychlé nabíjení pomocí USB Type-C konektoru ve verzi 3.1. Celková doba nabíjení baterie s kapacitou 3 340 mAh se pohybuje na hranici jeden a půl hodiny, což je velmi dobrý výsledek. Papírově je na tom baterie relativně dobře, po praktické stránce jsme s výdrží telefonu spokojeni nebyli.

V oblasti hardwarové výbavy však Lumia 950 XL exceluje. Srdcem zařízení je čipset Snapdragon 810, který sice nabízí skvělý výkon, ale proslavil se svým přehříváním. To jsme občas mohli pocítit při delším surfování na internetu či využívání funkce Continuum. Na obranu však musíme říci, že udělat ze smartphonu „kapesní PC“ si vyžádá pořádku dávku výkonu. Celkově se ale chlazení kapalinou Lumie 950 XL s chlazením čipsetu umí dobře poprat a při běžném používání teplota nenarůstá nad únosnou mez, takže nedochází ani k samovolnému vypínání z důvodu ochrany komponentů před přehřátím.

Zbytek výbavy tvoří 3 GB operační paměti a 32GB interní úložiště, rozšiřitelné prostřednictvím microSD karet.

Dominantou smartphonu je jednoznačně 5,7-palcový displej, chráněný odolným sklem Gorilla Glass 4. generace. Nabízí rozlišení 1 440 × 2 460 obrazových bodů a s hustotou 515 ppi. Tento displej patří mezi absolutní špičku. Poskytuje dobré pozorovací úhly a problémům není věrné zobrazení barev díky technologii AMOLED. O slovo se hlásí i funkce Glance Screen, která na uzamčené obrazovce zobrazuje datum, čas a jiné upozornění.

Reproduktor na zadní straně potěší svou kvalitou výstupu s výjimkou max. hodnot hlasitosti. Na škodu je, že zvuk vychází pouze z jednoho místa.

Skutečnou lahůdku smartphonu představuje kamera. Microsoft zůstává věrný optice od Carl Zeiss. Nacházíme zde až 20 Mpx fotoaparát se senzorem o velikosti 1 / 2,4 palce, PureView technologií, HDR, optickou stabilizací obrazu a trojitým LED bleskem. Spokojeni jsme byli s propracovanou aplikací fotoaparátu a doplňkovou funkcí Rich Capture na dodatečné úpravy. Pro mód poskytuje široké možnosti manuálních nastavení. Dostupné je manuální ostření, vyrovnání bílé, ISO (v rozsahu od 50 do 3 200), rychlost závěrky (od 1/8000 s po 4 s) a kompenzace expozice v rozsahu od -3 do +3. Zaznamenávat video je možné při maximálním rozlišení 4K, při třiceti snímcích za sekundu. Standardem je Full HD, se kterým si vystačí většina z nás. S podobným rozlišením přichází i přední 5 Mpx snímač.