Hlavní turistické atrakce Polska

Hlavní turistické atrakce Polska 1

Polsko je historická země se 14 lokalitami na seznamu UNESCO a s úžasnou přírodou, kam patří hory, přírodní parky, drsné pobřeží a také třeba nejstarší solný důl na světě. Díky své středověké architektuře, bouřlivé minulosti za II. světové války a mnoha vesnicím, kde jakoby se zastavil čas, je Polsko ideální destinace pro milovníky architektury a přírody. Polská města překypují energií díky umění a kultuře a představují skvělé počáteční body, odkud se můžete vydávat poznávat, co země nabízí. Ať už Vás zajímá historie, umění nebo příroda, zde je náš seznam předních turistických atrakcí v Polsku.

 

Královský hrad Wawel, Krakov

Wawel (úvodní foto) je architektonicky eklektický hrad – stavba má středověké prvky v kombinaci s barokními a renesančními detaily. Patřil k prvním místům v Polsku, které se dostaly na seznam UNESCO, a vždy představoval významnou součást historie země. Král Zikmund I. Starý, který v hradu žil v 16. století, byl vášnivý sběratel umění, takže je pochopitelné, že hrad dnes představuje významné muzeum umění zaměřující se převážně na obrazy a kurátorskou práci. Další sbírky zahrnují zbraně a zbroj, porcelán a keramiku, textilie a tisky, a značné množství dobového nábytku. Muzeum má také velkou sbírku osmanských stanů, největší svého druhu v Evropě.

 

Historická tržnice Sukiennice v Krakově

Hlavní turistické atrakce Polska 2

Tržnice Sukiennice, která pochází z doby renesance, představovala srdce mezinárodního obchodu v Polsku. V 15. století byla hlavním místem, kam přicházeli cizí kupci prodávat exotické koření z Východu. Mířili sem obchodníci z celé Evropy, aby kupovali sůl ze Solného dolu Wieliczka. Obchodovalo se zde rovněž s textilem, kůžemi a hedvábím, které byly dováženy z jiných zemí i místního původu. Sál tržnice byl zrenovován v 19. století a po mnoho let sloužil jako centrum konání akcí, kde se mimo jiné pořádaly formální plesy na počest návštěv císařů a králů. Hlavní patro dnes opět patří obchodu, s malými stánky a galeriemi prodávajícími suvenýry, sběratelské předměty a drobná umělecká díla. Muzeum Sukiennice zabírá II. patro s velkou sbírkou polského umění 19. století.

 

Solný důl Wieliczka, Wieliczka 

Hlavní turistické atrakce Polska 3

Solný důl Wieliczka ze 13. století je dnes stejně tak důležitý pro místní obyvatele jako byl před stovkami let, ale z úplně jiného důvodu. Jeden z nejstarších a nejdéle fungujících solných dolů světa ukončil svoji komerční činnost v roce 1996 a poté se stal uměleckou atrakcí. Solný důl Wieliczka dnes zahrnuje 4 kaple, chodby a sochy, vše vytesané z kamenné soli. Původní šachty a chodby dolu, některé až 327 m pod zemí, byly znovu otevřeny a umožňují návštěvníkům prohlédnout si jámy a komory, projít se kolem soch a různých architektonických divů. Hluboko v dole se leskne podzemní jezero odrážející světlo svící na stěnách. Hlavní turistickou atrakcí v dole je však kaple sv. Kingy, komora vysoká 12 m, kde je vše – včetně složitých lustrů a nábytku – vytvořeno ze soli. Prohlídka pokračuje návštěvou komory Erazma Baracza, kde najdete jezero slanější než Mrtvé moře, a končí v muzeu, které seznamuje s těžbou soli a s tím, jak vypadal život v dolech.

 

Hrad Malbork, Malbork 

Hlavní turistické atrakce Polska 4

Rytířský hrad ze 13. století postavil Řád německých rytířů, náboženský řád, který sloužil jako křižácká vojenská jednotka. I když původně vznikl jako malé opevnění, v průběhu staletí byl rozšiřován, až vznikla dnešní mohutná stavba. Hrad Malbork, který byl kdysi největší gotickou budovou v Evropě, je dodnes největší hrad světa, co se týče rozlohy. Dnes hrad slouží jako muzeum se skvěle zachovanými původními místnostmi. K nejzajímavějším částem patří středověká kuchyně s krbem širokým 6 m, sbírka zbraní a zbroje a soukromá toaleta rytířů umístěná na vrcholu věže. Kromě historických sbírek hrad nabízí pár dalších expozic, včetně expozice seznamující s konzervačními technikami používanými při udržování hradu.

Největší hrad na světě najdeme v Polsku

Schindlerova továrna, Krakov

Továrna Oskara Schindlera, kterou proslavil film Stevena Spielberga z roku 1994, dnes zahrnuje 2 muzea. Část budovy byla proměněna v Muzeum současného umění, zatímco někdejší Schindlerova kancelář (a většina továrního patra) je dnes pobočkou Historického muzea města Krakova. Schindlerův domov, který je uchováván od války v původním stavu, dnes představuje expozici věnovanou jeho životu a životům lidí, které ve své továrně zachránil. V kanceláři se nachází skleněná stěna známá jako Schindlerova archa přeživších, která slouží jako časová kapsle plná smaltovaných hrnců, jaké se v továrně vyráběly. Zbytek továrny představuje řadu filmových exponátů, které ukazují Krakov v době války, a dopad nacistů na historii města a životy jeho obyvatel. K vidění je také několik imerzivních rekonstrukcí prostor ze 40. letech, od typické ulice přes sedadla v tramvaji až po typický byt Židů té doby.

 

Staré tržní náměstí, Varšava 

Hlavní turistické atrakce Polska 5

Nejstarší část Varšavy, Staré tržní náměstí/Staroměstské náměstí, pochází ze 13. století. I když ho bylo 85 % za II. světové války zničeno, od té doby bylo zrestaurováno do své původní podoby. Na nejoblíbenějším varšavském náměstí spatříte směsici středověké architektury, gotiky, pestrých renesančních budov a domů kupců. Bronzová socha (z 19. století) mořské panny třímající meč, symbol Varšavy od dob středověku, válku přežila a stále stojí na náměstí. Dnes je Staré tržní náměstí místem s mnoha kavárnami a restauracemi, tak jako s pouličními prodejci umění a mnoha stánky se suvenýry. Nachází se zde hlavní pobočka Historického muzea Varšavy s rozsáhlou sbírkou umění, ale také pohledem na historii města a země. Muzeum literatury Adama Mickiewicze jen pár kroků odtud vzdává hold nejslavnějšímu básníkovi a spisovateli Polska.

 

Muzeum varšavského povstání, Varšava

Jedná se o muzeum zasvěcené Varšavskému povstání v roce 1944, kde polský odboj bojoval proti německé okupaci města. Povstání trvalo 63 dní s velkými ztrátami na obou stranách. Po obklopení polskými silami nacisté systematicky zničili velký počet historických budov a staveb jako akt pomsty. Povstání bylo masivním úsilím špatně vybavené a vyzbrojené skupiny civilistů, kteří se snažili porazit nepřítele, a muzeum odvedlo pozoruhodnou práci, když jeho ducha přivedlo k životu. Zdejší expozice zabírají mnoho místností a akcí, které ožívají prostřednictvím filmů, artefaktů, rekonstrukcí a interaktivních přehlídek, včetně replik systému kanálů používaného k pohybu po městě, povstalecké nemocnice a tiskárny, kde můžete spatřit plakáty a podzemní noviny. Několik místností ukazuje nepřetržitý originální záznam událostí a je zde speciální část věnovaná nacistické okupaci a zvěrstvům spáchaným během povstání.

 

Park Lazienki, Varšava

Park Lazienki zabírá 76 ha v centru města, takže je to jeden z největších městských parků v Polsku. Vznikl v 17. století jako lázeňský park pro šlechtice a dnes je palác na ostrůvku se zahradami kolem přístupný veřejnosti. V zahradách se nachází scéna klasického divadla na ostrůvku (kde se stále konají představení), několik menších paláců a staveb dnes slouží jako muzea a galerie, a je zde také klasicistický chrám bohyně Diany. V parku rovněž stojí velká socha polského skladatele klasické hudby Frederika Chopina, která byla úmyslně zničena německými vojsky a v roce 1958 znovu vytvořena pomocí původní formy. Každou neděli odpoledne se u sochy koná klavírní koncert se vstupem zdarma.

 

Křivý les, Gryfino 

Hlavní turistické atrakce Polska 6

Známý křivý les, který se nachází hned u městečka Gryfino, je patrně přírodní div, který se vzpírá vysvětlení. Několik borovic zde stojí samostatně, rostou pod úhlem 90 stupňů u základny, všechny ohnuté na sever. Borovice byly původně vysazeny ve 30. letech, ale trvalo asi 10 let, než kmeny začaly vykazovat své charakteristické zakřivení. I přes mnoho teorií stále probíhá debata o tom, zda bylo zakřivení vytvořeno uměle zásahem nebo zda k tomu došlo přirozeným způsobem náhodně. Bez ohledu na příčinu je těžké popřít strašidelný dojem stromů, především když zbytek lesa tvoří zdravé dokonale rovné borovice. Jedná se o skvělé místo pro pěší výlet do ticha lesa.

 24 hodin v Poznani

Jezero Morskie Oko, Národní park Tatry

Jezero Morskie Oko, nacházející se hluboko v NP Tatry a obklopené vysokými horami a arboretem Swiss pines (19 akrů), je oblíbenou destinací pro lidi všeho věku. Dostat se tam vyžaduje nenáročnou, ale dlouhou túru po zpevněné cestě stinným lesem. Jezero mění v průběhu roku barvu, od tmavě modrého odstínu po měkčí tyrkysovou modrou. Národní park Tatry leží v Polsku i na Slovensku. Na polské straně zahrnuje více jak 600 jeskyní, vrcholků pokrytých sněhem a řadu vodopádů, včetně vodopádu Wielka Siklawa vysokého 70 m. Ve většině parku je možné podnikat pěší túry, kdy nabízí více jak 270 km turistických stezek různé délky a obtížnosti.

 

Tábory Auschwitz-Birkenau, Osvětim

Koncentrační tábory Auschwitz I a Auschwitz II–Birkenau jsou zase jiným druhem turistické atrakce. Nacházejí se hodinu cesty západním směrem od Krakova a nabízejí nepřikrášlený pohled do minulosti. V letech 1942-1944 sem bylo přivezeno přes 900 000 Židů ze zemí okupovaných Německem. Kromě nich se sem dostali političtí vězni, Romové a řada dalších národností, kdy pobyt přežilo méně než 10 % z nich. Na konci války, když se sovětská armáda dostala dál do Polska, nacisté zničili plynové komory a krematoria. I když se jim podařilo zničit a spálit část tábora, mnoho staveb zde stojí dodnes. Tábory, které zahrnují více jak 300 baráků a stovky dalších budov a krematorií, si můžete prohlédnout při komentované prohlídce.

Válečné památky Normandie

Vlčí doupě, Gierloz

Hluboko v mazurských lesích se skrývá tajné Hitlerovo vojenské ústředí známé jako Vlčí doupě. Když bylo v činnosti, mělo 3 opevněné bezpečností zóny chráněné minami a silně ozbrojenými jednotkami. V té době zde bylo více jak 80 budov včetně několika protileteckých bunkrů a strážních věží. Nacisté vyhodili komplex do vzduchu v roce 1945 předtím, než prchli před blížící se sovětskou armádou, ale některé budovy byly tak pevně postavené, že je nebylo možné zničit. Návštěvníci se sem dnes mohou vydat při jednodenním výletu z Varšavy. Existují sice plány postupně přidat historické expozice nebo rovnou muzeum, zatím je to spíše přehlídka ruin, kde se můžete projít a poznávat zákoutí historie.

***

UBYTOVÁNÍ VE VARŠAVĚ

Mamaison Hotel Le Regina Warsaw 5* stojí o stupeň výše než jeho konkurence. Nachází se severně od starého města v tichém okrsku,  je umístěn v nádherném paláci z 18. století a vybaven dobovým nábytkem. Vevnitř je však hotel naprosto moderní, s lesknoucími se novými koupelnami a s Wi-Fi připojením. Pokoje jsou světlé, vzdušné a poutavě vyzdobené v čokoládově hnědé a béžové.

Hotel Bristol 5* – majestátní hotel tyčící se nad řekou přináší atmosféru klasického hotelu z 19. století. Vybudován byl už v roce 1619 a otevřen pro hosty na konci 19. století; jednalo se o první elektrifikovaný hotel ve městě, takže získal přezdívku Elektrický hotel. Jeho hosty byla řada slavných, od některých panovníků až po Sigmunda Freuda. Dnes můžete očekávat kombinaci tradiční atmosféry a současného servisu.

Castle Inn/Oki Doki 3* může nabídnout hodně. Je to jediný hotel ve varšavském starém městě vzdálený jen kousek od Královského hradu a umístěný v obytném domě ze 17. století, který jako zázrakem přežil bombardování za II. světové války. Pokoje (většina 3* a pár 4*) jsou pestré, kdy každý má jedinečné hravé téma, např. Alenka v říši divů nebo Oriental Express. Viktor byl nazván po samotářském pouličním umělci a je vyzdoben stylovým graffiti.

Dom Literatury 3* je velmi výhodný vzhledem k tomu, co nabízí a na jakém místě se nachází. Jedná se o ústředí polského PEN Clubu, mezinárodní asociace spisovatelů. Najdete ho ve 3. patře v domě bez výtahu, ale výstup po několika schodištích stojí za to kvůli skvělým výhledům na staré město. Pokoje jsou poměrně formální, s pohodlnými, ale staromódními, sofa a s trámovými stropy.

Premiere Classe Varsovie 1* odpovídá svému jménu, pokud jde o čistotu a vynikající polohu (velmi blízko varšavského vlakového nádraží), ale je to bez příkras ekonomický hotel skýtající poměrně stístěné zařízení pokojů, včetně barevné TV se satelitním připojením. K dispozici je přístup k Wi-Fi. Co hotel postrádá na charakteru, to ušetříte na financích, které Vám zbudou na zajímavější věci.