Mladí lidé, kteří prodělali rakovinu, vykazují genetické příznaky zrychleného stárnutí

Mladí lidé, kteří prodělali rakovinu, vykazují genetické příznaky zrychleného stárnutí 1

Mladí pacienti, kteří přežili rakovinu, v průměru vykazují zvýšenou korelaci genetických markerů s urychleným stárnutím asi o 25 let.

Průlomová nová studie odhalila, že mladí lidé, kteří prodělali rakovinu, vykazují vysokou expresi genu známého jako marker stárnutí. Podle vědců je možné tento genetický biomarker použít k identifikování pacientů po rakovině, kteří jsou nejvíce ohrožení vetchostí (a náchylností k dalším onemocněním) v pozdějším životě v důsledku předchozí léčby.

Jak stárneme, postupně se zvyšuje koncentrace genu p16INK4a v našich buňkách, což je potenciálně užitečný molekulární marker stárnutí. Jednou z rolí genu je zpomalovat buněčné dělení a redukovat proliferaci kmenových buněk. V nové studii se vědci rozhodli zkoumat úroveň genu p16INK4a u dětí a mladých dospělých, kteří prodělali rakovinu. Měli hypotézu, že zvýšené úrovně genu p16INK4a mohou být efektivním znakem vetchosti u mladých pacientů.

 „Už dříve byla popsána vyšší exprese genu p16INK4a v lymfocytech periferní krve u starších dospělých po chemoterapii, ne však u mladých pacientů,“ říká Andrew Smitherman, autor nové studie z Univerzity Severní Karolíny v Chapel Hill. „Tato studie je významná, protože se snažíme pochopit biologické mechanismy skrývající se za projevy předčasného stárnutí u těchto pacientů.“

Studie se zaměřila na 60 mladých lidí s průměrným věkem 21 let, kteří prodělali rakovinu. Někteří měli jen pár měsíců po léčbě, zatímco jiné celé roky. Vetchost se měřila pomocí Fried Frailty Phenotype, což je klinický hodnotící nástroj zhodnocující faktory, jako je slabost, pomalost a hmota kosterního svalstva. V průměru pacienti vykazovali značně vyšší úrovně genu p16INK4a ve srovnání s věkově odpovídající skupinou zdravých lidí. Podle vědců celkově zvýšená úroveň p16INK4a odpovídá věkovému zrychlení („zestárnutí“) o 25 let.

Když se podíváme na hodnocení vetchosti u pacientů, kteří prodělali rakovinu, ti s nejvyšší mírou vetchosti také vykazovali nejvyšší úrovně exprese genu p16INK4a. U nejvíce vetchých mladých pacientů prý úroveň  p16INK4a odpovídala věkovému zrychlení 35 let. Podle Smithermana může výzkum pomoci klinickým lékařům lépe identifikovat mladé pacienty po rakovině, kteří potřebují více pozornosti po léčbě, aby se předešlo pozdějímu dopadu ma jejich zdraví. Také říká, že p16INK4a může být efektivní biomarker signalizující efektivnost nových druhů léčby zpomalujících stárnutí.

 „Exprese genu p16INK4a se může ukázat jako užitečná měřítko pro studium léčby zaměřené na zmírňování projevů urychleného stárnutí při léčbě rakoviny.“

Nová studie byla publikována v časopise Cancer.