Bejrút – metropole Libanonu

Bejrút – metropole Libanonu 1

Moderní kosmopolitní Bejrút je skutečným městem kontrastů. Přestože v něm žijí lidé patřící k nejpřátelštějším na světě, byl také dějištěm jednoho z nejhorších konfliktů na Blízkém východě. Zatímco v centru naleznete krásně zrestaurované koloniální stavby a staré mešity s minarety, když zamíříte k někdejší Zelené linii, dodnes najdete budovy se stopami po střelách a s chybějícími kusy zdiva. Přestože si Bejrút vytrpěl svoje, patří k nejživějším, a také k nejkrásnějším, městům na Blízkém východě. Leží nad Středozemním mořem s mohutným pohořím Libanon na pozadí, takže patří k několika málo městům, kde se v jediném dni můžete opalovat i lyžovat.

Jeho ulice tvoří labyrint obchodů a barů spolu s pouličními prodejci a téměř všechny jsou zahlceny dopravou. Ta zahrnuje také uhánějící taxíky s neustále kouřícími řidiči, kteří způsobili, že přecházení ulic je něco jako adrenalinový sport.

To vše, spolu vzpomínkou na mnoho let trvající konflikt, vedlo místní k tomu, že se řídí heslem „carpe diem na maximum“, a nikdo to přitom není lépe patrné než v nočních klubech. V důsledku toho se zdá, jakoby ve studentském okrsku Gemayzeh zábava nikdy nekončila, zatímco o víkendech je zde skutečně rušno.

Přestože válka skončila už před dlouhou dobou, pověst Bejrútu je nadále složitě propojená s jeho výbušnou minulostí. Některým Libanoncům se to tak líbí, protože to prý dává městu jeho říz. To byste však těžko vysvětlili obyvatelům uprchlického tábora na jihu města…

Bejrút přes to všechno zůstává symbolem naděje na jinak konflikty zmítaném Blízkém východě coby místo, kde se lidem podařilo dát rozdíly stranou (ač neochotně) a umožnit kompromisy. Výsledek je pozoruhodný a často nepředvídatelný: střet starého a nového, konzervativního a liberálního, východního a západního, světského a náboženského.  

 

Cestování do Bejrútu

Letecky

Aerolinie British Airways a Middle East Airlines nabízejí přímé lety z Londýna do Bejrútu. Mohou však být drahé ve srovnání s lety do jiných destinací v podobné vzdálenosti, proto byste měli zvážit nepřímý let. K aeroliniím nabízejícím nepřímé lety přes další města patří Pegasus Airlines, Turkish Airlines, Lufthansa, Air France a Alitalia.

Doba letu: z Londýna 4 hodiny 30 minut, z New Yorku 12 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 17 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Toronta 12 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), ze Sydney 20 hodin 30 minut (včetně mezipřistání)

 

Některé atrakce Bejrútu:

  • nábřežní třída Beirut Corniche
  • římské lázně
  • Národní muzeum v Bejrútu
  • Náměstí mučedníků
  • Velká mešita Al Omari
  • Raouche („Holubí skála“) – pobřežní okrsek
  • Velký serail – budova
  • řecký ortodoxní chrám sv. Jiří
  • Muzeum Cilicia s arménskými památkami
  • Zahrada René Moawada – park

***

Bejrút je jedním z nejstarších měst na světě a představuje opojnou kombinaci Východu a Západu. Přestože byl kdysi synonymem pro válečnou zónu, podařilo se mu zotavit se z konfliktu trvajícího 15 let a stát se kosmopolitní, ač trochu chaotickou, destinací s vzkvétající scénou umění a kultury.

První zastávka návštěvníků by určitě měla patřit Národnímu muzeu v Bejrútu, což je pokladnice archeologických artefaktů, které skýtá komplexní pohled na historii Libanonu. Fascinující jsou rovněž římské lázně postavené v době, kdy město bylo fénickou provincií; odkryty byly v roce 1968. Libanon je malá země, takže mnoho návštěvníků si udělá základnu v Bejrútu, odkud se při jednodenních výletech vydává poznávat zbytek. Pobřežní město Batroun na severu nabízí dobré pláže, zatímco lidé milující opačný extrém míří do lyžařských center v pohoří Libanon. Dostanete se tam za hodinu a můžete si vybírat z celkem šesti center.

Libanonská kuchyně bývá považována za jednu z nejlepších na Blízkém východě, přičemž používá hojnost místní zeleniny, bylin a ovoce. Město nabízí také řadu možností zahraniční kuchyně, od francouzské a srílanské až po italskou a japonskou.  

Také pověst Bejrútu coby ráje zábavy je zasloužená: naleznete zde závratnou škálu podniků nočního života, od elegantních až po alternativně hipsterské. A co se týče hotelů, k dispozici jsou možnosti pro každý rozpočet, od ultra luxusního Hotelu Albergo až po vstřícné ekonomické hotely.

Bejrút leží na výběžku země do Středozemního moře a je obklopen horami, takže má typicky středomořské klima se suchým létem a mírnou deštivou zimou. Léto nabízí útočiště na plážích a zima zase lyžování, takže sem můžete přicestovat v kterémkoli ročním období.