Morgan Areo: nový retro model v pravý čas

Morgan Areo: nový retro model v pravý čas 1

Morgan Motor Company je našim oblíbeným výrobcem retro automobilů. Žijeme v moderní době, kdy se automobily učí sami řídit, manuální převodovky začínají být vyhynulým druhem a otázka, zda palubní deska podporuje Apple nebo Google je jednou z nejdůležitějších. Úplně jinak jsou na tom automobily Morgan, které se vyrábějí ručně a na objednávku. Jejich design připomíná vozy z roku 1960.

Morgan Motor Company založil Henry Frederick Stanley Morgan v roce 1909. Od té doby sice uběhlo hodně času, ale odkaz a duše automobilky se nezměnila ani po 100 letech. Sednutí do retro automobilu, se kterým se zcela odlišíte od masy, vyvolává nepopsatelný pocit. Ve srovnání s většinou dnešních ultramoderních automobilů je nový Morgan Aero 8 vítaným zpestřením.

Přestože Morgan Aero 8 využívá moderní pohonný agregát od BMW, pod jeho vnější design se nepodepsal čas. Morgan byl retro ještě předtím, jaksi začal používat název retro. Byl navržen tak, aby se při pohledu shora podobal polubě lodi. Podle designérů je určen pro lidi, kteří hledají dobrodružství a únik. Ti, kteří automobil zahlédnou v akci z vrtulníku, vědí, o čem mluvím.

Morgan Aero 8 je posledním z modelové řady, který se začal vyrábět od roku 2000. Je to skrz naskrz moderní automobil. Pod kapotou bude ukrývat 4,8-litrový motor V8 včetně všech potřebných bezpečnostních systémů, jako například ABS s EBD. Motor dosahuje od 6300 otáček za minutu výkon 367 koňských sil, přičemž zvuk motoru zní nepochybně velmi dravě.

Automobil je vybaven třemi pedály a šestistupňovou manuální převodovkou, která je sama o sobě hodná velké chvály. Na požádání vám ho výrobce může vybavit automatickou převodovkou. Maximální rychlost automobilu 270 km/h a na 100 km/h zrychluje za 4,5 sekundy. Se začátkem výroby limitované série se počítá na podzim tohoto roku.