Neuvěřitelná místa v Číně, která zpochybní vaše předsudky

Neuvěřitelná místa v Číně, která zpochybní vaše předsudky 1

Čína je země plná atrakcí – rušné obří metropole, starobylá města, dechberoucí scenérie a fascinující historie. Jediný problém bývá zúžit výběr atrakcí během návštěvy země. Zde Vám chceme trochu pomoci: ať už sníte o pozlacených chrámech, rušných městech, vynikajícím jídle nebo Velké zdi, tohle je výběr nejlepších míst, která můžete v Číně navštívit. 

 

Nejzajímavější města v Číně

Není lepší způsob, jak poznat současnou Čínu, než se ponořit do některého z gigantických velkoměst. Obří metropole v Číně jsou rozsáhlé a frenetické, ale ukrývají také místa klidu. Navíc se téměř do všech dostanete vlakem, takže jsou dobře dostupné.

 

Peking

Neuvěřitelná místa v Číně, která zpochybní vaše předsudky 2

Jedno z největších měst světa, Peking, nabízí mnoho z hlavních atrakcí země, jako je Zakázané město, Velká zeď, náměstí Tiananmen nebo Letní palác. Přitom skýtá mnohem víc než jen slavné památky: můžete se procházet v labyrintu tradičních uliček (hutong), obdivovat špičkovou moderní architekturu, pochutnat si na pekingské kachně a nespočtu dalších pokrmů z celé Číny, prozkoumat zdejší scénu alternativní hudby, obdivovat keramiku z doby dynastie Ming, zastavit se v tradiční čajovně nebo si užít bouřlivý večer ochutnáváním místního alkoholu baijiu (sorghum) – jedná se o město, které byste si určitě neměli nechat ujít.

 

Šanghaj 

Nablýskaná, elegantní, historická a kosmopolitní – vše, co jste slyšeli o Šanghaji (úvodní foto), je pravda. Stačí se projít po okrsku Francouzská koncese nebo po nábřežní promenádě Bund a přesvědčíte se sami. Od velkolepé přehlídky architektury z 20. let 20. století a kultivovaných restaurací & střešních barů až po sci-fi neony nasvícené mrakodrapy v zálivu, Šanghaj je minulost a současnost, které Čína přivedla k životu.

 

Kanton

Rušné a dynamické velkoměsto Kanton (Guangzhou) patří k největším a nejpozoruhodnějším v Číně. Naleznete poutavý mix starého a nového ve městě, kde mrakodrapy sahají až do nebe a mniši se šourají kolem buddhistických chrámů starých 1500 let. Mnoho lidí sem však přiláká proslulá kantonská kuchyně, která nabízí vynikající pokrmy dim sum.

 

Čcheng-tu

Díky svým půvabným čajovnám, tepajícímu nočnímu života a pikantním pokrmům sečuánské kuchyně je Čcheng-tu (Chengdu) jedním z turisticky nejoblíbenějších čínských měst. Většina lidí sem však přichází kvůli jedinému: pandám. I když spatřit nějakou ve volné přírodě vyžaduje značné štěstí, zaručeně je spatříte při návštěvě centra Giant Panda Breeding Research Base.  K dalším atrakcím patří chrámy, pavilony a muzea věnovaná kultuře dávného království Šu.

 

Si-an 

V zemi, kde se města vynořují zdánlivě přes noc, je tohle jedno z nejstrěších a nejvelkolepějších, známé především díky nálezu terakotové armády, ale zajímavé samo o sobě. Si-an (Xi’an) je místem, kde začíná (nebo končí) Hedvábná stezka, dávná obchodní trasa, jejíž dědictví je k vidění v působivé Muslimské čtvrti.

 

Nejkrásnější scenérie v Číně  

Díky svým skalnatým vrcholkům a borovým lesům zahaleným mlhou působí přírodní scenérie v zemi  jako ze starých čínských maleb na svitcích. Naleznete zde pouště, bambusové lesy, džungle, hory a mnoho dalšího, což představuje vítaný oddech od náporu na smysly v čínských velkoměstech.

Neuvěřitelná místa v Číně, která zpochybní vaše předsudky 3

Krasové vrcholky, Kuej-lin

Éterické krasové vápencové vrcholky, které se táhnou od Kuej-linu (Guilin) k Yangshou, představují mimořádné pozadí pro malebnou řeku Li (Li-ťiang) a rýžová políčka. Vezměte jízdní kole nebo nasedněte na raft a prohlédněte si krajinu, kde budete míjet zemědělce a domácí buvoly.

Vápencová rezervace Chuang-lung v Číně

Čang-ťia-ťie

Skalní věžičky ve Čang-ťia-ťie (Zhangjiajie) zvedající se dramaticky ze subtropických lesů na severozápadě provincie Chu-nan, inspirovaly mimo jiné scenérii ve filmu Avatar. Krajinu si můžete prohlédnout při tom, když se projdete po závratě vyvolávajícím mostě s proskleným dnem zavěšeném 300 m nad zemí. A pokud to pro Vás nebude dostatečný adrenalin, je možné odtud také skočit bungee jumping!

Nejdelší a nejvyšší skleněný most světa v Číně

Soutěska skákajícího tygra

Turistická pěší stezka dlouhá 22 km, která patří k nejznámější v zemi, se vine soutěskou (UNESCO) v provincii Jün-nan, přičemž nabízí scenérie patřící k nejúžasnějším v Asii. Soutěska skákajícího tygra je orámována pozoruhodnými horami s vrcholky pokrytými sněhem a scénickou řekou Jinsha a spadá do hloubky 3900 m, takže je to jedna z nejhlubších soutěsek světa.

 

Rýžové terasy v Longji, Kuang-si

V celé zemi najdete rýžová políčka, ale jen málokde jsou tak pozoruhodná jako v Longji, kde byla vybudována mezi zelenými horami. Pěší stezky vedou na vyhlídky, odkud spatříte zářivě zelené terasy vytvarované do vířících vzorů, které připomínají obrysy obřího otisku prstu.

 

Nejlepší historické lokality

Čína patří k nejstarším civilizacím světa, takže nabízí skvělé příležitosti k poznávání fantastických památek z bohaté minulosti země. Ať už se vydáte kamkoli, mezi moderním najdete stopy starobylého, včetně historických lokalit patřících k nejvýznamnějším na světě.

 

Terakotová armáda

Neuvěřitelná místa v Číně, která zpochybní vaše předsudky 4

Sochy objevil v Si-an nic netušící zemědělec v roce 1974 a nález tajemné armády soch v životní velikosti představuje jeden z nejpozoruhodnějších archeologických objev vůbec. Jsou staré 2200 let a byly vytvořeny, aby chránily pozdemní hrobku císaře Čchin Š’-chuang-ti. Netřeba říkat, že spatřit terakotové válečníky osobně představuje mimořádný zážitek.

 

Velká čínská zeď 

Velká čínská zeď vinoucí se majestátním hornatým terénem je ikonickou stavbou Číny. Budována byla více jak dvě tisíciletí a jedná se o úžasbudící opevnění o délce 21 196 km, které je právem považováno za jeden ze Sedmi divů světa. Není to jen jedna zeď, ale mnoho zdí, které se táhnou od východního pobřeží až k poušti na západě, ale nejlépe přístupné úseky naleznete v Pekingu.

 

Zakázané město

Z císařských památek v Číně se žádná nevyrovná svými rozměry, velkolepostí a tajemnem Zakázanému městu v Pekingu. Vybudováno bylo v letech 1406-1420 a rozsáhlý palácový komplex byl nepřístupný po 500 leta až do svržení posledního císaře dynastie Čching v roce 1911. Dnes je z velké části otevřený veřejnosti, takže přiláká téměř 20 mil. návštěvníků ročně, dodnes však zahanbuje svým majestátem.  

Nejkrásnější místa v Tibetu

Jeskyně Mo-kao, Tun-chuang

Na staré Hedvábné stezce leží působivé hraniční město Tun-chuang, které je domovem přehlídky buddhistického umění patřící k nejvýznamnějším na světě. Mezi více jak 490 buddhistickými jeskyněmi v oblasti představuje jeskyně Mo-kao (Mogao), která je plná nástěnných obrazů a soch, jeden z vrcholů buddhistického umění v Číně.

 

Leshan, Sečuán

Na soutoku dvou řek stojí mimořádná monumentální socha Lešanského Buddhy stará 1200 let a vytesaná přímo do skalní stěny. Je na seznamu UNESCO, má výšku 71 m a šířku 28 m, takže se jedná o největší historickou sochu Buddhy na světě. A spatřit ji na vlastní oči je skutečně mimořádný zážitek.