Na co nezapomínat při výběru vany

Na co nezapomínat při výběru vany 1

Budujete novou koupelnu nebo měníte starší vybavení? Hledáte inspiraci a nemůžete se rozhodnout, jakou vanu byste si měli pořídit? Vyberte si takovou, která vám umožní dokonalou relaxaci a odpočinek po náročném dni. Zamyslete se nad tím, jaký materiál bude pro vás nejvhodnější a jaký tvar, velikost a celkový design budou odpovídat vašim potřebám. Pokud si nebudete jisti, navštivte některý ze showroomů a poraďte se s profesionálními návrháři, kteří vám pomohou zařídit koupelnu podle nejnovějších trendů i vašich přání. 

Na co nezapomínat při výběru vany 2

Na materiálu záleží

Možnosti volby jsou široké – vybrat si můžete akrylátovou vanu, vanu z ABS plastu, smaltovanou vanu nebo luxusnější model z litého mramoru. Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody. Akrylát vám poskytne pocit tepla, voda ve vaně stydne pomalu a údržba je snadná. Nelze však opravit škrábance a agresivnější čisticí prostředky mohou povrch nenávratně poškodit. Podobný vzhled mají levnější vany z ABS plastu. Ty jsou však slabší a pórovitější, neudrží dlouho barevný odstín. Záruka na ně také bývá kratší.

Tradiční smaltované vany mají dlouhou životnost, cena se odvíjí od síly materiálu. Smalt se dá lehce poškodit a vana je pocitově chladnější. Pokud máte dostatek prostoru, můžete si dovolit vanu z litého mramoru. Je sice těžká, ale pocitově teplá a v nabídce je mnoho tvarů a provedení, takže si určitě vybere každý zájemce.

Tvar a velikost vany volte podle rozměrů koupelny

Ještě před výběrem vany se zamyslete nad velikostí místnosti, do které vanu umístíte. Do menší koupelny se nejvíce hodí klasická rovná vana oválná nebo obdélníková či vana asymetrická, která vám pomůže s řešením prostoru. Tu sice také umístíte do rohu koupelny, ale její délka a šířka není po celé ploše stejná. Ušetříte místo a budete mít větší plochu pro koupel. Do koupelen s nepravidelným půdorysem je asymetrická vana ideální volbou. Uplatní se i ve větších koupelnách například jako vana pro dva. Ta je vhodná nejen pro rodiny s dětmi, ale dobře poslouží i pro romantické chvíle strávené s partnerem. Tato vana může být i rohová. Rohová vana potřebuje více prostoru, zvláště pokud byste se rozhodli pro vanu volně stojící.

Na co nezapomínat při výběru vany 3

Vsadit na kvalitu se vyplatí

Vana vám bude sloužit po mnoho let, její výměna nebývá jednoduchá, protože často bývá obložena stejným obkladem jako stěny koupelny. Proto se nevyplatí šetřit při nákupu na kvalitě výrobku. Se značkovými výrobky si volíte nejen vysokou kvalitu, ale také dlouhou záruku a možnost dokoupení designových koupelnových doplňků. Známé české i světové značky nabízejí špičkové výrobky v nejrůznějších stylech. Česká značka Ravak se zaměřuje na komplexní řešení všech druhů koupelen, další krásné vany najdete pod značkami Villeroy & Boch, Riho či Kaldewei, které reprezentují vynikající evropské produkty.