NASA ukázala nejúžasnější záběr Evropy

NASA ukázala nejúžasnější záběr Evropy 1

Strhující záběr dalekého světa připomíná, kde by se vyplatilo hledat mimozemský život.

Modré až bílé zbarvení znamená na záběru relativně čistý led, červené či hnědé struktury místa, kde se nacházejí ve vyšších koncentracích neledové látky. Polární oblasti jsou nalevo a napravo, napravo se nachází sever Europy.

Je to ideální místo v naší sluneční soustavě. Ve skutečnosti po Zemi zřejmě to druhé nejlepší: pokud byste chtěli hledat podmínky vhodné pro život, po Zemi by hned vaší druhou zastávkou měl být Jupiterův měsíc Europa.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír ( NASA ) nyní zveřejnil nový snímek tohoto vzrušujícího kosmického objektu. NASA znovu zpracovala záběry , které v devadesátých letech vytvořila vesmírná sonda Galileo a získala tak dosud nejpřesnější, nejpreciznější a nejvěrnější záběr Evropy.

Jeden pixel na fotografii představuje přibližně jednu míli (1,6 kilometru). Ideálním místem pro vesmírný výzkum dělá na Europě voda. Ledový měsíc zřejmě ukrývá rozsáhlý oceán, který může existovat díky gravitačnímu vlivu ohromné ​​mateřské planety.

europa1-524ecfc215b3a

A pozorování z naší vlastní planety nám naznačují, že pokud někde existuje voda, téměř určitě se tam bude nacházet i život. „Příběh pozemského života mohl začít v oceánech,“ tvrdí podle Space.com astrobiolog Kevin Hand z NASA.

„A pokud jsme se cosi naučili o životě na Zemi, tak je to toto: kde najdete tekoucí vodu, tam objevíte i život.“ Dnes odborníci předpokládají, že europský oceán nejenže existuje, ale voda v něm se může i pohybovat.

Při takových interakcích mezi oceánem a případným skalnatým dnem či při kontaktu s kapalnou vodou a ledem může nejen vznikat energie potřebná na život, ale mohou se také uvolňovat různé chemické látky, kterými by se primitivní organismy živili.

„Po ledovým povrchem Evropy se možná ukrývá nejslibnější místo na hledání prostředí vhodného pro život. Tedy, kromě Země, „dodává NASA. Úřad v současnosti plánuje misi, která by mohla Evropu lépe prozkoumat. Pokud se na Europa Clipper najdou potřebné prostředky (asi dvě miliardy dolarů), sonda by mohla odstartovat o deset let.