Velký bariérový útes v Austrálii

Velký bariérový útes v Austrálii 1

Velký bariérový útes, který se táhne po délce více jak 2000 km kolem východního pobřeží Austrálie, je fascinující přírodní div. Mořská „země divů“ a přírodní památka UNESCO je domovem jednoho z nejbohatších ekosystémů na planetě Zemi. Více jak 2900 jednotlivých útesů tvoří složitý živý systém spolu s asi 900 ostrovy ležícími od Obratníku kozoroha až o okrajům Papuy Nové Guiney

Svoje dobrodružství na útesu můžete začít na řadě různých míst a škála způsobů, jak si prohlédnout tohle kaleidoskopické představení, sahá od hloubkového potápění a objevování na plachetnici přes vyhlídkové lety až po poklidnou procházku po břehu ostrova lemovaném korály.

 

Možnosti, jak poznávat útes   

Šnorchlování a potápění   

Navléct si masku a ploutve je nejlepší způsob, jak se můžete zblízka podívat na oslnivě pestré korály, mořské želvy, rejnoky, žraloky a tropické ryby všech barev a velikostí. Šnorchlování i hloubkové potápění na útesu obvykle mívá základnu na lodi, i když jsou zde také vynikající útesy, které obklopují některé ostrovy.  

 

Výlety na lodi/ člunu

Denní výlety startují z mnoha míst na pobřeží i z letovisek na ostrovech a obvykle zastavují na dvou či třech různých místech, kde umožňují asi 3 hodiny na pobyt pod vodou. Celodenní výlety stojí kolem 200 USD a zahrnují oběd, občerstvení a vybavení na šnorchlování, s možností hloubkového potápění navíc.  

 

Bydlení na lodi  

Pokud se chcete potápět tolik, co to půjde, nejlepším řešením pro Vás bude obytná loď. Ta umožňuje návštěvníkům útesu se potápět až 4x denně (včetně nočního potápění) a navštívit také vzdálenější části Velkého bariérového útesu. Délka výletů je od 1 po 12 nocí, i když nejběžnější jsou výlety zahrnující 3-4 noci na lodi. Cena výletu s 3-4 nocemi na lodi začíná od asi 800 USD.

 

Vyhlídkové lety   

Pokud toužíte spatřit útes z perspektivy mořského orla, vydejte se na výlet helikoptérou nebo hydroplánem. Oblíbenými místy, kde si můžete takový výlet zařídit, je Airlie Beach s výlety na pozoruhodné ostrovy Whitsunday Islands, anebo Cairns s lety nad korálovým Zeleným ostrovem porostlým deštným pralesem. Vyhlídkový let dlouhý 30 minut stojí kolem 270 USD.

 

Procházky po útesu  

Mnohé útesy v jižní části Velkého bariérového útesu podléhají odlivu, který umožňuje návštěvníkům procházet po horní části útesu po písečných stezkách vedoucích mezi živými korály. Je to vynikající způsob, jak se seznámit s mořským životem, tím spíše, pokud Vašim průvodcem bude přírodovědec.  

 

Kde si udělat základnu   

Při délce více jak 2000 km je útes obrovský, proto je důležité si vybrat svůj vstupní bod. Řada měst ležících na pobřeží státu Queensland slouží jako vstupní brány, kromě toho je zde ještě řada letovisek na ostrovech, od malých a odlehlých až po nečekaně velké a hojně navštěvované.  

 

Cairns 

Cairns je nepochybně hlavní počáteční bod pro plavby k útesu, kde sídlí závratný počet operátorů. Můžete podniknout cokoli od relativně levného jednodenního výletu na větší lodi až po soukromou 5denní luxusní charterovou plavbu.  

 

Port Douglas 

Severně od Cairnsu leží Port Douglas, město a zároveň luxusní letovisko a vstupní brána na dva „nízké ostrovy“ Low Isles a k Agincourtu, vnějšímu pásovému útesu s křišťálově čistou vodou a obzvlášť nádhernými korály.  

 

Airlie Beach 

Město Airlie Beach je známé svými vícedenními plavbami na plachetnicích na Whitsunday Islands, souostroví s tyrkysovou vodou, korálovými zahrádkami a plážemi lemovanými palmami. Pouze 7 ze 74 ostrovů, které spadají pod Whitsunday Islands, nabízí ubytování, které sahá od jednoduchých tábořišť až po 5hvězdičková letoviska. Rušný ostrov Hamilton Island je vybaven největší turistickou infrastrukturou a jeho letiště je hlavní vstupní branou na Whitsunday Islands.

 

Townsville 

Townsville je známá vstupní brána pro hloubkové potápěče. Ať už jste začátečník nebo zkušený potápěč, 4 či 5 denní výlet na lodi, při kterém se dostanete na řadu ostrovů a zákoutí v útesu, je skvělou volbou.  

15 hlavních turistických atrakcí Austrálie  

Jak se tam dostat   

Hlavní australští přepravci (Qantas, Jetstar a Virgin Australia) spojují Sydney, Brisbane a Melbourne s letišti v Cairnsu, Townsville, Airlie Beach (ve skutečnosti ve městě Proserpine) a na ostrově Hamilton. Kromě domácích letů přistává na letišti v Cairns také pár mezinárodních letů od poučností Jetstar, Cathay Pacific a Air New Zealand. Do Port Douglas se dostanete kyvadlovou dopravou nebo taxíkem z letiště v Cairns.

 

Kdy se vydat   

Nejlepší doba k návštěvě Velkého bariérového útesu je od června do listopadu, kdy je počasí mírné a viditelnost všeobecně dobrá. Vyhněte se však návštěvě útesu v době od prosince do března, kdy je v severním Queenslandu výrazné období mokra s dusným horkem a hojnými srážkami.

 

Co dělat, pokud máte k dispozici pouze pět dní   

Oblast kolem Cairns představuje dobrou základnu pro zhlédnutí řady atrakcí v omezeném čase. První den se vydáte k vnějšímu útesu, druhý den navštívíte korálový Zelený ostrov (Green Island), kde můžete přenocovat v luxusním letovisku. Další den se vydáte šnorchlovat do moře, na výlet do buše a na procházku po ostrově Fitzroy Island. Čtvrtý den si pak odpočinete od moře a navštívíte deštný prales, jezera a vodopády na planině Atherton Tableland jen kousek do vnitrozemí z Cairnsu. Poslední pátý den pak navštívíte ostrovy Frankland Islands lemované korály. Každé z míst můžete navštívit při jednodenním výletu z Cairnsu.

Další fantastickou možností jsou Whitsunday Islands. Rezervujte si výlet na plachetnici z Airlie Beach na 3 dny +3 noci s návštěvou korálových útesů a nedotčených neobydlených ostrovů. Poté můžete další 2 dny strávit šnorchlováním, potulováním se po pláži a relaxací uprostřed tropické krásy v některém z letovisek na Whitsunday Islands.

 

Ochrana prostředí útesu  

Velký bariérový útes je křehký a stojí za to si udělat čas a informovat se, jaké se na místě chovat zodpovědně k jeho ekosystému. Zde uvádíme pár tipů pro ekologicky udržitelné cestování:  

  • Ať už jste na ostrově nebo na lodi, veškerý odpad berte s sebou, a to i rozložitelný materiál, jako jsou slupky z ovoce, a vyhoďte ho až na pevnině.
  • Nikdy nestůjte ani neodpočívejte na korálech a nerušte mořské živočichy. Dávejte pozor, kde jsou Vaše potápěčské ploutve, snažte se jimi nevířit usazeniny a nerušit korály.  
  • Techniky šnorchlování se učte mimo korály, dokud dobře nezvládnete pohyby pod vodou.  
  • Místo mazání se krémy na opalování si raději vypůjčte neopren; krémy mohou útesu uškodit.