Pěší turistika v Keni: 9 nejlepších tras

Pěší turistika v Keni: 9 nejlepších tras 1

Mezi pozorováním Velké 5 při safari a relaxací na bílých písčitých plážích lze snadno zapomenout, že Keňa nabízí také vynikající trasy pro pěší turistiku.

Země skýtá pozoruhodné scenérie pro ty, kdo se vydají je poznávat pěšky: můžete vyrazit přes smaragdově zelené lesy nebo po okraji kráteru s výhledy na lesknoucí se jezero, zahlédnout opice skotačící na stezce a spatřit široká údolí, baobaby a akácie, nad kterými zapadá slunce. Stezky v Keni však nejsou jen pro trekkery: přitahují rovněž milovníky ptactva, cyklisty a běžce. Od největšího keňského vrcholu Mt Kenya až po působivé rovné stezky lesem Karura Forest na okraji metropole Nairobi, Keňa nabízí rozmanité pěší túry, stezky a trasy pro turisty všech úrovní. Na žádné z nich se přitom nesetkáte s takovými davy, oby to představovalo problém, a mnohé skýtají skutečný klid a ticho. Turistika s účastí místních komunit je nedílnou součástí cestování po Keni a místní průvodci umožňují pohled na místní kulturu, tradice a vztah k zemi, což je součást poznávání rozmanitého a pozoruhodného terénu v zemi tak jako túry samotné. Průvodce seženete v národních parcích a můžete se také zeptat ve svém ubytovacím zařízení. 

 

Výstup na masiv Mt Kenya 

70 km okružní trasa, 5–7 dní, obtížná

Zvláštní kouzlo masivu Mt Kenya nespočívá pouze v tom, že je to nejvyšší vrchol v Keni (a druhý nejvyšší v Africe), ale také ve fantastické scenérii Národního parku Mt Kenya. Hřebeny a údolí se šíří od vrcholku, když budete putovat přes africké vysokohorské vřesoviště, kde můžete spatřit mimo jiné obří stromové lobelie a starčeky a obdivovat výhledy na masiv z údolí MacKinder Valley. Jedná se o náročnou, ale zvládnutelnou pěší túru, pokud budete mít správnou podporu a průvodce. Vrchol Point Lenana (4985 m) představuje hlavní cíl (dva nejvyšší vrcholy, Batian a Nelion, jsou více technické a nejsou slézány tak často). Tři hlavní trasy na Point Lenana – přes Naro Moru ze západu, přes Sirimon ze severozápadu a přes město Chogoria (nejsušší trasa a výstup s nejpůsobivějšími scenériemi) z jihovýchodu – začínají v NP Mt Kenya. Park je dobře vybaven personálem v podobě správců a průvodců, a na stezkách najdete přístřešky a kempy. Doporučuje se mít s sebou průvodce, kterého si můžete objednat ve vstupním návštěvnickém centru či předem prostřednictvím Vašeho ubytovacího zařízení (nebo ústně si někoho nechat doporučit). Měli byste mít rozumný stupeň fyzické kondice a je dobré si nechat čas na aklimatizaci na nadmořskou výšku.

 

Výstup Mt Kenya–Met Station

20 km okružní trasa, 7 hodin, středně obtížná

Místo vícedenního výstupu na Mt Kenya se můžete vydat do kempu Met Station v nadmořské výšce 3050 m. Jedná se o skvělou trasu přes lesy a bambusový porost, která začíná u brány Naro Moru, kdy strmější úsek přijde asi za 2 hodiny u mostu Percival’s Bridge. Zahlédnout zde můžete buvoly, slony nebo opice colobus. Pokud se pohybujete rychle nebo budete spěchat, můžete pokračovat další asi hodinu až do vysokohorského prostředí za kempem (je to první z kempů na stezce Naro Moru). Stojí za to kvůli výhledům na vysokohorskou zónu, přes savanu až k vrcholkům pokrytým sněhem v dálce, zatímco v popředí dodávají barevný prvek lobelie a obří vřes.

 

Národní park Hell’s Gate – nejlepší pro horolezce 

Pěší turistika v Keni: 9 nejlepších tras 2

24 km okružní trasa, 7 hodin, snadná

Nenechte se oklamat jménem: NP Hell’s Gate („Brána pekla“ nebo „Pekelný chřtán“) je místem radosti. Poté, co zde v dávnověku vybuchly 2 sopky, z vulkanické skály vzniklá série roklí, hřebenů a pozoruhodných formací, takže jeden z nejmenších národních parků Keni získal krajinu patřící k nejpozoruhodnějším. Skalní stěna tvořená východnoafrickou příkopovou propadlinou je vyhledávána horolezci, začátečníky i pokročilými, a také ji můžete slanit. Skalní formace vysoká 23 m známá jako Fischer’s Tower představuje sen každého horolezce. Jedná se o klasickou scenérii příkopové propadliny vytvořenou poté, co roztavená láva pronikla nahoru puklinou v zemi. Je to jedna z několika skalních formací v parku, kterou mohou slézat horolezci. Také si můžete objednat výpravu u Climb BlueSky, horolezecké společnosti a tělocvičny v Nairobi. Trasa kaňonem Ol Njorowa Gorge představuje jeden z nejlepších způsobů, jak si prohlédnout krajinu NP Hell’s Gate, a během cesty spatříte také termální prameny, které napájejí říčku na dně kaňonu.

 

Výstup na Mt Elgon – nejlepší výhledy do Keni a do Ugandy

56 km okružní trasa, 4 dny, středně obtížná

Vyhaslá sopka na hranici Keni a Ugandy, jedna z nejlepších tras na Mt Elgon, Vás zavede na vrcholek Koitoboss (4187 m), který se nachází na keňské straně, s výhledy do Ugandy i Keni. NP Mt Elgon je proslulý mlhou a mrholením, ale přesto budete odměněni výhledy na zvlněné kopce, jeskyně z dávných lávových tunelů, 2 rokle/kaňony a jezera s termálními prameny (převážně na ugandské straně). Národní park je přitom relativně bez davů a skýtá klidné prostředí. Vstupné do parku zahrnuje služby průvodce a správce (na tuto trasu není možné se vydat bez průvodce). Kontaktujte Kenya Wildlife Service předtím, než dorazíte na místo, abyste si objednali místního průvodce, nebo si ho rezervujte prostřednictvím soukromé turistické společnosti. Trasa na vrchol Koitoboss začíná u brány Rongai a stále stoupá do mlžných kopců. Budete-li mít štěstí, můžete během cesty zahlédnout ženetku tečkovanou.

 

Výstup na Mt Longonot – nejlepší jednodenní túra z Nairobi

10 km okružní trasa, 7 hodin, obtížná

Dnes spící sopka, která naposledy vybuchla na počátku 19. století, stratovulkán Mt Longonot, nabízí scénický výstup hustým lesem předtím, než dosáhnete vrcholu v nadmořské výšce 2276 m. Mt Longonot ve východnoafrické příkopové propadlině jihovýchodně od jezera Naivasha a jen hodinu cesty od Nairobi nabízí jednu z nejlepších trekingových tras v Keni. Jedná se o strmou trasu dlouhou 3,2 km vedoucí přímo k okraji kráteru. Jméno Longonot je odvozeno od masajského výrazu pro „strmý hřeben“ a je možné ho zvládnout za jeden den, pokud jste v dobré kondici. Připočtěte k tomu pár hodin, pokud chcete prozkoumat kráter na vrcholu. Stojí za to absolvovat okruh 7,2 km pro panoramatické výhledy na příkopovou propadlinu a jezero Naivasha, a také často spatříte dravé ptáky snášející se nad krajinou.

Nejlepší jezera v Africe

Menengai Crater – nejlepší výhledy do daleka

10 km okružní trasa, 6 hodin, obtížná

Celý přírodní ekosystém vznikl v kalderové depresi v Menengai Crater, největším dochovalém sopečném kráteru světa. Nabízí jedinečnou túru, kdy můžete vidět ekosystém s divokými květinami, travnatými pláněmi a lesem, ale také geotermální elektrárny, kterým se daří v této krajině gejzírů, horkých pramenů a bahenních sopek. Kráter je obklopen prstencem stěn a kopců vzdálených asi 600 m od základny, zatímco vrchol se nachází ve výšce 2288 m. Výhledy z okraje kráteru na jezero Bogoria, jezero Nakuru a sever příkopové propadliny jsou fantastické při tom, jak voda pableskuje v dálce. Z vyhlídky se můžete vydat na strmý sestup na dno kráteru nebo zamířit do bujně zeleného lesa, kde lze zahlédnout antilopy dikdik, kočkodany červenozelené, bahnivce nebo lesní ptáky.

 

Národní rezervace Masai Mara – nejlepší, pokud jde o divoká zvířata

Proměnlivá délka, 2 hodiny-celý den, snadná až středně obtížná

I když pěší safari není pěší turistika v tradičním smyslu, nabízí jiný způsob, jak poznat terén rezervace Masai Mara, než je klasicky z vozidla 4WD. Ozbrojení strážci zajišťují bezpečnosti, a když zde budete pěšky, získáte důvěrnější pohled na zvířata, jako jsou zebry, antilopy a žirafy. Při výpravách často provázejí návštěvníky domorodí Masajové, tradiční pastevci, kteří svoji zemi dobře znají. Mnoho rezervací zabírá území v soukromém vlastnictví Masajů, které bylo prohlášeno za chráněné území, takže zdejší chaty (skýtající ubytování) často mají silné vazby s místními komunitami a můžete v nich požádat o místního průvodce. Tomu sdělte, jaký typ divokých zvířat a krajiny chcete vidět, a seznamte se s masajskými zvyky, jako je umění přežít v divočině.

Nejlepší safari v Africe

Karura Forest – nejlepší pro rodiny s dětmi

5–15 km okružní trasa, 1–3 hodin, snadná

Karura Forest u silnice Limuru Road je oblíbená oáza na okraji města. Zahrnuje vodopády, jezero, jeskyně (kde se ukrývali bojovníci při povstání Mau Mau), lesní kavárnu se skulpturami zvířat a malé dětské hřiště. Lesem vede více jak 50 km pěších turistických stezek, které převážně vedou po rovině a jsou ideální pro rodiny s dětmi. Stezka dlouhá 9 km Vás zavede ke klíčovým atrakcím, jako jsou úseky, kde žijí kočkodani bělohrdlí, dále vodopád Karura a leknínové jezero (Lily Lake). V lese Karura najdete jeskyně Mau Mau známé tím, že se zde ukrývali bojovníci a jejich zásoby během bojů nezávislost Keni (na Velké Británii) v letech 1952-1960. Svoji návštěvu zakončete obědem v The River Cafe na prostorné terase shlížející na les, kde je možné při jídle spatřit divoká zvířata.

 

Okruh Nairobi Arboretum – nejlépe přístupná trasa

2,5 km, 1 hodina, snadná

Nairobi Arboretum je vzdáleno jen 3 km od centra Nairobi a díky krátkým rovným stezkám představuje ideální, dobře přístupnou lokalitu pro nenáročnou procházku. V arboretu o rozloze 74 akrů roste více jak 350 exotických a domorodých stromů a žije více jak 100 druhů ptáků. V podstatě zaručeno je spatření kočkodanů bělohrdlých nebo červenozelených. Pro lidi s omezenou pohyblivostí byly zdejší stezky nedávno vydlážděny, kolem je k dispozici spousta sezení, a také další zařízení, jako jsou veřejné toalety.

Akční nabídka ubytování v Nairobi: