Ne člověku, ale těmto stvořením patří svět

Ne člověku, ale těmto stvořením patří svět 1

Pokud si někdo myslí, že tento článek bude o holkách, mýlí se. Přestože jim také patří (mužský) svět, ale v porovnání s jinými druhy člověk, i když nechce, musí pochopit, že je tu jen na návštěvě. Přestože si namlouvá, že je pánem tvorstva, fotografie někdy mluví více než slova. Ti praví borci jsou ze živočišné říše a dokázali by svou velikostí převálcovat jakéhokoliv samo-nominovaného vládce tvorstva.

3389

Velké stěhování
Migrace, to je něco, co zde frčelo za Mojžíše i u lidí. Vždyť stěhování národů, přechod Izraelitů a drobné etapy z lidské historie pamatujeme. Jenže pak se stalo něco, co nám zadky přikovalo k teplé židli. Zapustili jsme kořeny a tak se stalo, že někteří obyvatelé, možná i vaši sousedé, žijí celý svůj život na jedné ulici, v jednom domě a jediné co znají jsou nemocnice a blízké potraviny. Jenže v živočišné říši se stále zachovala posvátná úcta ke stěhování.

hells1

Když se však pustí do přesunů červené krávy v Austrálii, tak i místní doprava přestane fungovat. Na Velikonočním ostrově totiž migruje více než milion krabů a protože ostrov není přímo největším, způsobí shromažďování krabů vcelku patálii, ale i zajímavé pohledy.

amboseli

Pozor na ryby
Jedna ryba v moři je takovou přírodní krasavicí, které chodíme obdivovat do Egypta. Stačí šnorchl a užíváte si krásy moří. Když se naproti vám ale postaví stádo tisíců ryb, ačkoliv žádných dravých, ale klidně i sardinek, či lososů, nechtěli byste jim stát tváří v tvář. Stáda rybiček migrující napříč oceánem a jedinou jejich ochranou je velikost stáda. Když se seskupí, vystraší i hladového žraloka. Už to někdo říkal, že v jednotě je síla a ryby tuto větu dovedli do dokonalosti.

 r2009layang1

Efekt stádovitosti
Mají ho i lidé a je zodpovědný za takové šílenosti jako mystifikace, řetězové hry, nebo také Ice Bucket Challenge. Mnohem přitažlivější však funguje ve zvířecí říši. Stádo umí zastavit dopravu, okouzlit svou krásou i velikostí, zdecimovat krajinu, zkrátka vše, co se mu zachce. Ještě stále si někdo myslím, že jsme tu velcí pánové?