Nejbohatší lidé Evropy

Nejbohatší lidé Evropy 1

Není překvapením, že někteří z nejbohatších lidí v Evropě také představují peníze, které stojí za nejslavnějšími značkami kontinentu: L’Oréal, Louis Vuitton, Zara, Chanel a Nutella.

V současnosti nejbohatším člověkem světa je Evropan, Bernard Arnault, majitel největšího světového luxusního maloobchodního impéria, který z první příčky smetl bývalého držitele titulu, Elona Muska. Třiasedmdesátiletý Francouz ale není jediným multimiliardářem na kontinentu. Vedle něj je hrstka nejbohatších lidí světa, včetně 1 ženy, 5 šéfů módních impérií a ruského miliardáře, na kterého v současnosti USA uvalily sankce.

 

Bernard Arnault, Francie

Bernard Arnault (73) má odhadované čisté jmění kolem 149 miliard eur, což je o neuvěřitelných 14 miliard eur více než jeho předchůdce Elon Musk, který vlastní Teslu a Twitter. Abychom uvedli Arnaultovo bohatství do perspektivy, je zhruba desetkrát vyšší než celková hodnota vývozu vína a lihovin z Francie v roce 2021, což je druhý největší vývozní artikl země. Je vlastníkem některých nejznámějších světových luxusních značek, včetně Louis Vuitton, Kenzo, Moet Hennessy a Tiffany & Co. Potřásl si rukou také s některými z nejmocnějších (a někdy i nejkontroverznějších) vůdců světa, jako je bývalý americký prezident Donald Trump, jeho předchůdce Barack Obama, ruský prezident Vladimir Putin, bývalý francouzský prezident Francois Hollande a současný prezident Emmanuel Macron.

 

Francoise Bettencourt Meyers, Francie

Francoise Bettencourt Meyers je nejbohatší ženou světa s odhadovaným čistým jměním kolem 66 miliard eur. Její čisté jmění je zhruba stejné jako třetina cestovního a turistického sektoru její země před covid-19. Navzdory svému obrovskému bohatství je Francouzka (69) až na 13. místě nejbohatších lidí světa. Ale její kosmetické impérium by jí mohlo pomoci to překonat, protože je v současnosti místopředsedkyní představenstva L’Oréal. Společnost, kterou založil její dědeček v roce 1909, je největší kosmetickou značkou na světě.

 

Amancio Ortega, Španělsko

Třetím nejbohatším člověkem v Evropě je Amancio Ortega, jehož čisté jmění je zhruba 50 miliard eur. I když je pouze 23. nejbohatším člověkem na světě, většina lidí o něm pravděpodobně slyšela nebo rovnou nakupovala v některém z jeho obchodů. Vlastní mateřskou společnost Zara, kontroverzní značku rychlé módy, která se dostala do mnoha koutů světa s více než 7 400 obchody po celém světě. A navzdory svému relativně nízkému umístění na planetárním seznamu má tento 86letý muž narozený ve Španělsku odhadovanou hodnotu jmění asi 24 milion krát vyšší, než je příjem průměrného Španěla.

 

Alain a Gerard Wertheimer, Francie

Alain Wertheimer a Gerard Wertheimer, bratři z Francie, jsou na 4. a 5. místě mezi nejbohatšími lidmi v Evropě a na 26. a 27. na světě. Miliardáři mají čisté jmění kolem 40 miliard eur a jsou spoluvlastníky slavného pařížského domu vůní a módy Chanel, jehož hodnota se v roce 2021 pohybovala kolem 15 miliard eur. Jejich majetek je z velké části zděděný, protože jejich rodina byla jedním z hlavních podporovatelů stejnojmenné značky a původní návrhářky domu Coco Chanel ve 20. letech minulého století.

 

Giovanni Ferrero s rodinou, Itálie

S čistým jměním kolem 39 miliard eur je Giovanni Ferrero a jeho rodina 6. nejbohatší v Evropě a 29. na světovém seznamu bohatých. Na rozdíl od jeho předchůdců Ferrerovo bohatství většinou pochází z jejich čokoládové společnosti, nikoli z módy, krásy nebo luxusního zboží. Vlastní také firmu, která stojí za evropskými sladkostmi, jako jsou Nutella, Kinder a Tic Tac. Ferrero, narozený v Itálii, je generálním ředitelem své rodinné společnosti a je jejím nejvýše postaveným členem.

 

Francois Pinault, Francie

Francois Pinault je 7. nejbohatší člověk v Evropě a 30. na světě s čistým jměním kolem 33,4 miliardy eur. A jako u mnoha dalších na tomto seznamu jste pravděpodobně slyšeli o jednom z jeho přínosů: značce Gucci. Ale před založením luxusní skupiny Kering, která vlastní další módní značky Saint Laurent a Alexander McQueen, byl Pinault nedostudovaný středoškolák z francouzské Bretaně. Nyní také vlastní aukční síň Christie’s International a údajně rovněž uměleckou sbírku s více než 2000 díly.

 

Klaus-Michael Kühne, Německo

Klaus-Michael Kühne je 8. nejbohatším člověkem v Evropě a 35. místě na světě. Hodnota jeho jmění se pohybuje kolem 30 miliard EUR, což se ve srovnání se zbytkem seznamu nemusí zdát mnoho, ale je to zhruba stejná velikost jako 12 % zaznamenaných celkových příjmů německého automobilového průmyslu v roce 2021. Tento Němec (85 let) získal většinu svého majetku ze 2 lodních společností. Vlastní největšího námořního dopravce, který provozuje nákladní lodě po celém světě.

 

Vladimir Potanin, Rusko

Vladimir Potanin s hodnotou kolem 27 miliard eur je oficiálně nejbohatším člověkem v Rusku. Je také 9. nejbohatším člověkem v Evropě a 40. nejbohatším na světě. Tento 61letý muž je největším výrobcem vysoce kvalitního niklu. On, jeho manželka a dcera byli také nedávno uvedeni v rámci nových sankcí USA proti Moskvě ve snaze zaměřit se na lidi a podniky blízké ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. I když není jasné, jak to může ovlivnit jeho umístění na seznamu, jeho pořadí by se mohlo změnit také z jiného, ​​neoficiálního důvodu: skrytého ruského bohatství.

Pokud jde o ruského prezidenta Putina, ten oficiálně pobírá státní příjem kolem 132 000 eur. Někteří ale spekulovali, že by mohl mít skrytý majetek ve výši přibližně 188 miliard eur, což daleko přesahuje všechny lidi na tomto seznamu. Pokud by to byla pravda, udělalo by to z něj nejbohatšího člověka na světě.