Nejchladnější místo vesmíru

Nejchladnější místo vesmíru 1

Takovou zimu jste ještě nezažili

Asi pět tisíc světelných let od Země v souhvězdí Kentaur se nachází objekt, který osvětluje okolní prostor a na první pohled připomíná ducha. Jde o mlhovinu Bumerang, nejchladnější místo v pozorovatelném vesmíru.

Podobné mlhoviny vznikají, když obrovská hvězda, takzvaný červený obr, vyčerpá své vodíkové palivo a v důsledku toho se jí zhroutí jádro. Vnější vrstvy hvězdy pak obrovskou rychlostí „vystřelí“ do okolního vesmíru.

Na jejich místě zůstane jen chladný bílý trpaslík obklopen světélkujícími plyny. Takový bude i osud asi 95 procent všech hvězd v naší galaxii – ty zbylé ukončí svou pouť vesmírem jako supernovy.

denik-vesmir-nebula-bumernag_galerie-980

Nehledě na to , že mlhovina Bumerang vypadá jako nepovedený halloweenský kostým, je i nejchladnějším místem v pozorovatelném vesmíru. Astronomové v jednom z center na pozorování vesmíru v severním Chile zjistili, že teplota zde dosahuje neuvěřitelných -272 stupňů Celsia.

To je asi 1,15 stupně Kelvina. Jen pro informaci, absolutní nulu (nula stupňů Kelvina, resp. -273,15 stupně Celsia), není možné dosáhnout. Ačkoli je tato mlhovina v současnosti místem s nejnižší přirozenou teplotou ve vesmíru, vědci tvrdí, že její okraje se postupně začínají ohřívat .

Jde prý o důsledek fotoelektrického efektu, díky kterému pevné objekty, které absorbují světlo, vydávají teplo.

Astronomové doufají, že podrobnějším zkoumáním této mlhoviny se jim podaří zjistit, jaký bude osud našeho Slunce a v konečném důsledku i všech živých organismů, které budou v budoucnu v blízkosti žít.