Nejdelší a nejvyšší skleněný most na světě v Číně

Nejdelší a nejvyšší skleněný most na světě v Číně 1

Nic pro ty, co se bojí výšek… Nový rekordní pěší most v Číně není určen pro bojácné. Táhne se v délce 380 m přes úsek Velkého kaňonu u města Čang-ťia-ťie a jeho dno je celé ze skla. Návštěvníci, kteří si troufnou se na něj vydat, budou moct pohlédnout do hloubky 300 m až na dno kaňonu. Most byl otevřen v roce 2015.

Není to však první stavba se skleněným dnem v této oblasti: skleněný chodník vede kolem skály v pohoří Tianmen, instalace ve Velkém kaňonu má však ambici být nejdelším a nejvyšším mostem se skleněným dnem na světě. Mimo své rekordy má pak skleněná stavba za úkol minimalizovat narušování okolní scenérie.  

“Věřím v přírodu, harmonii, rovnováhu a krásu. Příroda je krásná taková, jaká je,” říká architekt, který je autorem mostu. “Skleněný most Čang-ťia-ťie byl navržen tak, aby byl maximálně neviditelný – bílý most ztrácející se v oblacích.”

Zavěšený most postavený pouze na dvou ocelových nosnících, se sloupky s postranními stabilizačními kabely a se skleněným dnem působí minimalisticky, je však odolný vůči silnému větru, zemětřesení, mrazu a hmotnosti až 800 návštěvníků najednou.  

A pokud by pro Vás nebylo samotné přejití mostu dostatečným dobrodružstvím, existují další plány, kdy má most představovat také nejvyšší plošinu pro bungee jumping na světě, čímž by porazil dosavadní rekordmanku, skákací věž pro bungee jumping v Macau s výškou 233 m.