NEJDRAŽŠÍ DONÁŠKA JÍDLA V CELÉM VESMÍRU

NEJDRAŽŠÍ DONÁŠKA JÍDLA V CELÉM VESMÍRU 1

Každý z vás už určitě alespoň jednou využil služby donášky jídel. Byli jste hladoví a neměli jste žádné jídlo a ani obchody už nebyly otevřeny. Přemýšleli jste někdy nad tím, zda by si mohli jídlo objednat i kosmonauti?

Samozřejmě, mají zásoby a nejsou na donáškovou službu odkázáni, ale loni ji jednou přece využili. Byla jí ruská raketa Sojuz TMA-18M s prvním dánským kosmonautem Andreasem Mogensen, který jim přinesl pochoutky od dánského kuchaře Thorstena Schmidta.

Takto si mohli donášku vychutnat i kosmonauti ISS 389 km od Země. Jídlo musela schválit ruská, americká i evropská kosmická agentura, muselo být zabalené v sáčcích s rozměry 24 x 22 x 12 cm a nesmělo vážit více než 6,5 kg. Muselo splňovat i další přísné podmínky, např. vydržet 6 měsíců při teplotě 25 ° C. Mělo také obsahovat nejvýše 10% vody.

Thorsten Schmidt proto upekl pochoutky pokryté modro-šedou čokoládou v různých příchutích, které připomínaly meteorit. Z příchutí mohli kosmonauti kromě jiných vyzkoušet i maso se zelím či vanilkový krém s rebarborou. Kuchař byl velmi rád, že právě on mohl připravit jídlo pro astronauty a přinést dánskou kuchyni do vesmíru. Pro přípravu jídla měl jen 6 týdnů, a tak to pro něj byla velká výzva. Astronautům připravil ještě jedno překvapení.

Poprosil jejich manželky astronautů, aby na malé kousky papíru o rozměrech 5 x 5 cm napsali svým partnerům nějaké odkazy. Astronauti si tak nejen vychutnali kvalitní jídlo, ale také vzpomněli na své rodiny