Nejmenší sluneční hodiny na světě

Nejmenší sluneční hodiny na světě 1

Hodinářský průmysl se rozvíjí raketově dopředu. Je už mnohem těžší něčím zaujmout zákazníka, předvést mu něco, co opravdu ještě neviděl. Vznikají nové hi-tech hodinky, vymoženosti. Ale co se povedlo firmě Citizen, to se jen tak nevidí.

Povedlo se jim představit nejmenší solární hodinky na světě Eco-Drive One.
Letos bude mít firma čtyřicáté výročí od výroby hodinek Eco-Drive, které jsou proslulé solárním napájením.

Již v roce 1976 firma představila model Citizen Crystron. Od té doby se zvyšovalo solární napájení, účinnost a efektivita hodinek. A nyní přišla na řadu i velikost hodinek. Novinku představili na veletrhu Baselworld ve Švýcarsku. Představili na tomto veletrhu již plně funkční a totožný model, který budou prodávat letos na podzim.

Citizen-Eco-Drive-One-Watch-39

Citizen Eco-Drive
Vyniká malým pouzdrem, dokonce má jen 2,98 mm a díky tomu je nejtenčím solárním modelem hodinek na světě. Poháněné jsou kalibrem 8826, který je složen z 85 součástí. Eco-Drive se skládá z několika vrstev.

První je cifernik, pak následuje solární panel a nakonec komponenty kalibru : integrovaný obvod, akumulátor li-ion, regulátor a několik kovových motorků na ovládání ručiček. Hodinky běží 10 měsíců a jejich chod dostatečně zajistí kalibr 8826.

Tahle novinka bude v obchodě ve třech verzích a jedné edici. Neomezené budou modely AR5000-50E, AR5000-68A a AR5004-59H. Edice bude AR5014-04E a její zvláštností bude okruží z karbidu volfrámu. Navíc v limitované edici bude pouzdro v barvě růžového zlata a vzhled bude ve formě ušlechtilé oceli.

Rozměry hodinek jsou 38,15 mm (limitovaná edice) a 39,80 mm normální edice. Co se týká designu, vývojáři se inspirovali skicami ze 70. let minulého století. V drobné hexagonové konunce a střídání dokončovacích technik na ciferníku, tam můžeme vidět styl Geralda Genta.

Přesto že jsou hodinky dokonale ploché, jejich leštění způsobuje efekt a iluzi zalomení, hra se světlem. Podobné věci už zkusili firmy Mido v modelech Baroncelli Heritage a Hermes v Slim dHermes. Cena omezené edice AR5014-04E byla stanovena na 150 000 Kč a ostatní edice na přijatelnějších 63 000 Kč.