Jak navštívit Finsko s omezeným rozpočtem

Jak navštívit Finsko s omezeným rozpočtem 1

Přiznejme si to: Finsko je drahé – pokud ovšem nepřicházíte ze Švédska či Norska, kde je ještě dráž. Ale při pečlivém rozvrhu rozpočtu a chytrém plánování můžete zažít úžasnou cestu, která Vás nebude stát balík. Dobrá zpráva je, že mnoho věcí, které lákají cestovatele do Finska na prvním místě, jsou zdarma nebo stojí velmi málo: od procházek se sběrem lesních plodů přes pozorování polární záře až po chladné koupání v Baltském moři nebo sauny na břehu jezera. Zde se dozvíte zasvěcené rady, jak navštívit Finsko a nezruinovat se.

Letadlo je nejlevnější způsob, jak se dostat do Finska

Letadlo je celkově nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak se dostat do Finska a existuje spousta nízkonákladových možností, především pokud poletíte do Helsinek, kam míří přímé lety z Evropy, Severní Ameriky a Asie. Lety s evropskými ekonomickými aeroliniemi, jako je Ryanair a easyJet, bývají velmi výhodné v době mimo hlavní sezónu a v přechodovém období mezi sezónami, především pokud nejste vybíraví, když jde o konkrétní den a čas. Také je možné sehnat výhodné lety u větších aerolinií, jako je Finnair, Norwegian Scandinavian Airlines (SAS). Podívejte se na jejich ekonomickou nabídku a cestujte s minimálním množstvím zavazadel. Čím jste flexibilnější, tím je větší šance, že ulovíte skutečně výhodnou nabídku.

 

Zvažte přistání jinde než v Helsinkách

Helsinki často působí jako nejlepší volba, ale stojí za to zvážit let na jiné letiště, pokud míříte přímo nebo podnikáte vnitřní let. Pokud je Vaším cílem Laponsko, můžete raději letět přímo do Rovaniemi s řadou evropských aerolinií, včetně ekonomických, jako je Ryanair a easyJet, i když často jen v zimním období (listopad-březen). Aerolinie Ryanair také provozují přímé lety z londýnského letiště Stansted do Tampere, což je vstupná brána do lesnaté Finské jezerní oblasti.

 

Cestujte v přechodovém období mezi hlavní a vedlejší sezónou

Každý touží po cestování v červenci, který považován za nejlepší měsíc pro návštěvu Finska, ale nesetkáte se s davy a hodně ušetříte, když se vyhnete době školních prázdnin a přicestujete v přechodovém období. V květnu vše kvete, deště polevují a teplejší, světlejší dny jsou na obzoru, takže může být nádherným obdobím na baltském pobřeží (navštivte souostroví Ålandy s bílými písčitými plážemi a cestováním na kole), ve Finské jezerní oblasti nebo ve městech, jako jsou Helsinki.  Také začátek června (předtím, než nastane šílenství kolem letního slunovratu) je dobré období. Nebo můžete přicestovat v září a navštívit města, venkov či podnikat pěší túry v národních parcích Finska předtím, než se dostaví temnější chladnější zimní dny. Nevýhodou je, že některá ubytovací zařízení, atrakce a restaurace mají otevřeno pouze v hlavním letním období v červenci a srpnu. Ale pokud Vám nevadí menší ruch a méně možností, přechodné období je ideální čas, kdy můžete ušetřit.

 

Také Laponsko můžete navštívit s omezeným rozpočtem, pokud si vše dobře naplánujete 

Jak navštívit Finsko s omezeným rozpočtem 2

Laponsko bývá na prvním místě a sen mnoha dětí z celého světa, ale výlet za Santa Clausem do jeho ledové říše divů může udělat pořádnou díru ve Vašem rozpočtu, především pokud se sem vydáte s drahým balíčkovým zájezdem. Také všechny zimní sporty, které můžete v polární oblasti vyzkoušet(od jízdy na sněžném skútru přes lyžování až po jízdu na saních tažených psím spřežením) znamenají nemalou položku v nákladech. Když však vyrazíte sami (tj. sami si zařídíte let, dopravu a jednoduché ubytování), může to být cenově mnohem lépe zvládnutelné. Zásadní je vyhnout se období Vánoc a zimních prázdnin. Když přicestujete v listopadu, lednu nebo březnu ceny poklesnou a přitom zde stále najdete slavnostní lesk, spoustu sněhu, soby i samotného Santu v jeho jeskyni. Jen málo cestovatelů se vydá do Arktidy na podzim, přitom září je v Laponsku nádherné díky podzimním barvám (ruska). Kopce pokrývá přehlídka rezavých a karmínových odstínů a bukové lesy září zlatě. Pokud budete chtít vidět polární záři, zvolte místo zimy podzim nebo jaro, kdy je šance na její spatření ve skutečnosti lepší a ubytování levnější.  

 

Ubytujte se v hostelu a rezervujte si místo ve společné ložnici

Pokud cestujete sami, nejlepší hodnotu obvykle nabízejí hostely. Za lůžko ve společné ložnici zaplatíte asi 40 EUR. Co hostely postrádají na stylu, to vynahrazují pohodlím a zařízením – většina má kuchyni (což se hodí na rychlou příprava svačiny nebo jídla, když budete chtít ušetřit za stravu v restauraci), sdílený salonek a – budete-li mít štěstí – i saunu. Finnish Youth Hostel Association (SRM) provozuje síť asi 50 hostelů zahrnující vše od zařízení v současném městském stylu až po venkovské vily na zalesněném břehu jezera. Jsou spojeni se sítí Hostelling International (HI), takže stojí za to se stát členem a získat slevu 10 %.

 

Nebo prostě nocujte v přírodě

V divočejších částech země najdete vynikající kempy, a pokud nebudete chtít nocovat pod stanem, kempy často nabízejí útulné malé sruby už za 40 EUR za noc. Pokud se vydáte pěšky do národních parků na odlehlém severu nebo východě země, ještě lépe: můžete strávit noc v některé z bezplatných chat v divočině Finska umožňující pravé zážitky uprostřed přírody. Jsou mimo civilizaci (včetně elektřiny apod.) a jen s naprosto základním vybavením, takže tyto malé sruby představují sen o odlehlém místě mimo civilizaci. Jokamiehenoikeus znamená „právo všech“ a je to hudba pro uši milovníků outdoorových aktivit s omezeným rozpočtem. Svoboda toulat se ve Finsku znamená, že si můžete postavit stan v podstatě kdekoli chcete, když budete respektovat soukromí ostatních a samozřejmě přírodu. Pokud se tedy vydáte cestou táboření v divočině, platí zde jen pár základních pravidel: kempovat vysoko, kempovat daleko, zůstat pouze na noc či dvě a nezanechat za sebou žádné stopy. Najdete zde dokonce jezerní pláže určené pro divoké táborníky, s toaletami, prostorem pro ohniště a místy na plavání.

Jak navštívit Finsko s omezeným rozpočtem 3
Finská jezerní oblast

Pokud cestujete ve větší skupině, pronajměte si vlastní chatku

Budete-li cestovat s rodinou či skupinou přátel, může Vás vyjít mnohem levněji (a přitom přinést více zábavy), když si pronajmete pokoj nebo chatu buď přes Airbnb nebo finskou síť Lomarengas. Druhá z nich má skvělý výběr chat po celé zemi, od srubů v Laponsku po chatky na břehu jezera s vlastní pláží, člunem a saunou. Rozdělené náklady jsou celkem rozumné, pokud budete cestovat ve skupině.

Hlavní turistické atrakce Estonska

Rezervujte si ubytování o víkend nebo během léta

Hotely ve Finsku jsou často zaměřeny výhradně na obchodní cestující, takže (oproti tomu, co byste mohli očekávat) sazby poklesnou až o 40 % o víkendech a během června a letních prázdnin. Jedná se proto o skvělou dobu, kdy můžete sehnat výhodnou cenu i v lepších zařízeních.

Akční nabídka ubytování zde

 

 

Cestujte autobusem

Přesné, nenákladné a jen vzácně přeplněné dálkové autobusy ve Finsku pokrývají mnohem větší síť než vlaky a představují skvělý způsob cestování, pokud se nebudete cítit na vypůjčení auta. Je to zdaleka nejlevnější způsob cestování z města do města; autobusy často odjíždí z větších měst, ale už méně často o víkendech, proto si ověřte jízdní řády. Pomalejší pravidelné autobusy (vakiovuoro) jsou levnější než express autobusy (pikavuoro). Informace o trasách, jízdních řádech a jízdenkách najdete na stránkách Matkahuolto. Onnibus s poschoďovými autobusy obsluhuje ekonomické meziměstské trasy. Většina spojů začíná v Helsinkách a cestování jimi může být podstatně levnější než standardní jízdné, pokud si rezervujete místo s dostatečným předstihem.

 

Pokud budete potřebovat si vypůjčit auto, rezervujte si ho s předstihem

Pokud zamíříte do velkolepé divočiny na severu a východě země, kde se všechny známky civilizace rozplynou a zůstanete sami s lesem, jezery a soby, je pochopitelné, že budete potřebovat auto. Rezervujte si ho proto v půjčovně s předstihem, abyste získali nejvýhodnější ceny. Denní sazby mohou být astronomické, takže vyjde levněji pronajmout si auto na celý víkend nebo týden. Zkuste stránky se srovnáním cen, jako je Kayak. V jiném případě aplikace, jako je Carpool Finland a Kyydit, představují skvělý způsob, jak si zařídit sdílené jízdy.

 

Jezte velkou snídani a oběd

Finové jedí velkou snídani a většina hotelů (i hostely, za příplatek) podává štědrou snídani formou bufetu s kávou, obilnou kaší a ovocem, hutným žitným chlebem, vejci a uzeninami. Najezte se proto pořádně na dopoledne plné aktivit. Ve Finsku vyjde mnohem levněji jídlo v restauraci v době poledne než večer.  Podívejte se po kavárně či restauraci nabízející oběd formou bufetu „sněz, co zmůžeš“ za cenu 10-15 EUR, kde si můžete naložit hromadu salátů, polévek a denních speciálů. A dávejte pozor na to, co pijete: alkohol rychle zvýší účet, kdy jedno pivo vyjde asi na 6 EUR. Naštěstí je zde velmi dobrá pitná voda z kohoutku. Pokud budete mít přístup do společné kuchyně nebo ke kempingovému vařiči, můžete si nakoupit zásoby na piknik a základní ingredience v obchodě s potravinami, pekařství nebo ještě lépe v kryté tržnici (kauppahalli). Tržnice v Helsinkách, Tampere a Turku jsou nádherné secesní budovy. Trhy ve Finsku jsou také skvělým místem pro rychlou svačinku, kdy stánky a kavárny nabízejí lehká jídla a pochutiny, od kimchi až po gurmánské sendviče z žitného chleba.

 

Nasbírejte si svoji večeři  

Finsko je rájem pro sběr ingrediencí a „právo každého“ znamená, že si můžete svobodně nasbírat a natrhat, za předpokladu, že je to pro Vaši vlastní spotřebu. Když přijdete v létě, můžete si pochutnat na bobulovém ovoci, od lesních jahod, brusinek, malin až po (v polární oblasti) jantarové sladké plody ostružiníku morušky, které Finové tak milují. Houby rostou od konce srpna do října, kdy Finové vyrážejí do lesů vybaveni košíky a hledají jedlé houby (např. hříbky či lišky). A příprava jídla z toho, co si sami nasbíráte, se určitě vyplatí.

Jak navštívit Finsko s omezeným rozpočtem 4

Vyrazte do přírody

Ve Finsku nemusíte utratit balík, protože (jak Vám řekne každý místní) příroda nabízí to nejlepší zadarmo. Jedna z možností, jak si prohlédnout Finsko s omezeným rozpočtem, je vydat se mimo civilizaci „zpátky k přírodě“. Setkáte se s živly v pravém finském stylu při dlouhých túrách do lesů a kopců v některém z národních parků v zemi. Přitom můžete tábořit v divočině a plavat v řece či moři, vařit na táborovém ohni za půlnočního slunce nebo v zimě hledět na arktické nebe s nejlepší světelnou show na zemi: polární září.

 

Ušetřete peníze na památkách a na atrakcích

Ušetřit na památkách ve městech vyžaduje trochu mazanosti při plánování. Pokud plánujete návštěvu metropole, Helsinki Card je nutností. Platí na 24, 48 či 72 hodin, pokrývá všechny nejoblíbenější atrakce i veřejnou dopravu a poskytne Vám slevy v obchodech a restauracích. Muzea v Helsinkách často mívají jeden den v týdnu nebo v měsíci snížené vstupné nebo vstup zdarma. Design Museum má vstup zdarma poslední úterý v měsíci od 16 do 20 hod. a Kunsthalle Helsinki má vstup zdarma první středu v měsíci od 18 do 20 hodin. Podívejte se na stránky MyHelsinki, kde najdete obsáhlý seznam. V Tampere má mnoho muzeí vstup zdarma v pátek od 15 do 18 hodin. A pokud byste chtěli ušetřit na vstupném do sauny, přesuňte se do Sompasauna. Samoobslužnou saunu spalující dřevo vede skupina dobrovolníků a nachází se jen kousek od centra přímo u moře; k dispozici je otevřený gril, kde si můžete něco připravit. Jedním ze způsobů, jak se seznámit s městy ve Finsku, je připojit se k bezplatné pěší prohlídce s průvodcem. Ekologicky smýšlející Green Cap Tours je provozuje na řadě míst v zemi, včetně Helsinek, Rovaniemi, Levi a Turku.

 

Denní náklady:

 • Lůžko v hostelu: 25-35 EUR
 • Základně vybavený pokoj pro dva: 80-100 EUR
 • Pronájem rekreační chaty: 80-150 EUR
 • Vstupné do muzea: 10-14 EUR
 • Vypůjčení auta: 25-50 EUR
 • Jízda veřejnou dopravou: 2,80 EUR
 • Vypůjčení jízdního kola: 10-20 EUR
 • Vypůjčení kajaku: 30-60 EUR
 • Dvouhodinová jízda na saních tažených psím spřežením: 90–140 EUR
 • Káva: 3-6 EUR
 • Sendvič: 5-7 EUR
 • Kus koláče: 6-8 EUR
 • Oběd formou bufetu: 10-15 EUR
 • Hlavní jídlo v restauraci: 18-30 EUR
 • Večeře pro dva: 60-100 EUR
 • Pivo v baru: 6-9 EUR