Nejkrásnější místa amerického Oregonu

Nejkrásnější místa amerického Oregonu 1

Oregon je zemí přírodních divů. Na jeho nádherném pobřeží se střídají skalnaté útesy s kamennými formacemi u pobřeží a písečné pláže dlouhé celé kilometry a lákajícími k procházkám. Také ve vnitrozemí je krajina rozmanitá: od skalnatých soutěsek přes jehličnaté lesy až po solné pláně. Dále zde naleznete vulkanické vrcholky, barevná pouštní panoramata i zemědělskou půdu se mnoha vinicemi. Od relativně kompaktního státu byste těžko mohli chtít více.

 

Lákavé pobřeží

Tichý oceán byl k Oregonu laskavý v podobě krásného a zajímavého skalnatého pobřeží. Zpěněné vlny dorážejí na břehy ve Státním parku Ecola a jen kousek od pobřeží se táhne zelený les smrků sitka, který je domovem divokých zvířat, jako je wapiti západní a orel bělohlavý. Když budete chtít podniknout pěkný výlet, vydejte se autem po dramatické silnici Three Capes Scenic Drive a udělejte si zastávku na oběd v restauraci Pelican Pub & Brewery. Kulturu velkoměsta naleznete v malém městě Astoria, prvním trvalém americkém sídle na tichomořském pobřeží a pěkném místě, kde můžete výlet začít. Další destinací je Newport se skvělým akváriem pro děti. Přitom si můžete prohlédnout místní vesničky, jako je Yachats (s úžasnými skalními formacemi), Bandon (s pěknými butiky) a působivý Port Orford s dobrou polohou.

 

Nádherná soutěska

Jedním z přírodních divů pacifického Severozápadu je kaňon řeky Columbia River Gorge. Fantastická geologická památka, vytvořená při povodních Missoula před asi 15 000 lety, ukrývá vodopád Multnomah Falls, který je nejoblíbenější turistickou atrakcí Oregonu, a muzeum Vista House s bezkonkurenčními výhledy na soutěsku. Desítky pěších tras vedou k vodopádům a do roklé plné kapradin, zatímco město Hood River je kvůli zdejšímu bouřlivému větru jedním z nejlepších míst vůbec pro kiteboarding a windsurfing. Za pohořím na jihu se tyčí nádherný stratovulkán Mt Hood, nejvyšší vrchol Oregonu a významná destinace pro vyznavače pěší turistiky, kampování a lyžování.

 

Skvělá vinařská oblast

Oregon je čtvrtý největší producent vína v USA, přičemž mírná oblast Willamette Valley má lví podíl vinařství ve státě. Proslulé je zdejší rulandské modré (pinot noir), ovocné zemité plné červené víno, které proslavil film Bokovka (2004). Ale věnujte pozornost také jiným odrůdám, jako je chardonnay, ryzlink a rulandské šedé (pinot gris). K vinařstvím, která můžete navštívit, patří Argyle známé svým perlivým vínem, Eyrie produkující vynikající pinot gris, a Domain Drouhin, průkopník chardonnay. Svým pinot noir vyniká Willakenzie, Willamette Valley, Archery Summit a Sokol Blosser.

 

Divy města Bend

Pokud milujete outdoorové aktivity, město Bend je ideálním cílem pro Vás, kde můžete ráno lyžovat, odpoledne vyplout na kajaku a večer si zahrát golf. Jižně od města se nachází Newberry National Volcanic Monument, přírodní památka s lávovým tunelem, který můžete prozkoumat, se zkamenělým lesem a s obsidiánovými lávovými proudy. Poklidná izolované jezera v této lokalitě nabízejí venkovská útočiště s možností vodních sportů, kempování a pěší turistiky, zatímco příjemné město Bend má mnoho skvělých restaurací a pivovarů.

 

Okouzlující jezero Crater Lake

Je obtížné popsat éterickou krásu Crater Lake (Kráterové jezero), nejhlubšího jezera v USA a jediného národního parku v Oregonu. Úžasně modrá hluboká voda je až oslnivá – takový odstín v přírodě jen tak nenajdete. Navíc je úžasně čistá a je vidět do hloubky 30 m díky jeho izolaci od řek a potoků: pouze déšť a tající sníh plní tuto dávnou vulkanickou kalderu. Nasedněte na loď a vydejte se na Wizard Island, sypaný vulkanický kužel tyčící se do výšky 230 m nad hladinou jezera, nebo podnikněte pěší túru po Watchman Peak, mírné pěší trase dlouhé asi 1 km s úžasnými výhledy a s historickou rozhlednou. V době od poloviny června do poloviny října (v závislosti na sněhu) můžete vyjet autem po okružní silnici Rim Drive, a ubytovat se v historické chatě Crater Lake Lodge 2*. V parku se koná každoročně jednou či dvakrát „den bez aut“, což je vzácná příležitost pro nezapomenutelný výlet na kole.

 

Duhy v NP John Day Fossil Beds

Nejkrásnější místa amerického Oregonu 2

První pohled na region Painted Hills („Malované kopce“) vyvolává úžas – pruhy červené, hnědé, žluté, oranžové, béžové a černé se lesknou v suchém pouštním vzduchu a Vy se ptáte: jak tohle mohlo vzniknout?  Jsou to usazeniny popela z několika vulkanických erupcí, k nimž došlo asi před 30 mil. lety. Na východní straně se tyčí Sheep Rock Unit se zvětralými vrcholy, kde paleontologové našli fosilie dinosaurů, zatímco centrální region Clarno Unit ukrývá prastaré proudy bahna, pěkné skalní formace a zkamenělé kmeny stromů. Ale nesnažte se vše spatřit za jediný den: regiony („jednotky“) jsou vzdáleny mnoho kilometrů od sebe a každý si zasluhuje pár hodin na průzkum. Zastavte se také v Thomas Condon Paleontology Center, kde najdete vynikající expozice, prezentace a obecné informace o zdejší geologii a přírodě.

 

Vzdálené krásy: masiv Steen Mountain a poušť Alvord

Když se zeptáte obyvatel Portlandu, většina z nich nikdy nebyla na samém konci jihovýchodního rohu Oregonu, a možná ani nikdy neslyšela o horském masivu Steen Mountain nebo poušti Alvord Desert. Přitom jsou pozoruhodné: Steen Mountain je mohutné pohoří dlouhé 48 km, které vzniklo před asi 15 mil. let, dnes pokryté vysokohorskými loukami, soutěskami vytvořenými ledovci a údolími. Nabízí se odtud nádherné vyhlídky na okružní štěrkovou trasu dlouhou 90 km s přístupem ke kempům a pěším turistickým stezkám. Z některých vyhlídkových míst můžete spatřit Alvord Desert na východě, dno dávného alkalického jezera, které tvoří sérii odpařených solných plání s pár termálními prameny. Jsou přitom tak rovné a dlouhé, takže zde byly překročeny některé rychlostí rekordy. A pokud byste si chtěli chvíli odpočinout, vesnice Fields Station nabízí skvělé burgery a mléčné koktejly, zatímco v nedaleké Steens najdete historický klenot, malý půvabný Frenchglen Hotel 3*. Ale nečekejte zde kompletní servis: tato sídla mají méně než 20 obyvatel. 

Akční nabídka ubytování zde