Nejkrásnější místa v Tibetu

Nejkrásnější místa v Tibetu 1

Tibet má pro lidi ze Západu kouzlo už po celá staletí. Každoročně přiláká spousty cestovatelů, kteří obdivují jeho vysokohorskou krásu a starou náboženskou kulturu. Tibet se také skrývá za představou Šangri-Ly. Zde uvádíme 10 nejkrásnějších míst v Tibetu.

 

Palác Potála, Lhasa

Na boku Marpo Ri (Červené hory) severozápadně od Lhasy se nachází Palác Potála, velký a působivý komplex staveb. Potála (postaven v 637) byl palácem krále Songtsena Gampa. V roce 1645 nechal palác zrekonstruovat Velký pátý dalajláma Lozang Gyatso a od té doby je palác sídlem dalajlámy a teokratickým centrem Tibetu. Uvnitř se nachází nespočet pokladů a uměleckých prací, proto bývá označován také jako „Palác umění“. Je památkou chráněnou UNESCO, kterou byste při návštěvě Tibetu neměli vynechat.

 

Chrám Džókhang — duchovní centrum Tibetu

Chrám Džókhang postavený v 7. století se nachází na nám. Barkhor v Lhase a jedná se o nejvyšší chrám tibetského buddhismu, který je Tibeťany považován za nejposvátnější a nejvýznamnější. Patří k hlavním atrakcím Lhasy. Postavit ho nechal král Songtsen Gampo pro své dvě nevěsty, princeznu Wencheng z čínské dynastie Tchang a nepálskou princeznu Bhrikuti. Architektonický styl chrámu kombinuje design čínské dynastie Tchang, indický design vihára a nepálský design. Obě princezny s sebou přinesly z Číny a z Nepálu sochy Buddhy Sakyamuniho a tyto dvě sochy byly umístěny v chrámu Džókhang. V současnosti je socha od princezny Wencheng stále v chrámu, avšak druhá socha je umístěna v chrámu Ramočhe.

 

Nebeské jezero Namtso

Jezero Namtso (Namco) je považováno za jedno z nejkrásnějších míst v Tibetu. Leží v okresech Damxung a Baingo v Tibetské autonomní oblasti a je to druhé největší slané jezero Číny. Namtso znamená tibetsky „Nebeské jezero“, a protože leží v nadmořské výšce asi 4718 m, je skutečně blízko nebe. Tibetští buddhisté považují jezero za posvátné. Během Roku Ovce dle tibetského kalendáře provádějí věřící pouť k jezeru, kolem kterého stojí čtyři chrámy. Tiché rozlehlé jezero Namtso a modré nebe s bílými oblaky obklopujícími obrovské zasněžené hory očistí Vaši duši, ať jste buddhista nebo nejste.

 

Posvátné jezero Yamdrok

Jezero Yamdrok (Yamdrok Yumtso) je jedno ze tří posvátných jezer v Tibetu. Nachází se v okrese Nagarzê v prefektuře Shannan/Lhokha a je vzdáleno asi 70 km od Lhasy. Yamdrok znamená tibetsky „nefritové jezero“. Jedná se o tzv. bariérové jezero, které vzniklo tak, že před miliony let řeku zahradily ledovcové splazy s bahnem a kamením. Jezero o rozloze 638 km² je asi 70x větší než Západní jezero v Chang-čou a kvůli své barvě bývá také nazýváno Korálové jezero. Proslulý klášter Samding, jediný tibetský klášter, v jehož čele stojí žena coby tulku (znovuzrozený mistr), stojí na jihozápadním pobřeží jezera. Jedinečná přírodní scenérie jezera Yamdrok, která kombinuje vodní plochu, ostrovy, pastviny, divoká zvířata a rostliny, klášter, zasněžené hory a modré nebe je mimořádně krásná.

 

Velký kaňon Yarlung Tsangpo — nejkrásnější kaňon Číny

Yarlung Tsangpo je nejhlubší kaňon na světě a možná nejkrásnější kaňon v Číně. Má délku 505 km, přičemž sahá od vesnice Daduka (okres Mainling) v nadm. výšce 2880 m na severu až k vesnici Pasighat (okres Mêdog) v nadm. výšce 115 m na jihu. Jeho průměrná hloubka je 2268 m a nejhlubší bod je v nadm. výšce 6009 m. Kaňon Tsangpo je největší kanál, kterým se na Tibetskou náhorní plošinu dostávají se vodní páry z Indického oceánu, proto je velmi vlhký, porostlý hustými lesy a osídlený rozmanitými živočichy. Velký kaňon Yarlung Tsangpo je tvořen horami, kaňony a velkými vodopády, takže se jedná o úžasný přírodní prvek a velký poklad pro lidstvo.

 

Základní tábor na Mount Everest

Mount Everest je nejvyšší hora světa, o jejímž zdolání – nebo jen spatření na vlastní oči – sní mnoho lidí, kvůli drsným podmínkám a značným výdajům však většinou zůstane jen u snu. Nejjednodušší způsob, jak se dostat do blízkosti Everestu, je návštěva Základního tábora (Everest Base Camp) na tibetské straně hory. Strávit noc v základním táboře znamená jedinečný nezapomenutelný zážitek. Když je jasno, spatříte hvězdné nebe o 5 km blíže než jindy. Ráno pak budete moct obdivovat východ slunce nad vrcholem Everestu, který v té chvíli vypadá jako zlatý trojúhelník; je to opravdu úžasný pohled.

 

Hora Kailas – posvátné poutní místo

Hora Kailas (také Kailáš) se tyčí v západním Tibetu a jedná se o nejposvátnější horu a střed světa pro mnoho Tibeťanů, ale také pro vyznavače dalších asijských náboženství (hinduisty, buddhisty, džinisty a vyznavače náboženství Bön). Vrchol hory je po celý rok pokrytý sněhem, přičemž stojí majestátně samostatně v himalájském údolí. Přestože je hora krásná a působí náročně, nikdo na ni nesmí vystoupit – místo toho ji poutníci obcházejí. Každý rok zamíří k hoře Kailas poutníci z Indie, Nepálu, Bhútánu a z celého Tibetu, aby se modlili a ukázali svoji zbožnost.

 

Norbulingka — letní palác dalajlámů

Norbulingka se nachází na západě Lhasy kousek od Paláce Potála jihozápadním směrem. Norbulingka znamená tibetsky „Park zdobený drahokamy“. Palác byl postaven v roce 1755 a představoval letní sídlo dalajlámů, kteří sem na léto přicházeli z Paláce Potála. Norbulingka zabírá rozlohu 36 ha a má 374 místností. Obklopuje ho největší zahrada s nejlepší scenérií a většinou historických památek v Tibetu, která byla proměněna v park. Norbulingka je významným místem, kde se slaví tradiční tibetský festival Shoton. Při této příležitost je vstup zdarma a konají se různé aktivity, včetně vystoupení tibetského dramatu.

 

Klášter Tashilhunpo — největší klášter v Tibetu

Klášter Tashilhunpo (také Tašilhünpo) se nachází na hoře Nyima západně od města Žikace. Postavit ho nechal v roce 1447 první dalajláma Gendündub a největší rozšíření provedl čtvrtý pančenláma. Je jedním z celkem čtyř klášterů Gelugpa v Tibetu; další jsou Gandan, Drepung a Sera. Tashilhunpo je největší klášter v Žikace, který může pojmout až 2000 lidí zpívajících sútry. Zabírá rozlohu 150 000 m² a obklopují ho bíle zdi. Nejvyšší socha Buddhy Maitreya se nachází v chrámu Maitreya v klášteře Tashilhunpo a je vysoká 26,2 m.

 

Zalesněná oblast Lulang

Lulang znamená tibetsky „údolí dračího krále“. Zalesněná oblast leží asi 88 km od města Bayi v prefektuře Nyingchi a prochází jí Národní silnice 318, takže se sem poměrně snadno dostanete.

Oblast Lulang je typická náhorní planina s lesem a loukami. Hory jsou porostlé nízkými i vysokými křovinami, smrky štětinatými a borovicemi, které tvoří les. Uprostřed lesa se nachází kultivovaná louka, přes kterou se vinou potoky, a také je zde pár vesnic. Mraky a mlha se shromaždují a leží mezi horami, lesem a vesnicemi, přičemž vytvářejí krásnou scenérii.

V Tibetu je také mnoho dalších atraktivních míst, které stojí za návštěvu, např. kláštery Drepung, Samye, Sakya, jezera Basum/Pagsume, Manasarovar, Tibetské muzeum v Lhase či hora Segrila.