Nejlepší pěší trasy na Fidži: deštné pralesy, vodopády a pusté pláže

Nejlepší pěší trasy na Fidži: deštné pralesy, vodopády a pusté pláže 1

Je souostroví Fidži vhodné pro pěší turistiku? Od procházení se po vulkanickém pobřeží po opatrné našlapování kolem kořenů stromů na hoře s vrcholem zahaleným mraky, tyto ostrovy v  jižním Pacifiku představují ráj pro pěší výlety. Představte si vodopády řítící se do přírodních jezírek, prázdné pláže, kam se nejlépe dostanete pěšky, bohatství ptactva a výhledy táhnoucí se až k obzoru.

I když je třeba se dívat, kam šlapete, pěší turistika na Fidži je celkově velmi bezpečná. Nejsou zde žádní nebezpeční hadi, pavouci nebo savci a jediným nepřítelem na stezkách mohou být komáři. Když se budete připravovat na túru, která v jednom dni může probíhat pod plným sluncem stejně tak jako v dešti, je dobré si zabalit jak ochranu před sluncem, tak lehkou pláštěnku. Než vyrazíte na stezku, pamatujte na to, že mnohé z nejzajímavějších stezek na Fidži je lepší absolvovat s průvodcem. Pokud se však vydáte samostatně, ověřte si, zda stezka neprochází vesnicí. Pokud prochází, nezapomeňte vzít s sebou kavu jako dárek (sevusevu) při tom, jak budete (formálně) žádat o povolení ke vstupu.  Zde předkládáme přehled nejlepších pěších tras na Fidži.

Nejlepší pěší trasy na Fidži: deštné pralesy, vodopády a pusté pláže 2
vodopády na Fidži

Lavena Coastal Walk – nejlepší pobřežní trasa

Okružní trasa 10 km, 4–5 hodiny, snadná

Lavena Coastal Walk, nenáročná stezka, která se klikatí po vulkanickém pobřeží ostrova Taveuni, je jednou z nejscéničtějších a nejrozmanitějších tras na Fidži, kdy nabízí naprosto odlišný úsek zdánlivě za každou zátočinou. Pláže se mění od zářivě bílé po popelavě šedou, zatímco ke vzrušení přispívá pár přechodů potoků a vesnic. Stezku lemují vonící ovocné stromy, květiny výrazných barev a listy vypadající jako sloní uši. Nakonec stezka ustupuje sladkovodnímu jezírku, které je napájeno vodopády. I když první proud je hned viditelný, při plavání za skalním koridorem se objeví další skrytý vodopád. Během přílivu je možné se vydat člunem zpátky na začátek stezky, čímž se na polovinu zkrátí čas, vzdálenost a vynaložené úsilí.

 

Mount Batilamu – trasa s nejlepšími výhledy

Okružní trasa 12 km, 5–6 hodin, středně obtížná

Součástí dramatického pobřeží připomínajícího Jurský park na ostrově Viti Levu je Mount Batilamu, jeden z nejvyšších horských vrcholů na Fidži. Nad jeho vrcholky se zdržují chomáče mraků a vrhají stíny na travnaté pastviny dole. Pěší turisté mohou vydat na vrchol Mount Batilamu v Národním historickém parku Koroyanitu s průvodcem nebo bez něj; zvlněné travnaté pastviny vedou k přechodu přes potok a nahoru k rozsáhlé vápencové stěně. Za jasného dne můžete dohlédnout až k ostrovům Mamanuca a Yasawa a zahlédnout ptáky, jako jsou kystráčci, pěnice, pištci zlatí a špačci polynéští. Budete-li pak hodně utahaní, můžete strávit noc v chatě se základním vybavením stojící na vrcholu hory, odkud je možné pozorovat hvězdnou oblohu bez rušivosti světel města.

 

Túra napříč ostrovem Viti Levu – nejlepší vícedenní trasa

Více jak 37 km, 4 dny, středně obtížná až obtížná 

Nejrozsáhlejší pěší turistický zážitek na Fidži představuje čtyřdenní trek přes Viti Levu, největší fidžijský ostrov. Talanoa Treks nabízí túru s průvodcem vedoucí přes vesnice Naga, Nubutautau a Navala, kdy noc vždy strávíte ve vesnici, a přitom se dozvíte více o zdejší kultuře prostřednictvím vřelé pohostinnosti a jídla. Pěší túry vedou přes travnaté pastviny, zelené lesy, kolem říček a k vodopádům, včetně působivého vodopádu Nabalesere. Během těchto náročných dnů můžete očekávat škrábání se přes skalnaté útesy, brodění kalužemi bahna a přechody koryt potoků (neberte si boty, na kterých Vám příliš záleží). Můžete se těšit na hluboké odborné znalosti průvodce, protože fidžijští průvodci znají zdejší hory lépe než kdokoli jiný.

 

Tavoro Falls (Bouma Falls) – trasa s nejlepšími vodopády

Okružní trasa 7 km, 3–4 hodiny, snadná až středně obtížná 

Na ostrově Taveuni, kterému se příhodně přezdívá Zahradní ostrov, najdete trojici impozantních vodopádů zahalených mlhou v Národním historickém parku Bouma. K Tavoro Falls, prvnímu a nejvyššímu z nich, se dostanete po 10 minutách chůze po rovné dobře udržované stezce. Díky tomu je místo ideální pro rodiny s dětmi nebo pro cestovatele, kteří se necítí na strmé výstupy. Přitom skýtá možnost skočit z římsy za vodopádem do chladného jezírka dole. Další vodopády v parku vyžaduje výstup po strmé a často kluzké stezce, přes říčku a skrz les. Přesto výhledy ze stezky na pobřeží Taveuni a palmové háje nadchnou i nejvyčerpanější turisty.

 

Mount Tomanivi – nejlepší trasa se skutečnými výškami

Okružní trasa 4,5 km, 5 hodin, obtížná

Hledáte nějaká nej? Pak je pro Vás nutností túra na vrchol nejvyšší hory Fidži s nadmořskou výškou 1324 m. Na cestu se vydejte s průvodcem, který Vás povede po strmé stezce po hřebeni hory Tomanivi, takže budete mít volné ruce a hbité nohy, protože na liány a odhalené kořeny je stále nutné dávat pozor. Jakmile se dostanete na vrchol, výhledy odtud sahají až k sousedním ostrovům a horám za nimi, takže Vás zanechají v úžasu.  

 

Mount Korobaba – nejlepší túra nedaleko metropole Suva

Okružní trasa 5,6 km, 3 hodiny, obtížná

Jedna z nejoblíbenějších tras obyvatel fidžijské metropole (i když ne tolik jako prales Colo-I-Suva), stezka na vrchol Mount Korobaba, je blátivá trasa, která prochází tropickým lesem a občas kolem políček s místními plodinami, jako je kolokázie jedlá (dalo) a maniok (cassava). Vstup na stezku může být obtížné najít, protože se skrývá za cementárnou; budete-li mít štěstí, někdo místní Vám ukáže správný směr. Až budete na stezce, pokračujte nahoru, odkud budete moct obdivovat město Suva. Vydejte se po ní ale pouze v případě, že je slunečný den: dešťový mrak zakryje výhled a déšť promění stezku v lepivé bahno.

Nejlepší pěší trasy na Fidži: deštné pralesy, vodopády a pusté pláže 3
metropole Suva

Ke slanému jezeru na ostrově Vuaqava – nejlepší trasa na odlehlém místě

Okružní trasa 5 km, 3 hodiny, snadná  

Ostrov Vuaqava v odlehlém fidžijském souostroví Lau byl opuštěn během epidemie cholery v předchozím století a už nebyl znovu obydlen. Dnes je přístupný pouze soukromou lodí nebo v rámci výletu lodí MV Reef Endeavour od Captain Cook Cruises. Stezka začíná na pláži s bílým pískem a s bujným korálovým útesem jen pár máchnutí ploutví od ní. Vede do hustého lesa, kde je možné zahlédnout obří kokosové kraby („raky poustevníčky“), jak svými obrovskými klepety drtí ovoce. Konec stezky vede k slanému jezeru širokému 1,5 km. Geologové si stále lámou hlavu nad tím, jak tento lesknoucí se div mohl vzniknout.

 

Vatalutu Trail – nejlepší trasa na odlehlé pláže

Okružní trasa 9 km, 4–5 hodiny, středně obtížná

Budete si připadat jako při dobrodružství na pustém ostrově, když se vydáte na túru napříč ostrůvkem Vatalutu u ostrova Kadavu. Stezka začíná na pláži a klikatí se zeleným deštným pralesem, až se nakonec otvírá na nedotčené pláži. Přineste si s sebou plavky, šnorchl a potápěčské brýle, protože potápění se mezi rejnoky, žraloky Perézovými a mořskými želvami u Velkého astrolábského útesu představuje zaslouženou odměnu po hodinách vynaloženého úsilí.

 

Suva Sea Wall – nejlepší túra, pokud jde o kulturu, a nejlépe přístupná

Jednosměrná trasa 5 km, 2 hodiny, snadná

Můžete se vydat na samostatnou pěší túru po Suva Sea Wall, abyste spatřili některé z hlavních historických a přírodních atrakcí metropole. Prohlídka začíná u Grand Pacific Hotelu, který pochází z koloniálního období, a vede oklikou přes Albert Park kolem vládních budov. Pak si prohlédněte Fiji Museum a botanickou zahradu Thurston Gardens, než přejdete na chodník na mořské hrázi (sea wall) a budete obdivovat sídlo prezidenta. Pak pokračujte po mořské hrázi až k My Suva Parku. Večer tuto trasu vyhledávají místní, kteří si dopřávají cvičení v době kolem večeře. Dáváte-li přednost chození pouze v jednom směru, na obou koncích si snadno můžete zastavit taxi, kterým se dostanete zpátky za asi 6 fidžijských dolarů (2,80 USD).

Akční nabídka ubytování: