Nejlepší safari rezervace v Africe

Nejlepší safari rezervace v Africe 1

Národní rezervace Maasai Mara, Keňa

Nádherná Národní rezervace Maasai Mara v Keni představuje sen mnoha milovníků přírody z celého světa. Je známá především díky Velké migrací zvířat probíhající od července do října, kdy se tisíce divokých zvířat, jako je gazela Thomsonova a zebra, přesouvají mezi rezervací a pláněmi parku Serengeti. Rezervace proto nabízí vynikající podmínky pro pozorování divokých zvířat, přičemž chrání „Velkou pětku” divokých zvířat a je známá velkým počtem predátorů, jako jsou lvi, gepardi a levharti; v řece Mara River se daří hrochům a krokodýlům. Masajové v červených oděvech, kteří v parku žijí, mu dodávají úžasnou kulturní komponentu. V jejich jazyce „Mara” znamená „skvrnitý”, snad kvůli stínům vrhaným akáciemi na horizontu při posouvajícím se světle, což je nezapomenutelně krásný výjev pro fotografy.

 

Národní park Serengeti, Tanzanie  

Samotné jméno Serengeti vyvolává romantické obrazy nekonečných plání posetých akáciemi, zlatavých savan a houfů zvířat, a to nejstarší a nejoblíbenější park (UNESCO) v Tanzanii splňuje ve všech směrech. Od prosince do července zde probíhá Velká migrace, kdy se více jak milion divokých zvířat přesouvá mezi Serengeti a oblastí Maasai Mara; je to starodávná pouť, která představuje jedno z nejúžasnějších přírodních představení v Africe. V parku žije rovněž „Velká pětka“ a návštěvníci zde mají šanci spatřit napínavé bitvy predátorů s kořistí, především během suchého období od června do října. Zájemci o ptactvo mohou spatřit více jak 500 druhů, včetně krásných příkladů, jako je jeřáb královský a agapornis Fischerův.

 

Chráněné území Ngorongoro, Tanzanie  

Chráněné území Ngorongoro, které bylo dříve součástí NP Serengeti, zahrnuje tři úžasné vulkanické krátery (z nichž nejznámější je Ngorongoro), proslulou archeologickou lokalitu v rokli Olduvai, a také více jak 8300 km² savany, hustého lesa a africké buše. Je to jedna z mála oblastí na světě, kde divoká zvířata a lidé pokojně žijí vedle sebe. Hrdí Masajové žijí a pasou svůj dobytek vedle široké škály divokých zvířat v oblasti chráněné UNESCO. Kromě pozoruhodné scenérie vulkanického původu patří k hlavním atrakcím velká populace divoce žijících lvů, nosorožci černí (dvourozí), buvoli, levharti, divocí psi hyenovití, gepardi a více jak 500 druhů ptáků. Oblast, která je součástí ekosystému Serengeti, je také místem kudy při Velké migraci zvířat každoročně prochází 1,6 mil. kopytníků.

 

Národní park Amboseli, Keňa   

Nejvyšší vrchol Afriky hora Kilimandžáro shlíží na park, který je známý především svými velkými stády slonů. Je to druhý nejoblíbenější národní park v Keni po rezervaci Maasai Mara. V jeho prostoru se nachází pět různých typů přirozeného prostředí, k nimž patří bažinný systém, hustě zalesněné oblasti, savany a vyschlé dno jezera Amboseli. Díky kontrastujícím ekosystémům zde žije hojnost různých divokých zvířat a spousta kočkovitých šelem, jako je gepard a lev, dále druhy, jako je antilopa voduška velká, gazela, antilopa impala a více jak 600 druhů ptáků. Sloni koupající se v červeném prachu s horou Kilimandžáro na pozadí patří k nejznámějším výjevům, které zde fotografové během suchého období mohou zachytit. Návštěvníci také mají možnost navštívit masajskou vesnici nedaleko parku a dozvědět se více o tomto úžasném kmenu.

 

Národní park Kruger, Jihoafrická republika  

Největší a nejstarší národní park v JAR je NP Kruger, který zabírá téměř 2 mil. ha a nabízí fantastické možnosti pozorování divokých zvířat především pro ty, kdo hledají samostatné safari. V parku žije africká “Velká pětka” a také široká škála dalších druhů zvířat, jako jsou afričtí divocí psi hyenovití, žirafy, zebry, hroši, gepardi a více jak 500 druhů ptactva. Velkou výhodou parku je také skutečnost, že nabízí hojnost ubytování s vlastním stravováním, takže se jedná o relativně cenově dostupnou safari destinaci. Zdejší krajina sahá od hustých lesů až po rozsáhlé travnaté pláně a úrodné říční systémy. V parku se také nacházejí křovácké nástěnné malby a archeologické lokality. Kromě odpočinkových táborů v parku, které jsou ve vlastnictví státu, se nachází u hranic parku také několik luxusních soukromých rezervací zvířat.

 

Národní park Chobe, Botswana  

NP Chobe na severovýchodě Botswany se může chlubit největší koncentrací slonů na zemi, a také záviděníhodnou rozmanitostí druhů. To samo je dostatečným důvodem pro návštěvu prvního národního parku v Botswaně, ale navíc park představuje skvělou možnost pro cestovatele, kteří dávají přednost samostatnému safari bez průvodce. Kolem severní hranice parku protéká krásná řeka Chobe (také Kwando/Cuando), zatímco bohaté vody delty Okavanga se větví na jihu a přitahují spoustu druhů živočichů. Chobe je domovem africké „Velké pětky” a k  bujně zeleným břehům řeky přicházejí pít velká stáda slonů, antilop vraných a buvolů. Oblast Savuti Marsh je známá tím, že zde můžete spatřit predátory na savanách a travnatých oblastech, zatímco Linyanti Marsh je domovem vzácné antilopy lečve (voduška červená). Možnosti ubytování sahají od kempů se základním vybavením až po luxusní lovecké chaty, kromě toho je možné plout (a bydlet) na řece Chobe v hausbótu.

Severovýchodní vstupní brána se nachází necelých 100 km od Viktoriiných vodopádů v Zimbabwe, které představují vynikající cíl pro vedlejší výlet po skončení safari. Botswana uplatňuje přístup k turismu s nízkou hustotou, takže omezuje počet návštěvníků, kteří smí vstoupit do parku, čímž chrání zdejší jedinečný ekosystém.

 

Rezervace Moremi, Botswana   

Rezervace zvířat Moremi je jediná chráněná oblast v úžasné deltě řeky Okavango, což je ekosystém patřící k nejbohatším a nejpestřejším v celé Africe. Rozsáhlá záplavová niva pokračuje přes vyprahlou zemi na severozápadu Botswany, kde umožňuje život pestré škále druhů. Patří k nim „Velká pětka”, ale také hojnost dalších zvířat, jako jsou hroši, žirafy, antilopy kudu, levharti, afričtí divocí psi hyenovití a více jak 400 druhů ptáků. Bujně zelená scenérie sahá od vinoucích se safírových kanálů, jezer a lagun až po travnaté pláně a husté mopanové lesy. Moremi je jedinečná v tom, že se jedná o první rezervaci v Africe, kterou zřídili místní lidé kvůli svým obavám ze zmenšujícího se počtu divokých zvířat. S rezervací Moremi hraničí NP Chobe a mnoho cestovatelů při cestě sem navštíví obojí. Tak jako Chobe i Moremi je vynikající destinace pro samostatné safari bez průvodce, ačkoli je dobré si zaplatit služby místního průvodce, který má zkušenosti v buši a dokáže zvířata vystopovat. Jedinečný zážitek v parku představuje průzkum toků v deltě Okavanga v tradiční vydlabané kanoi mokoro.

 

Národní park Etosha, Namibie

NP Etosha s rozlohou 22 750 km² leží v severní Namibii a nabízí vynikající možnosti pozorování zvířat v rozlehlé solné pánvi. Na svých vnějších úsecích ustupuje vyprahlá země pánve rozsáhlým travnatým pláním a trnitým křovinám, které jsou domovem více jak 150 druhů savců, včetně lvů, zeber, šakalů, antilop skákavých, slonů a gepardů, a také mnoha krásných ptáků. Po větších deštích, když se pánev zaplní, se v ní usadí oranžovo-růžoví plameňáci. Park je také domovem ohrožených a relativně vzácných druhů, jako je černý nosorožec, přímorožec, buvolec modrý a antilopa impala. Podmínky pro pozorování zvířat jsou nejlepší během suchého období od června do listopadu, kdy se zvířata sdružují u pár zbylých napajedel. Díky své vynikající turistické infrastruktuře umožňuje Etosha také samostatné safari bez průvodce. Fotografové ocení především možnost snímků divokých zvířat na pozadí se strohou stříbřitou krajinou.

 

Národní park Jižní Luangwa, Zambie  

NP Jižní Luangwa (South Luangwa) ve východní Zambii je domovem nejhustší populace divokých zvířat v Africe. Park zavlažuje řeka Luangwa, nejméně porušený velký říční systém v Africe, přičemž park má rozlohu 9059 km² a je nejoblíbenější ze tří národních parků v rozsáhlém údolí řeky Luangwy. Park je známý svým velkým počtem levhartů, lvů, žiraf, buvolů a slonů, a také hojností hrochů a krokodýlů, kteří se rozvalují v lagunách, které zbyly ze zákrutů řeky. Zajímavé je, že NP Jižní Luangwa je jediným místem na zemi, kde lvi zabíjí hrochy. Vynikající se rovněž zdejší pozorování ptactva, přičemž můžete spatřit více jak 400 různých druhů. Měnící se roční období dávají zdejší krajině různé pozoruhodné odstíny. Období dešťů (od listopadu do března), známé jako „smaragdové období“, přináší bujnou zeleň a růst, zatímco v zimě je krajina žíhané sytými odstíny zlaté a hnědé. Pozorování divokých zvířat bývá obvykle nejlepší v suchých měsících do dubna do října, kdy se zvířata scházejí u trvalých vodních zdrojů. South Luangwa je také znám jako místo pro vynikající pěší safari.

 

Přeshraniční park Kgalagadi (Kalahari), JAR  

Přeshraniční park Kgalagadi s více jak 3,6 mil. ha je jednou z největších oblastí divočiny za zemi. Představuje fúzi NP Gemsbok v Botswaně a NP Kalahari Gemsbok v JAR a je to první přírodní park v Africe, který překračuje hranice. Zdejší krajina se svými živými barevnými odstíny představuje nezapomenutelnou krásu. Po vyprahlém červeném písku pobíhají surikaty, zatímco lvi se plíží po zlatavých travnatých pláních, které se táhnou téměř donekonečna pod modrým nebem bez mráčku. Zřejmě nejslavnější z pestré přehlídky divokých zvířat je krásný lev jihoafrický s černou hřívou, ale také zde můžete spatřit přímorožce jihoafrického, surikaty, geparda, levharta a hyeny; dále mnoho druhů ptáků, včetně snovačů pospolitých s jejich velkými složitými hnízdy. Díky řídké vegetaci je zde snažší spatřit a fotografovat divoká zvířata než v hustěji zalesněných parcích Afriky.

 

Chráněná oblast Tsavo, Keňa

Chráněná oblast se skládá z podoblastí Tsavo West, Tsavo East a Chyulu Hills a je jedním z největších parků v Keni, který se může chlubit největší populací slonů v zemi. Nejoblíbenější je Tsavo West zahrnující rezervací nosorožců Ngulia a jezero Mzima Springs plné krokodýlů a hrochů. Vyhlídka Chaimu Crater je skvělým místem pro pozorování dravých ptáků. Kvůli husté zeleni, především v severních úsecích parku, je obtížnější zde zahlédnout divoká zvířata, avšak bujně zelená krajina představuje krásné pozadí pro fotografování. Další oblíbenou aktivitou v parku je lezení po skalách.

Tsavo East v polovině cesty mezi Nairobi a Mombasou je mnohem vyprahlejší než jeho západní soused. Velká stáda slonů se zde válí v červeném prachu, vyprahlé pláně jsou posety baobaby a palmami lemovaná řeka Galana se vine suchou krajinou. K dalším atrakcím patří největší lávový proud světa, planina Yatta Plateau, vodopády a pestrá škála živočichů včetně slonů, nosorožců, kudu malých a lvů. Oblast Chyulu Hills zahrnuje zvlněné kopce, jeskyně, vulkanické kužele a krátery. Patří k místům s nejlepším výhledem na horu Kilimandžáro a nabízí skvělé podmínky pro pozorování ptactva.

 

Národní park Volcanoes (Sopky), Rwanda

Pohled do očí horské gorily je zážitek, který navždy zůstane vyryt do Vaší paměti, a NP Volcanoes patří k nejlepším místům, kde můžete tyto úžasné tvory ještě spatřit. V roce 1967 zde známá americká zooložka Dian Fossey zřídila centrum Karisoke Research Center a vedla svoji vášnivou kampaň na ochranu goril. Kromě horských goril je park také domovem hyen skvrnitých, buvolů, kočkodanů zlatých, slonů, antilop lesoňů, antilop chocholatek, a také více jak 170 druhů ptáků. Mnoho návštěvníků sem také přichází, aby zdolali sopky Karisimbi a Mount Bisoke. NP Volcanoes leží asi 2 hodiny cesty autem od rwandské metropole Kigali.