Nejlepší typ nátěrové barvy do koupelny

Nejlepší typ nátěrové barvy do koupelny 1

Ať už chcete vytvořit klidný lázeňský zážitek nebo světlý prostor pro dobrý začátek dne, svoji koupelnu můžete oživit pomocí správného odstínu a povrchové úpravy zvolené barvy.

Když budete plánovat malování koupelny, nezapomeňte vzít v úvahu vlhké až mokré podmínky v této místnosti. Teplá sprcha a voda vystřikující kolem umyvadla mohou vést k vlhkosti na stěnách, takže barva, kterou si vyberete, musí být schopna odolávat těmto podmínkám a růstu plísní, což je běžný problém v koupelnách.

 

Olejová barva vs. latexová barva

Pokud hledáte správný typ barvy do koupelny, sáhněte po latexové barvě na vodní bázi. Zatímco olejová barva má svou pověst díky své odolnosti a schopnosti odolat drhnutí (což jsou velmi potřebné vlastnosti barev pro koupelny), k čištění vyžaduje použití minerálních lihovin, mezi nátěry pomalu schne a uvolňuje velké množství těkavých látek (VOC). Také existuje šance, že olejová barva časem zežloutne, zejména při nevhodných světelných podmínkách. Latexová barva je lepší volbou pro koupelny a řada složení dnes nabízí mnohem lepší trvanlivost a odolnost proti vlhkosti. Jen se ujistěte, že pokud se rozhodnete pro latexovou barvu na vodní bázi, bude to barva, která je omyvatelná. Takové barvy obvykle mají těsnější molekulární strukturu, která nedovolí vodě proniknout, tj. můžete vydrhnout skvrny a zbytky, aniž byste se museli obávat, že vlhkost poškodí barvu. Když plánujete rekonstrukci koupelny, raději sáhněte po snadněji použitelné a rychleji schnoucí latexové barvě. Štětce a skvrny můžete vyčistit vodou a v malém prostoru se Vám bude lépe dýchat, když použijete barvu s nízkým obsahem VOC.

 

Nejlepší povrchová úprava koupelen

Výběr koupelnového nátěru se správnou povrchovou úpravou je zásadní součástí zajištění úspěchu Vašeho malířského projektu. Povrchová úprava barvy či její lesk může vypadat jen jako estetické rozhodnutí, ale ve skutečnosti jde o to, jak odolné budou stěny Vaší koupelny vůči plísním. Matné barvy mají více pigmentových částic a méně pryskyřice a pojiv. Díky tomu mají sytou barvu a nízký lesk, ale jsou náchylnější k pronikání vlhkosti. Navíc nevydrží drhnutí a může být obtížné vyčistit stěny s tímto nátěrem, aniž by to mělo vliv na povrchovou úpravu. Z těchto důvodů je nejlepší použít pro koupelny lesklou povrchovou barvu.

Výjimkou by byla barva vyrobená speciálně pro koupelny. Pokud se rozhodnete pro některou z těchto trvanlivějších barev odolnějších vůči plísním, možná Vám ve vlhčích podmínkách koupelny projde i matný povrch. Tyto barvy mají obvykle vyšší cenu a nedáváme jim přednost před běžnými latexovými barvami, pokud ovšem vysloveně netoužíte po matném nátěru.

Nejlepší povrchová úprava koupelnového nátěru je pololesklá nebo lesklá. Obě možnosti Vám poskytnou povrchovou úpravu s určitým leskem, který pomáhá barvě odolávat absorbování dodatečné vlhkosti, jež by vedla k růstu plísní. Pololesklá barva obsahuje více pryskyřice a pojiv ve srovnání s matnou barvou a lesklý povrch ještě více zvyšuje množství pryskyřic, takže ve výsledku získáte velmi pevnou molekulární strukturu. To je důležité při malování koupelny ze dvou důvodů:

  1. Barva bude odpuzovat vlhkost. Spíše než aby absorbovala vlhkost a dala jí šanci se shromáždit a nechat vyrůst plísni je u stěny natřené pololesklým či lesklým nátěrem pravděpodobnější, že se vlhkost odpaří.
  2. Tužší forma je lepší pro mytí a drhnutí. Bezpochyby rádi udržujete svou koupelnu čistou. Pololesklá nebo lesklá povrchová úprava vydrží při Vaše úsilí čistit a dezinfikovat s menším opotřebením.

 

Nejlepší barva na stropy v koupelně

Podívejte se nahoru – také Váš strop v koupelně čeká na nový nátěr. I když byste mohli být v pokušení sáhnout po levném a rychlém nátěru matnou bílou, nejlepší barva na stropy v koupelně je ta, která odolává vlhkosti a plísním. Vyberte si saténovou nebo pololesklou povrchovou úpravu. Pokud máte „polokoupelnu“ s nízkou vlhkostí, můžete se rozhodnout pro saténovou úpravu, pokud nechcete přitahovat příliš mnoho pozornosti. Pokud však milujete parní sprchu a míváte v koupelně vlhko, budete muset zvolit trvanlivější pololesklý povrch, který je rovněž odolnější vůči vlhku. Často můžete vidět vodní skvrny na stropě vzniklé vlivem kondenzace vlhkosti, přičemž lesklá a pololesklá barva lépe brání růstu plísní.

Nikdy nenatírejte porost plísně. Před malováním koupelny musíte podniknout kroky k jejímu odstranění a k ošetření povrchu, abyste zabránili budoucímu růstu a problémům. Typickou metodou je použití bělidla s vodou na vydrhnutí stávajících plísní ze stěn a stropu. Během tohoto procesu mějte nasazen respirátor a rukavice a udržujte místnost dobře větranou. Poté použijte kvalitní základní nátěr odolný proti plísním, a nakonec přejděte k nanášení barvy.