Nejrychlejší smrt: Toto drtí muže

Nejrychlejší smrt: Toto drtí muže 1

Nikdy nevíme, kdy si pro nás přijde zubatá. Někoho se snaží překonat i několik let a nad někým vyhraje ihned. Přečtěte si o onemocněních, které vás dostanou na druhý svět okamžitě.

 
obrázek

Hypertrofická kardiomyopatie
Toto srdeční onemocnění nejčastěji způsobuje smrt lidem do 30 let. Srdeční stěny ztratí na tloušťce a síle pumpovat krev. Hypertrofická kardiomyopatie má na svědomí předčasně ukončení života mladých sportovců, například, fotbalistů, kteří z ničeho nic padnou na zem a už se nepřevezmou.

Postižení hypertrofickou kardiomyopatií má původ v genetické predispozici. Pokud někdo z předků zemřel mladý, měli byste se mít na pozoru a navštívit kardiologa. Po vyšetření ultrazvukem a elektrokardiogramem vám může doporučit léčbu, kterou předejdete tomuto stavu.

 
priznaky-arytmie

Porušení srdečního rytmu
Srdeční arytmie nemusí mít žádné příznaky, ale když se spodní komory srdce namísto pravidelného pumpování rozechvějí, můžete ztratit vědomí a dokonce i umřít. Pokud tomu chcete předejít, měli byste přesedlat na zdravý životní styl a vyvarovat se požívání alkoholických nápojů i kouření, které zvyšují pravděpodobnost srdeční arytmie. Také zde hraje velkou roli genetika.

 
disekujici_aneuryzma2_original

Mozková aneurysma
Mnoho lidí má na stěnách mozkových cév abnormální vyboulení. Aneuryzmata dokáží být velmi dlouho bez jakýchkoliv příznaků, ale až jedna třetina z nich nakonec praskne. Prasknutí aneuryzmata způsobuje okamžitou smrt v 40 procentech případů. Jak se dá předejít tomu nejhoršímu?

Nepodceňujte náhlé a silné bolesti hlavy, zvláště pokud se k tomu přidají zvláštní příznaky jako povislá víčka, dvojité vidění, rozšířené zornice. To může naznačovat, že aneurysma tlačí na nervy v mozku. Když lékaři objeví aneurysmat ještě dříve, než praskne, dokáží ji operačně opravit nebo jinak léčit. Netřeba podceňovat vysoký krevní tlak, čím více krev tlačí na vyboulené cévy, tím je vyšší riziko prasknutí.

 
praskle-aneurysma-aorty_1600x900ms

Roztržení srdce
Další stav, který způsobuje náhlé úmrtí, je prasknutí aorty, které lidově označujeme i jako roztržení srdce. Trhlinky nebo úplné roztržení aorty způsobují, že krev teče i tam, kam by neměla, což má fatální následky. Navzdory tomu, že jde o poměrně častý jev, lékaři stále přesně nevědí, co ho způsobuje.

Lékařskou pomoc byste měli vyhledat, pokud vás zasáhne náhlá a nesnesitelná bolest v hrudi nebo v zádech, jde o hlavní příznak narušení stěny aorty. Obzvláště opatrný musíte být, pokud se tento stav vyskytl ve vaší rodině. Prasknutí hlavní srdeční tepny se objevuje nejčastěji v období chřipky. Zánětlivá reakce na virus chřipky může oslabit aortu a způsobit její roztržení.