RUČNĚ PSANÉ VERŠE ANNY FRANKOVÉ BYLY V NIZOZEMSKU VYDRAŽENY ZA DVĚ MINUTY

RUČNĚ PSANÉ VERŠE ANNY FRANKOVÉ BYLY V NIZOZEMSKU VYDRAŽENY ZA DVĚ MINUTY 1

Aukce 12-řádkového textu z roku 1942, raritního exempláře kdysi patřícího mladé židovské dívce Anne Frankové, trvala jen dvě minuty.

Ručně psané verše židovského dívky byly vydraženy za 140 000 eur, přičemž cena byla navýšena několikrát. Celý svět zná Annu Frankovou jako odvážnou mladou slečnu, která si psala deník během období, kdy se spolu s rodinou ukrývali před nacisty.

Raritní ručně psaný exemplář

Text na obyčejném bílém papíře patří mezi raritní kousky, které se zachovaly do dnešních dob. Za 40 let se pod kladívko dražebních společností dostali jen čtyři z pěti originálních dokumentů patřících Anne Frankové. Verše byly napsány přibližně 28. března 1942, tři měsíce předtím, než se rodina chystala ukrýt v Amsterdamu.

Majitelem rukopisu se stal anonymní kupující, který LICITE přes internet. Dražbu organizoval aukční dům Bubb Kuyper v nizozemském městě Haarlem. Zúčastnili se jí čtyřiadvacet sběratelé a počáteční částka byla stanovena na 30 000 eur. V roce 1988 byly série listů Anny a její starší sestry Margot vydraženy za 165 000 dolarů.

Židovská rodina v neustálém nebezpečí

Anne Franková se narodila ve Frankfurtu v roce 1929, čtyři roky předtím, než se Adolf Hitler dostal k moci. Kvůli nastupujícímu nacismu Anna s rodinou odešla do Amsterdamu. Tam její otec Otto začal podnikat a obě dívky navštěvovali základní školu. Když však nacisté začali v roce 1940 okupovat Holandsko, rodině opět hrozilo nebezpečí. Židovské obyvatelstvo muselo dodržovat zákaz vycházení, nosit žlutou hvězdu, vzdát se svého majetku a děti směli navštěvovat výlučně židovské školy.

V červenci 1942 byla Anniny sestře Margot nařízena relokace do pracovního tábora, což rodinu přimělo schovat se do tajné přístavby nad kancelářemi Ottova podniku. Podnik Otto převedl na svého dobrého přítele. Měsíc před tím, než se rodina schovala do úkrytu, Otto daroval Anne k třinácti narozeninám notes. Do tohoto notesu s malou zámkem dívka začala psát svůj legendární deník, počínaje frází „Milá Kitty“.

Deník Anny Frankové zná celý svět

Čtyři roky do něj Anna psala o svém životě v tajné skrýši – o strachu, nude io drobných radostech. V srpnu 1944 nacisté objevili ukrytou rodinu, kterou urychleně odvedli do koncentračních táborů. Anna a Margot zemřeli na tyfus v únoru 1945, jen několik týdnů předtím, než jejich tábor osvobodila britská armáda.

Annin deník byl ukrytý do bezpečí rodinným přítelem, který ho později vrátil Ottovi. Otto Frank jako jediný přežil hrůzy koncentračních táborů. V roce 1947 se rozhodl publikovat „Deník Anny Frankové“. Dodnes bylo prodáno více než 30 milionů kopií a vydaný byl v 67 jazycích.

Annin deník měl učit děti po celém světě o Holocaustu. Originál je vystaven v Anne Frank House v Amsterdamu, přičemž každoročně přiláká více než jeden milion návštěvníků.