Některé atrakce francouzské Provence

Některé atrakce francouzské Provence 1

Lorgue – malé město s velkou gastronomií  

Městečko Lorgue leží mimo obvyklé turistické trasy v krásném department Le Var, oblasti se zeleným lesy, úrodnou půdou a kopci porostlými vinicemi. Oblast je ideálním místem pro poklidnou dovolenou, při které si můžete užívat krásy přírody a gurmánskou kuchyni. Lorgue je typické provensálské město s historickým kostelem, krásnými starými kašnami a hlavním náměstím, kde se každý týden koná trh. Nedaleká vesnice Flayosc je známá svým kostelem z 11. století a prastarou lisovnou olivového oleje obklopenou olivovými háji.   

K turistickým atrakcím oblasti patří několik renomovaných restaurací a hotelů. Château de Berne (na Route de Salernes) ukrývá luxusní 5hvězdičkový hotel Relais & Châteaux s renomovanou restaurací L’Orangerie. Kromě toho Château de Berne nabízí neformální brasserii, tenisové kurty, bazén, luxusní lázně a kurzy vaření pro turisty. Nedaleko odtud v prostředí zahrady se nalézá proslulá lanýžová restaurace Chez Bruno (na 350 Route des Arcs, Le Plan Campagne Mariette), které má také možnosti ubytování. Elegantní restauraci vede šéfkuchař Clément Bruno, který je známý jako „Král lanýžů“. Jeho restaurace ověnčená michelinskými hvězdičkami nabízí klasická francouzská jídla připravená ze sezónních lanýžů z této oblasti, ale i dovezených z italských regionů Piedmont a Umbria, kde se vyskytují bílé lanýže. 

 

Seillans – krásná vesnice na kopci

Seillans, který je na seznamu nejkrásnějších vesnic Francie, je klasická vesnice na kopci (village perché). Je to středověká vesnice v tradičním provensálském prostředí s mnoha historickými sídly seskupenými na svazích kopce kolem starého hradu. Tak jako na jiných místech v Provence, i zde se koná každý týden tradiční trh a místní lidé hrají pétanque na hlavním náměstí Place de la République. Návštěvníci mohou procházet úzkými uličkami, které vedou na náměstí s kašnami, do podloubí a na místa s výhledem na kopce porostlé vinicemi a olivovými háji. Krásy Seillansu obdivoval také malíř Max Ernst, který zde strávil poslední roky svého života; jeho práce dnes můžete vidět ve sbírce Tanning-Ernst Collection. Ve vesnici se nacházejí dva pozoruhodné kostely: románský kostel Eglise Saint-Léger z 11. století a cisterciácký Chapelle Notre-Dame de l’Ormeau v provensálském stylu nacházející se 2 km od vesnice. Seillans leží jen pár kilometrů od Fayence, další středověké vesnice postavené na vrcholu kopce.   

 

Bargème – poklidné venkovské útočiště

Bargème je tichá ospalá vesnice, avšak návštěvníci, kteří sem zavítají, jistě ocení její kouzlo. Vesnice je postavena na výběžku vysoko nad zemědělskou krajinou a nabízí malebné středověké prostředí v departmentu Var; také je na seznamu nejkrásnějších vesnice Francie. Bargème je tvořena změtí kamenných uliček, které vedou ke skrytým pokladům, jako jsou řemeslné butiky, galerie umění nebo ateliéry umělců. Zdejší hrad Château des Pontevès byl zničen už za Hugenotských válek v 16. století, jeho ruiny jsou však působivé a naleznete je na vyvýšené planině s nádherným výhledem.

Ve vesnici stojí několik zajímavých kostelů včetně Eglise Saint-Nicolas z 12. století tyčícího se na nejvyšším místě vesnice a kaple Chapelle Notre-Dame des Sept Douleurs (známé také jako Chapelle Notre-Dame d’Espaïme) ze 17. století nedaleko esplanády u hradu. Kolem jižního a východního okraje vesnice jsou k vidění zbytky starých hradeb. 

 

Château de Rochegude – hotel v hradu

Středověká vesnička Rochegude obklopená zvlněnými kopci porostlými vinicemi v údolí řeky Rhony (Côtes-du-Rhône) představuje poklidné útočiště v samém srdci Provence. V okolní oblasti Haut-Vaucluse se nachází řada atrakcí, včetně dvou zajímavých provensálských měst a římskými ruinami:  Orange (vzdálené 14 km) a Vaison-la-Romaine (vzdálené 26 km). Hlavní turistickou atrakcí je však Château de Rochegude, nádherná pevnost z 12. století, kterou zrenovoval architekt Viollet-le-Duc a kdysi byla letní rezidencí markýze de Rochegude. Hrad byl proměněn v luxusní 4hvězdičkový hotel, který je součástí prestižní asociace Relais & Châteaux. Oblast kolem Rochegude je vyhlášená svojí kuchyní včetně pokrmů obsahujících lanýže. 

 

Aureille v pohoří Les Alpilles

Aureille je vesnička ležící v nádherném prostředí Provence, s mnoha úzkými stinnými uličkami a krásnými starými kamennými domy s pestrobarevnými okenicemi. Krásu můžete obdivovat i na malých detailech, jako jsou květiny zdobící domy nebo kašny ukryté na tichých náměstích. Za návštěvu také stojí zdejší historický farní kostel. Aureille představuje zastávku na cestě za dalšími lokalitami v Provence. Vesnice se ukrývá v pohoří Les Alpilles 10 km od vesnice Les Baux de Provence, 15 km od Saint-Rémy de Provence a 20 km od Trigance. Idylicky pastevecký region se může chlubit čistou přírodou, vynikajícími stezkami pro pěší turistiku a starými tradicemi. V Aureille slavní místní lidé tradiční letní festivaly spojené s autentickými kroji.   

***

 

TIPY NA VÝLETY V PROVENCE:

Kaňon Gorges du Verdon – krásné výhledy a gurmánská kuchyně

Milovníci přírody by se měli vydat autem do oblasti kaňonu Gorges du Verdon v Regionálním národním parku Verdon. Nejlepší počáteční bod pro výlet do Velkého kaňonu řeky Verdon je městečko Castellane na silnici známé jako Napoleonova trasa. Vydejte se po silnici D952 jihozápadním směrem po proudu řeky přes Defile Porte Saint-Jean a Clue de Chasteuil. Na rozcestí asi po 12 km pokračujte doleva po D955, překročte řeku po mostě Pont de Soleils (označeném „Rive Gauche“) a pokračujte na jih přes vrchovinu. Přibližně 6 km za rozcestím leží malebná vesnice Trigance s impozantním hradem.  Až si budete chtít dát jídlo nebo si udělat zastávku na noc, udělejte si odbočku 12 km z Trigance do hotelu Auberge du Point Sublime nacházejícího se v poklidném prostředí vesničky Rougon. Hotelová restaurace nabízí stinnou terasu a tradiční kuchyni používající místní řemeslné ingredience. Vyhlídka Point Sublime v Rougonu je zřejmě nejkrásnější ze všech na cestě přes Velký kaňon řeky Verdon. Další skvělou vyhlídku nabízí Belvédère de L’Escalès v La Palud-sur-Verdon (10 km od Rougonu). 

Po návratu z Rougonu do Trigance se vydejte po silnici D90 a pak D71, která pokračuje na severozápad. Asi 10 km od Trigance se nachází Balcons de la Mescla, první vyvýšené místo při cestě přes Velký kaňon řeky Verdon, které nabízí fantastický výhled na krajinu. Silnice Corniche Sublime pokračuje od Balcons de la Mescla kolem klikatícího se úseku řeky s úžasnými výhledy z výšky na Gorges du Verdon, a pak skrz tunely Tunnels de Fayet. Od Balcons de la Mescla pokračujte dalších 10 km až ke skalám Falaise des Cavaliers, kde návštěvníci naleznou Hôtel du Grand Canyon tyčící se nad srázem o výšce 800 m nad pravým břehem řeky Verdon. Slunečná terasa hotelu a jídelna nabízejí panoramatické výhledy na kaňon. Po dni stráveném outdoorovými aktivitami hosté obvykle ocení gurmánskou kuchyni ve zdejší restauraci podávající vydatné místní pokrmy a speciality vinařské oblasti. Návštěvníci se zájmem o vodní sporty mohou pokračovat dalších 20 km od Falaise des Cavaliers až k vodní nádrži Lac de Sainte-Croix. Jezero nabízí malou pláž a je oblíbeným místem pro plavbu na lodičkách, plachetnicích i pro windsurfing. V oblasti kolem jezera se navíc nacházejí kempy.

 

Gorges du Loup – nádherná scenérie a vesnice na kopcích

Kaňony řeky Loup (Gorges du Loup) byly vytvořeny řekou Loup, která se zařezává hluboko do skály a vytváří tím obrovskou strž. Tato krásná a dramaticky působící část Provence je poseta středověkými vesnicemi na kopcích. Svoji prohlídku začněte ve vesnici Grasse na kopci, obklopené poli s květinami a proslulé parfémy. Pak jeďte asi 10 km po silnici D2210 až do vesničky Bar-sur-Loup na kopci, a a pak po D2210. Z Bar-sur-Loup vede objížďka dlouhá asi 11 km do historické vesnice Gourdon, která leží na skalnatém vrcholku, odkud shlíží na venkovskou krajinu (také je na seznamu nejkrásnějších vesnic Francie). Château de Gourdon byl postaven na místě feudálního hradu pocházejícího z 9. století a je to elegantní zámek v provensálském stylu ze 17. století. v Gourdonu se nacházejí dva zajímavé románské kostely z 12. století: Chapelle Saint-Pons a Eglise Saint-Vincent. Nedaleká vesnička Pont du Loup v údolí řeky Loup (Vallée du Loup) se stala součástí Velké obce Gourdon. 

Z Gourdonu se vydejte po silnici D3 a pak D6, která vede kolem skalních stěn skrz soutěsku až k Saut du Loup, působivé oblasti v kopcích s výhledy na vodopády Cascade de Courmes. Nedaleko klikatícího se úseku silnice D3 se nachází vyhlídkový bod (označený „Surplomb des Gorges du Loup“) nabízející úžasný vertikální pohled dolů do soutěsky a nahoru na pohoří Pic des Courmettes.

Asi 12 km od Saut du Loup (a 5 km západně od Vence) leží krásná vesnice Tourette-sur-Loup. Opevněné středověké sídlo na kopci leží na skalnatém výčnělku a její historické věže se tyčí vysoko nad krajinou. Město shlíží na údolí řeky Loup a na zvlněné kopce v pozadí Azurového pobřeží (Côte d’Azur). Vesnice je obklopena olivovými háji a poli fialek. Návštěvníci se dostanou do Tourette-sur-Loup starou branou, která vede na centrální náměstí a k mnoha klikatícím se kamenným uličkám. Vesnici dominuje hrad z 15. století a farní kostel z 14. století se zajímavým oltářním obrazem od malířské školy Bréa. Od 40. let 20. století sem přilákaly zdejší krásy řadu umělců, spisovatelů a hudebníků. Dnes se ve vesnici nalézá více jak 30 ateliérů umělců a řemeslníků a mnoho řemeslných butiků. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout malebné uličky, posedět ve venkovních kavárnách a dát si jídlo v tradičních restauracích. Tourette-sur-Loup je známé svojí gastronomií a provensálskou kuchyní založenou na čerstvých ingrediencích z místních trhů. 

Hlavní turistické atrakce Francie