Nejlepší pláže v okolí Lisabonu

Nejlepší pláže v okolí Lisabonu 1

Písčitý říční břeh u nábřeží Ribeira das Naus v Lisabonu sice láká k položení deky a ponoření se do řeky Tajo (Tagus), ale není oficiálně považován za pláž. Naštěstí je portugalská metropole vzdálená jen kousek cesty od spousty úseků zlatavého písku, kde můžete nasávat slunce, zaplavat si, vnímat oceánský vánek a učit se surfovat.

Plážová sezóna oficiálně trvá od června do září, ale při krásném počasí může začít už v květnu a pokračovat až do poloviny října. Mimo hlavní sezónu je většina zařízení zavřených a pobřežní hlídky mimo službu. Zde představujeme nejlepší pláže, kam se snadno dostanete z Lisabonu.

 

Nejlepší městská pláž na plavání s výhledem na Lisabon: Alburrica

Nasedněte na trajekt v lisabonském Terreiro do Paço a přeplujte Tajo až do postindustriálního města Barreiro. Jen pár minut pěšky od přistaviště trajektů uvidíte 3 větrné mlýny na úseku bílého písku s panoramatickými výhledy na Lisabon. Alburrica je říční pláž ležící nejblíže k ústí řeky Tajo, takže voda zde je směs říční a mořské vody, ale bez proudů a vln jako na plážích u oceánu. Je vybavena sprchami, barem a volejbalovým hřištěm, takže je oblíbeným místem místních o víkendech a v létě odpoledne po práci. V chladnějších dnech, nebo když vane vítr příznivý pouze pro vyznavače kitesurfingu, využívají místní dřevěných chodníků k pěším túrám či cyklistice.

 

Nejlepší pláž pro začínající surfaře: Carcavelos

Pokud se chystáte vyrazit na vlny poprvé, nasedněte na vlak v lisabonské čtvrti Cais do Sodré a vystupte u Carcavelos. Vlny na pláži Carcavelos (úvodní foto) jsou malé, takže je zvládnou začátečníci, ale přitom skýtají dostatečnou výzvu pro učení se novým dovednostem. Než se sami odvážíte sjíždět vlny, rezervujte si lekce u Carcavelos Surf School, první školy na této pláži, která dnes má už více jak 20 let zkušeností. K dispozici je dostatek pobřežních restaurací a kaváren, kam můžete zavítat o přestávkách mezi plaváním a obdivováním výhledů na oceán a pevnost São Julião da Barra. Carcavelos je jedna z nejoblíbenějších pláží v oblasti Cascais a patří k plážím ležícím (vlakem) nejblíže k centru Lisabonu, takže o letních víkendech zde obvykle bývá rušno. Vyhnout davům se můžete tak, že na pláž vyrazíte brzy ráno nebo v pracovních dnech.

 

Nejlepší pláž pro začínající surfaře a windsurfaře: Guincho 

Nejlepší pláže v okolí Lisabonu 2

Větrná pláž Guincho s vlnami může být pro běžné milovníky pláží nevhodná, ale pro zkušené surfaře je tím pravým místem, které navíc není daleko od Lisabonu. Toužíte vyrazit na vodu, ale nevzali jste si neopren a surf? V Moana Surf School si je můžete vypůjčit, a také zařídit soukromé hodiny pro ty, kdo potřebují uvést do surfování v Atlantiku. Pokud se raději díváte, než praktikujete, zamiřte do nedalekého Baru do Guincho, který nabízí drinky s výhledem na mohutný oceán. V říjnu se na pláži Guincho koná poslední etapa mistrovství v profesionálním surfování Portugalska. Pokud zde budete, dostavte se brzy, abyste si našli místo na dunách a mohli pozorovat své oblíbené surfaře soutěžící o titul.

 

Nejlepší pláž pro rodiny: Fonte da Telha 

Nejlepší pláže v okolí Lisabonu 3

Při prvním projevu teplého počasí zamíří rodiny z Lisabonu do městečka Costa da Caparica na jednodenní výlety spojené s plaváním a opalováním. Ale při 32 km písečného pobřeží, jak poznat, která část je nejlepší? Fonte da Telha ležící u někdejší rybářské vesnice je něco jako střežené tajemství místních a jedna z nejlepších pláží v Lisabonu pro rodiny s dětmi, vzdálená jen půl hodiny autem od centra města (není přístupná veřejnou dopravou). Když se budete držet části vedle parkoviště a restaurací, budete mít vše potřebné. Na studený Atlantický oceán si musíte nejprve zvyknout, ale zato tu najdete spoustu místa, kde si můžete položit deku na zlatavý písek a opalovat se. A pro děti to znamená spoustu prostoru pro stavění hradů z písku a podobné zábavy. Skutečnost, že se sem dostanete jedině autem, je také výhoda: můžete přijet a odjet kdykoli chcete, a nemusíte se bát davů.

 

Nejlepší pláž pro romantické západy slunce: Adraga 

Nejlepší pláže v okolí Lisabonu 4

Jedna z nejlepších pláží severně od Lisabonu ležící mezi městy Cascais a Sintra je Adraga, ztělesnění romantických procházek po pláži. Tmavé rozeklané skály dramaticky kontrastují s lesknoucím se pískem a narážející vlny Atlantického oceánu se při západu slunce mění v tekuté zlato. Klikatá cesta vedoucí na pláž je součástí půvabu Adragy a v létě o víkendech zde bývá rychle plno. Pokud sem přijdete jen kvůli romantickému prostředí, můžete obdivovat výhledy při večeři pro dva v Restaurante da Adraga u pláže.

 

Nejlépe přístupná pláž: Foz do Lizandro

Hodinu cesty autem na západ od Lisabonu v městečku Ericeira najdete Foz do Lizandro, jednu z nejoblíbenějších pláží, která stojí za cestu. Získala titul „jedné z nejlépe přístupných pláží v Portugalsku, přičemž Foz do Lizandro je vybavena dřevěnými rampami, židlemi do vody a zařízením pro lidi s omezenou pohyblivostí. Pláže na západním pobřeží země bývají často označovány za větrné a chladné, ale jsou skvělé pro surfaře; Foz do Lizandro je však více chráněné místo, kde se řeka setkává s oceánem. Poté, co strávíte den na pláži, vnímejte atmosféru malého města v půvabné Ericeiře s historickým centrem a tradičními restauracemi podávajícími pokrmy z čerstvých místních darů moře.

 

Nejlepší plážový resort pro únik mimo civilizaci (ale přitom nepříliš daleko): Tróia-Mar

Pláž v Tróia-Mar, asi 2 hodiny autem od Lisabonu, představuje malý kousek ráje. Zahlédnete zde něco z jihoportugalského regionu Alentejo a můžete se ubytovat v plážovém all-inclusive Troia Resortu 4* nedaleko klidného, tmavě modrého moře a měkkého písku. Pláž je oblíbená a v létě zde bývá rušno, ale to je cena za skutečnost, že máte pláž jen pár kroků od barů, kaváren, restaurací a přístaviště trajektů, které spojují Tróiu s městem Setúbal. Výhledy z útesu Serra da Arrábida, pocit soukromí bez izolace a klidnost této plážové destinace stojí za ujeté kilometry. Dostanete se sem ranním vlakem z Lisabonu do Setúbalu a pak trajektem (15 minut) do Tróia-Mar.

Akční nabídka ubytování: