Nocování v anglických kostelech

Nocování v anglických kostelech 1

Památková organizace Churches Conservation Trust se inspirovala cestováním „peer-to-peer“ typu Airbnb a zpřístupnila některé z nejstarších kostelů v Anglii, v nichž se nekonají pravidelné bohoslužby, návštěvníkům, kteří zde mohou přenocovat; zisky jdou na údržbu těchto starobylých staveb. Koncept, kterému se přezdívá Champing™ (church-camping), umožňuje návštěvníkům přespat v krásném historickém prostoru od 18 hodin večer do 10 hodin dalšího dne. Organizace, která se stará o více jak 350 kostelů v Anglii, nabízí řadu krásných budov, z nichž si mohou návštěvníci vybírat, včetně následujících pěti kostelů.

Chcete-li tedy v létě zkusit vyměnit stan za chrám, na výběr máte z pěti, které umožňují Champing.

 

All Saints, Aldwincle, Northamptonshire

Nocování v anglických kostelech 2

Své champingové dobrodružství začněte v kostele, který vše inspiroval: kostele Všech svatých (All Saint). Přenocování v rozlehlém středověkém svatostánku v půvabné vesnici Aldwincle je jistě mimořádný zážitek, kdy se měsíční světlo odráží od vitrážových oken a vápencových arkád.  Ve dne na Vás čeká spousta aktivit: můžete vyplout na kanoi po řece Nene nebo se projít po nedaleké stezce Nene Way, která vede zelenými loukami, lesem a mokřinami bohatými na faunu i flóru.

 

St Cyriac a St Julitta, Swaffham Prior, Cambridgeshire

Kostel Svatých. Cyriaca a Julitty z 15. století byl původně dva kostely na stejném vesnickém dvoře, jejichž budovy byly v roce 1667 spojeny. Kostel spočívající na menším kopci má nádherný rozlehlý georgiánský interiér, oktagonální zvonici a vynikající akustiku. Návštěvníci mohou trávit čas průzkumem malebné vesnice Swaffham Prior, kde naleznou ovocné sady, farmářským trhem, a také řadu neméně působivých kaplí a opatství v okolní oblasti.

 

St Mary the Virgin, Fordwich, Kent

Kostel Panny Marie (St Mary’s), který se nachází v nejmenším městě Anglie ležícím na břehu řeky Stour, je poněkud nakřivo kvůli silným záplavám před mnoha staletími. Kromě svého nakloněného exteriéru tato památkově chráněná budova přináší řadu dokladů dávného řemeslného umu, s obrazy a prvky ze 17. století a nezvyklým tesaným kamenem z doby kolem roku 1100. Po noci strávené v kostele se mohou návštěvníci vydat po proslulé trase St Augustine’s Way, která spojuje kostel St Augustine v Ramsgate s Canterbury a vede po stopách Sv. Augustina z Canterbury (benediktinského mnicha, který se stal prvním arcibiskupem z Canterbury).

Pěší turistika v Anglii

St Michael the Archangel, Booton, Norfolk

Nápadná farnost působící pohádkovým dojmem se zvedá v krajině východní Anglie a vytvořil ji duchovní reverend Whitwell Elwin, potomek Pocahontas a dobrý přítel Charlese Darwina. Kostel Archanděla Michaela (St Michael the Archangel) s nádhernou architekturou byl inspirován několika dalšími kostely, a i přes svoji velikost je pozoruhodně útulný. Vesnice a farnost Booton nedaleko pobřeží Norfolku je také ideální pro toulání se přírodou: odvážní vyznavači Champingu mohou vyplout na člunu, na paddleboardu nebo na kanoi po řece Bure, anebo se vydat na kole, pěšky či na koni po trase Marriott’s Way, což je malebná pěší stezka mezi městy Norwich a Aylsham.

 

St Katherine’s, Chiselhampton, Oxfordshire

Jednoduchý, ale pěkný georgiánský kostel nedaleko města Oxfordu slibuje skutečně příjemné útočiště. Kostel Sv. Kateřiny (St Katherine’s) má pozoruhodné boxové lavice vybavené lampami na čtení, na něž shlíží galerie s dřevěnou podlahou. Dále má klasickou hodinovou věž a oblouková okna, která do malého prostoru vpouštějí světlo. Za návštěvu stojí oxfordská knihovna Bodleian Library, jedna z nejslavnějších a nejstarších knihoven světa, tak jako středověký kostel Dorchester Abbey s muzeem.

 

Co je potřeba vědět

Ceny začínají od 49 GBP pro dospělého na noc během týdne a 59 GBP pro dospělého za noc o víkendu. Návštěvníci do 16 let zaplatí 25 GBP za noc během týdne a 30 GBP za noc o víkendu. Někde je v nabídce také snídaně (např. čerstvá vejce z místní farmy nebo vydatná anglická snídaně) a můžete si vypůjčit útulné spací pytle a měkké polštáře, zatímco pro skupiny více jak 8 dospělých jsou možné slevy. (stav v roce 2019)

V případě zájmu o Champing navštivte tyto stránky  nebo kontaktujte contact Churches Conservation Trust.

Akční nabídka ubytování