14 turistických atrakcí Oxfordu

14 turistických atrakcí Oxfordu 1

Oxford je jedno z nejstarších a nejváženějších univerzitních měst v Evropě a po celá staletí byl rivalem Cambridge, pokud kde o akademické prvenství v Anglii. Jeho neotřelý objevitelský duch, mnoho příjemných zahrad, nádvoří a univerzitních parků spolu s hektickým ruchem na pěší zóně a vynikajícím kulturním zařízením vytvářejí mimořádnou atmosféru. Oxford rovněž skýtá mnoho turistických atrakcí, jako je věž Carfax Tower nabízející skvělé výhledy na město a historická tržnice Covered Market se skvělými možnostmi nakupování. Navíc některé univerzitní koleje nabízejí ubytování ve stylu B&B, což představuje skutečně jedinečný zážitek z Oxfordu. Fanoušky Harry Pottera bude zajímat, že se mnohé z památek Oxfordu objevily ve filmové sérii, včetně Christ Church College, jejíž jídelní sál byl inspirací pro Velký sál v Bradavicích. A pokud byste chtěli něco svéráznějšího, podívejte se na známou skulpturu Headington Shark představující žraloka zapíchnutého hlavou do střechy obyčejného řadového domu. 

 

Centrum Oxfordu

I když centrum Oxfordu není velké, měli byste si nechat spoustu času na jeho prohlídku, protože toho nabízí opravdu hodně. Čtyři hlavní ulice města se setkávají v místě známém jako Carfax, což je skvělý počáteční bod pro prohlídku města. Najdete zde věž Carfax Tower ze 14. století, pozůstatek zbořeného kostela Sv. Martina se skvělými výhledy na město. Za návštěvu stojí rovněž radnice, kostel St. Aldate’s Church (1318) a Pembroke College z roku 1624, ale s počátky sahajícími do roku 1446. Nedaleká galerie výtvarného umění Modern Art Oxford se zaměřuje na expozice moderního a současného umění a pravidelně nabízí debaty, hudbu a promítání filmů. Oxfordská hlavní ulice High Street je lemována řadou velkolepých budov, včetně mnoha univerzitních kolejí. Americký spisovatel Nathaniel Hawthorne ji kdysi označil za „nejkrásnější ulici v Anglii.“

Adresa: High Street, Oxford

 

Univerzitní kostel Panny Marie

Když si budete prohlížet centrum města, nenechte si ujít Univerzitní kostel Panny Marie (University Church of St. Mary the Virgin), zkráceně St. Mary’s. Zlatým hřebem pak může být výstup na jeho krásně zdobenou věž, která byla vybudována kolem roku 1280 a skýtá vynikající výhledy na město a okolní krajinu. Za pozornost stojí kůr, který byl vybudován v roce 1462 a je obrácen k chrámové lodi, kaple Lady Chapel pocházející z roku 1490 a vyřezávaná sedadla z roku 1466. Dalším zajímavým prvkem je předsíň, kterou musíte projít, než se dostanete dovnitř kostela. Když se budete dobře dívat, můžete najít stopy po kulkách z pušek vojska Olivera Cromwella z doby anglické občanské války (17. století).

Adresa: High Street, Oxford

 

Katedrála Christ Church

Přestože současná budova pochází z 12. století, kostel Christ Church získal status katedrály v roce 1546. Nejnápadnějším prvkem v interiéru jsou dvojité arkády v chrámové lodi, což vytváří dojem mnohem větší výšky. V 14. století byl kostel na severní straně rozšířen a kůr s vějířovými klenbami přes horní kameny oblouků byl zbudován v roce 1500. V jižní příčné lodi se nachází Okno Thomase Becketa (1320) a 5 oken, která navrhl malíř Edward Burne-Jones a vytvořil výtvarník William Morris v roce 1871. Za pozornost stojí rovněž Okno svaté Frithuswith (1858) a hrobky ze 14. století (Lady Montacute, převora Sutton a Johna de Nowerse), tak jako zbytky svatostánku svaté Frithuswith (1289). V katedrále se rovněž nachází hrob filosofa George Berkeleyho (1681-1735), který dal jméno univerzitnímu městu Berkeley v americké Kalifornii.

Kde: St. Aldates, Oxford 

 

Christ Church College 

14 turistických atrakcí Oxfordu 2

Christ Church College, jednu z nejstarších oxfordských kolejí, založil v roce 1525 kardinál Wolsey a po jeho pádu ji znovu založil král Jindřich VIII. Věž Tom Tower, kterou doplnil architekt sir Christopher Wren v roce 1682, obsahuje obří 7tunový zvon známý jako Velký Tom, který každý večer ve 21,05 vyzvání 101x (za každého člena původní koleje). Hlavní čtvercový dvůr s krásnou kašnou je známý jako Tom Quad a je to největší nádvoří v Oxfordu. Dolní věž s pěkným schodištěm a vějířovou klenbou vede do elegantního jídelního sálu s velkolepým dřevěným stolem dokončeným v roce 1529. Stěny zdobí portréty Jindřicha VIII. a významných členů koleje, včetně Williama Penna, zakladatele americké Pensylvánie. Za budovou Děkanství, kde žil v letech 1642-1646 král Karel I. Stuart, se nachází Kill-Canon, chodba tak studená, že se kanovníci (canon) obávali, že se v ní nachladí a zemřou. Kill-Canon vede na nádvoří Peckwater Quad s knihovnou obsahující kresby a mementa spojená s kardinálem Wolseym. Milovníci umění by měli navštívit Obrazovou galerii v Christ Church, která nabízí významnou sbírku 300 prací starých mistrů a 2000 kreseb.

Kde: St. Aldate’s, Oxford  

 

Magdalen College

14 turistických atrakcí Oxfordu 3

Magdalen College byla založena v roce 1458 za městskými hradbami. Její věž Magdalen Tower byla vybudována v roce 1482, zatímco věž Muniment Tower představuje vchod do kaple, kde proslulý sbor této koleje zpívá hudební mše známé jako Evensong. Státní apartmány s tapiseriemi z počátku 16. století jsou umístěny ve Věži zakladatelů (Founder’s Tower), zatímco pod ní vede chodba do ambitu s groteskními postavami známými jako „hieroglyfy“. Magdalen College také nabízí ubytování typu B&B, jsou-li k dispozici volné místnosti. Za kolejí leží jelení obora známá jako Grove a most přes řeku Cherwell vedoucí ke stezkám  Water Walks. Naproti vchodu do koleje se nachází Botanická zahrada Oxfordské univerzity založená v roce 1621 a jedna z nejstarších v Anglii. Můžete zde spatřit rostliny z celého světa, a také rosárium Magdalen Rose Garden; to bylo darem od Laskerovy nadace z New Yorku na památku vynálezu penicilinu, v němž Oxford hrál významnou roli. Také byste si měli nechat čas na návštěvu satelitního arboreta Harcourt Arboretum.

Adresa: Rose Lane, Oxford

 

Náměstí Radcliffe Square

V centru města se nachází náměstí Radcliffe Square s mnoha budovami kolejí patřícími k nejvýznamnějším. Naleznete zde tzv. Čtyřúhelník starých škol (1613) a budovu Radcliffe Camera (1737), kulatou budovu, v níž byla původně umístěna Radcliffská knihovna. 16stranná místnost v jejím přízemí dnes představuje čítárnu Bodleian Library, univerzitní knihovny a první veřejné knihovny v zemi založené v roce 1598. Je zde uložena kopie každé knihy, která kdy vyšla ve Velké Británii, tj. asi 2 mil. svazků a 40 000 rukopisů. Z knihovny si také můžete prohlédnout velkolepou budovu Divinity School.

Adresa: Broad Street, Oxford

 

Divadlo Sheldonian Theatre

Divadlo Sheldonian Theatre vybudované v roce 1664 bylo druhou velkou stavbou Ch. Wrena. Za pozornost stojí především pozoruhodná stropní freska v historické stavbě, zrenovaná v roce 2008; zobrazuje „Pravdu“ odstraňující „Nevzdělanost“ z Univerzity a tvoří ji 32 panelů původně namalovaných v 17. století. K dispozici jsou komentované prohlídky, tak jako samostatné prohlídky. Kromě použití pro koncerty a přednášky, a také občasné divadelní představení, dodnes slouží pro každoroční vzpomínkové akce (Commemoration).

Adresa: Broad Street, Oxford 

 

Muzeum Ashmolean

Ashmolean Museum, dříve známé jako Ashmolean Museum umění a archeologie, bylo založeno v roce 1683. Je to nejstarší muzeum v zemi a nejvýznamnější ze čtyř muzeí Oxfordské univerzity. V neoklasicistické budově je umístěna působivá sbírka umění a starožitností včetně klasických soch, umění z Dálného východu, řecké a římské keramiky a cenné sbírky šperků. K dalším muzeím v Oxfordu, která byste neměli vynechat, patří Pitt Rivers Museum s pozoruhodnou antropologickou a archeologickou sbírkou a Museum of Oxford, muzeum místní historie, které se zabývá městem i univerzitou s jejich bohatou minulostí. Něco trochu odlišného pak nabízí rodinné zábavné muzeum Story Museum. Oblíbené je především díky svým akcím na literární témata, např. Alice Days oslavující úplně první čtení Alenky v říši divů od Lewise Carrolla, absolventa zdejší univerzity.

Adresa: Beaumont Street, Oxford

 

Muzeum historie vědy

Muzeum historie vědy (History of Science Museum), umístěné ve staré budově Ashmolean a první muzejní budově postavené přímo za tímto účelem, je pozoruhodná instituce, která se specializuje na studium historie a vědy a rozvoj západní kultury a sběratelství. V muzeu najdete černou tabuli, kterou používal Albert Einstein při svých přednáškách v Oxfordu v roce 1931, a zajímavou expozici věnovanou vývoji hodin. K okolním atrakcím patří koncertní sál Holywell Music Room (1748), údajně nejstarší na světě, a budova Kettell Hall (1620) s krásnou kaplí a dřevořezbami.

Adresa: Broad Street, Oxford

 

Památník mučedníků

Kříž v ulici St. Giles Street označuje místo, kde byli v letech 1555-1556 na hranici upáleni reformátoři Latimer, Ridley a Cranmer, což připomíná Památník mučedníků (Martyrs‘ Memorial) z roku 1841. Na návštěvu stojí také nedaleký Rhodes House, ústředí vzdělávací nadace Rhodes Trust založené na počest jihoafrického státníka Cecila Rhodese. Poblíž se také nachází Muzeum přírodních věd Oxfordské univerzity vybudované v roce 1855; obsahuje řadu zajímavých sbírek včetně geologické, mineralogické a zoologické sekce, a také práce Darwina, Burchella a Hopea. Dále je zde příjemná pěší stezka po Cherwell kolem jezera Parson’s Pleasure až ke stezce nazývané Mesopotamia, která vede k mostu Magdalen Bridge.

Kde: St. Giles, Oxford

 

Nakupování na Cornmarket Street

Cornmarket Street, často nazývaná jednoduše Corn, je nejrušnější nákupní ulice v Oxfordu. Kromě mnoha obchodů a obchodních domů velkých značek se zde nachází také historická pasáž Golden Cross známá svými obchody s řemeslnými výrobky a klenotnictvími, a také tržnice Covered Market; pochází z roku 1774 a zahrnuje pestrý výběr prodejců potravin. Za pozornost stojí i někdejší hostinec Crew Inn, kde prý pobýval Shakespeare při cestách mezi Statfordem a Londýnem. Kromě toho zde naleznete kostel sv. Michaela s raně normanskou věží.

Adresa: Cornmarket Street, Oxford

 

Oxfordský hrad a vězení

Oxfordský hrad (Oxford Castle) byl vězením od roku 1071 nepřetržitě až do uzavření Královské věznice Oxford v roce 1996. Dnes se zde návštěvníci mohou dozvědět o skutečných lidech a událostech z bouřlivé historie místa prostřednictvím poutavých expozic a rekonstrukcí historie. K dalším atrakcím patří možnost vylézt na saskou věž St. George’s Tower, nejstarší stavbu v Oxfordu, která skýtá výhledy 360°. Poté můžete sestoupit hluboko do podzemí do krypty staré 900 let. Dále si můžete prohlédnout Věž dlužníků z 18. století a hrad na umělém návrší z 11. století. K dispozici jsou komentované prohlídky a řada zábavních tematických akcí.

Adresa: 44-46 Oxford Castle, Oxford

 

Blenheimský palác

Blenheim Palace se nachází v městečku Woodstock 13 km severozápadně od Oxfordu. Jedná se o sídlo vévodů z Marlborough a rodiny Spencerů-Churchillů, které je známé především jako rodiště Winstona Churchilla. Velkolepý palác s 200 místnostmi byl vybudován v letech 1701-1724 pro Johna Churchilla, prvního vévody z Marlborough, s finanční podporou královny Anny Stuartovny. Podle záznamů tak královna chtěla vyjádřit svůj dík vévodovi za vítězství nad Francouzi v Bitvě u Höchstädtu (1704), což je událost vyobrazená na stropě Velkého sálu. Kromě návštěvy nádherné hlavní budovy se vstupní halou s neoklasicistickými sloupy a obdélníkové přístavby s rohovými věžemi a kolonádami si prohlédněte také přiléhající křídla. Najdete zde řadu velkých dvorů, a také rozlehlé hlavní nádvoří. Další atrakcí je příležitost si prohlédnout zdejší velkolepé zahrady s živými ploty ve stylu francouzského rokoka a park od zahradního architekta L. Capability Browna. K dalším atrakcím patří italská zahrada, bylinková zahrada, motýlí dům a bludiště.

Kde: Blenheim Palace, Woodstock 

Trasy pro pěší turistiku v Anglii

Město Abingdon-on-Thames

Necelých 10 km jižně od Oxfordu leží Abingdon, půvabné městečko na březích řeky Temže. Nachází se zde velké množství zajímavých domů a kostelů, včetně dvoupatrové správní budovy z roku 1678, v níž je dnes umístěno oblastní muzeum Abingdon County Hall Museum. Za pozornost stojí také krásný kostel sv. Heleny s věží, dvojitými uličkami a bohatě malovanými panely (1390), a Christ’s Hospital založená v roce 1553. Některé části kdysi vlivného benediktinského opatství (zal. 675 n.l.) je možné si prohlédnout i dnes, včetně pozdějších prvků, jako je budova Checker Hall (13. století), Long Gallery (asi 1500) a brána opatství (1450). Ve městě Abingdon je několik rekreačních a sportovních zařízení, jako je White Horse, Tilley Park a Southern Town Park. Každoročně v říjnu se centrum města uzavře kvůli konání Ock Street Michaelmas Fair, což je nejdelší pouliční pouť v Evropě.

Adresa: Market Place, Abingdon, Oxfordshire

***

14 turistických atrakcí Oxfordu 4
Headington Shark oxford

KDE SE UBYTOVAT

Doporučujeme následující skvělé hotely v Oxfordu se snadným přístupem ke slavným kolejím a dalším hlavním atrakcím:

Old Bank Hotel 5* – luxusní butikový hotel se nachází v georgiánské budově na skvělém místě v centru a nabízí nedoceněnou eleganci a mramorové koupelny.

Vanbrugh House Hotel 4* – oblíbený hotel střední třídy má individuálně vyzdobené pokoje, vlastní zahradu a snídani a občerstvení v ceně.

Remont Oxford Hotel 4* cenově dostupné ubytování, jen kousek autobusem do centra, barevné akcenty v pokojích a vydatná anglická snídaně v ceně, to je jen pár důvodů, proč je tento hotel vysoce ceněný.

Premier Inn Oxford Hotel – ekonomický hotel jen kousek autem od centra Oxfordu nabízí moderní dekor a pokoje rodinné velikosti.

Akční nabídka ubytování: 

Hlavní turistické atrakce Cambridge