Nová muzea v Helsinkách, Finsko

Nová muzea v Helsinkách, Finsko 1

Zapomeňte na velkolepou architekturu a skvělé restaurace na nábřeží: pokud mají Helsinki něco speciálního, je to jejich pevné zaměření. V roce 2018 město investovalo více jak 99 mil. EUR do své scény kultury a umění, aby podpořilo už tak značnou nabídku muzeí, míst pro konání koncertů a galerií. Výsledkem je kulturní město světové úrovně (které může směle konkurovat dánské Kodani či švédskému Stockholmu), s mnoha místy představujícími žánrový design a obklopené baltskými ostrovy s příjemně slaným vzduchem.

Nejnovější muzeum umění Amos Rex (úvodní foto) připomíná kapky roztaveného stříbra pod funkcionalistickou restaurací Lasipalatsi a je to místo, kde se spojuje umění a městská kultura. Dlouhodobé muzeum současného umění Kiasma, které je křídlem Finské národní galerie (kdysi považované za neelegantní a dnes za lákavou), hostí špičkové výstavy a seznamuje s pracemi finských, severských i mezinárodních umělců. V rámci plánu na dalších 10 let má být uhelná elektrárna Hanasaari B proměněna ve velkoformátové kulturní centrum, které by mělo přilákat nejzajímavější umělce světa. Jinde zase najdete osvěžující mořské zátoky na samém konci zálivu South Harbour (kde se v létě za pavilonem konají koncerty) a řadu alternativních venkovních muzeí, včetně zalesněného ostrova Seurasaari ve vnitřním souostroví Helsinek. Tradiční oslavy se konají, když nastane letní slunovrat, a mořská pevnost Suomenlinna (UNESCO) leží hned vedle kaváren, restaurací a skvělého mikropivovaru. 

Nellim u finského jezera Inari

***

Nová muzea v Helsinkách, Finsko 2
Chiasma Museum Helsinki

Kde se ubytovat v Helsinkách

Pokud budete v Helsinkách poprvé a budete chtít vidět hlavní atrakce města, měli byste se ubytovat v centru v okolí ulice Mannerheimintie. Najdete zde pamětihodnosti, jako je Centrální vlakové nádraží, budova parlamentu, komplex Finlandia, obchody a restaurace. Zde uvádíme některé hotely s výborným hodnocením a v blízkosti centra města.

Luxusní hotely: v samém srdci jen kousek pěšky od přístavu, a také skvělých obchodů a restaurací, naleznete Hotel Haven 5* s elegantní moderní estetikou a halou vytápěnou krbem. Rovněž v docházkové vzdálenosti od hlavních pamětihodností je ekologický a pet friendly Hotel Indigo Helsinki – Boulevard, an IHG Hotel 4*, oblíbená luxusní volba s díly místních umlěců, spa a jízdními koly na výlety do města. Hned vedle Centrálního vlakového nádraží v Helsinkách stojí Holiday Inn Helsinki City Centre 4* (pet-friendly), který získává spoustu bodů na svou polohu na dobrém místě jen kousíček od ul. Mannerheimintie a komplexu Finlandia. U hotelu zastavuje kyvadlová doprava na letiště.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: blízko hlavních dopravních uzlů ve městě najdete Radisson Blu Plaza Hotel, Helsinki 4*, který je na horním konci mezi hotely střední třídy, s pohodlnými pokoji, saunou a fitcentrem. Butikový Hotel Rivoli Jardin 3* stojí na tichém místě blízko atrakcí v centru a nabízí výběr světlých vzdušených pokojů, studiových pokojů a apartmánů s 1 či 2 ložnicemi + plně vybavenou kuchyní. Některé pokoje mají vlastní saunu v Hotelu Helka 4*který najdete na dobrém místě v centru v docházkové vzdálenosti od obchodů, restaurací a atrakcí.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: Hotelli Finn 2* s čistými jednoduchými pokoji získává uznání díky své poloze v centru jen pár kroků od nákupního okrsku, zatímco Kongressikoti Hotel 2* najdete za helsinskou katedrálou v samém srdci města a jen kousek pěšky od vlakového nádraží. Asi 3 km od centra, ale blízko zastávek autobusu i tramvaje, stojí ekologický Ava Hotel 3*, který skýtá standardní pokoje, studiové pokoje, apartmány a saunu.

Akční nabídka ubytování:

.

Helsinky: prohlídky a výlety

Organizovaná prohlídka města nabízí příležitost spatřit hlavní pamětihodnosti bez nepříjemností spojených s řízením auta a hledáním cesty. Místo toho můžete relaxovat a prohlížet si památky, zatímco se budete seznamovat s historií a kulturou města prostřednictvím zajímavých audio komentářů (v angličtině). Zde uvádíme některé typy na prohlídky, a také pár tipů, jak ušetřit čas peníze.

Autobusová prohlídka: zábavný a flexibilní způsob představuje autobusová prohlídka hop on hop off. Nastupte do otevřeného poschoďového autobusu a můžete vystupovat a nastupovat, kde budete chtít: na 19 různých místech, k nimž patří Skalní kostel a Olympijský stadion, ale také u těch, která Vás nejvíce zaujmou. Jízdenka platí 24 hodin a zahrnuje audio komentář + bezplatné Wi-Fi.

Prohlídka lodí: budete-li mít omezené množství času a chtít vidět město z odlišné perspektivy, můžete zvážit vyhlídkovou plavbu po kanále. Trvá 1,5 hodiny, kdy budete míjet malebné ostrovy a ledoborce, a spatříte např. Námořní pevnost Suomenlinna (UNESCO) a kanál Degerö. Plavba zahrnuje informativní komentář a bezplatné Wi-Fi.

Jak ušetřit budete-li chtít cestovat po městě nezávisle a navštěvovat některé z předních atrakcí, karta Helsinki Card Vám umožní ušetřit čas i peníze. Platí 24, 48 nebo 72 hodin a skýtá bezplatné neomezné cestování veřejnou dopravou ve městě, vstup do více jak 50 atrakcí včetně Ateneum Art Museum a pevnosti Suomenlinna, audio průvodce a slevy na vybrané prohlídky + v některých obchodech a restaracích. Můžete také přejít na Helsinki Card Region, která zahrnuje cestování veřejnou dopravou v celé metropolitní oblasti.

.