Hlavní turistické atrakce Florencie

Hlavní turistické atrakce Florencie 1

Palác a galerie Uffizi

Málokdo by nesouhlasil, že Galerie Uffizi patří mezi hrstku nejvýznamnějších galerií umění na světě. Její sbírky jsou špičkové ve své rozmanitosti i kvalitě, a i v případě, že umění není Vaším hlavním zájmem, měli byste se podívat na zdejší přední obrazy. Budete mnohem lépe chápat, jak florentští malíři 14. to 16. století změnili tvář západního umění, když uvidíte přechod od strnulých byzantských obrazů k postavám a krajinám renesančních umělců působím jako živé. Rozsáhlá budova u řeky byla dalším z paláců Medicejských, který však nebyl zamýšlen jako obytný, ale pro umístění správních úřadů, vědeckých studoven a část jejich rozrůstající se sbírky umění. Jedna z nejkrásnějších částí, oktagonální místnost nazývaná Tribuna, byla vytvořena pro vystavování nejcennějších obrazů a klenotů Františka I. Medicejského.

Nejlepší muzea a galerie ve Florencii

Katedrála Santa Maria del Fiore a náměstí Piazza Duomo

Piazza Duomo a skupina budov, která tvoří komplex katedrály, ukrývá největší umělecké poklady Itálie na jedné relativně malé ploše.  Při prohlídce baptisteria, zvonice, katedrály a jejího muzea můžete spatřit nejslavnější díla umění a architektury od největších umělců italská renesance, jako je Ghiberti, Brunelleschi, Donatello, Giotto a Michelangelo. Začněte procházkou po náměstí a obdivujte nákladné mramorem vykládané fasády, pak do každé stavby vstupte a zblízka si prohlédněte vitráže, které najdete, kam se podíváte. Pokud se chcete vyhnout dlouhému čekání ve frontách na vstupenky, především v horku, můžete se přihlásit na prohlídku florentské katedrály i s výstupem nahoru do dómu; komentovaná prohlídka dlouhá 2,5 hodiny zahrnuje katedrálu, dóm, baptisterium, vstupné, a také možnost navštívit muzeum Opera del Duomo samostatně.

Muzea a galerie ve Florencii – rezervace vstupenek zde

Hlavní turistické atrakce Florencie 2
Florencie s katedrálou Santa Maria del Fiore (Duomo)

Battistero di San Giovanni (Baptisterium sv. Jana)

Z jakéhokoli úhlu, zevnitř i zvenku, je oktagonální baptisterium z 12. století kompletní, dokonalé umělecké dílo. Jeho mramorová fasáda, složité mozaiky v interiéru a umělecká díla v něm tvoří významnou památku, kterou při své návštěvě města nesmíte vynechat. Ale nádherné bronzové panely od Ghibertiho na dveřích směrem ke katedrále předčí vše ostatní: nikde nebyl bronz zpracován tak skvěle jako na zdejší Bráně Ráje. Pokud byste se chtěli podívat zblízka a spatřit některé poklady vytvořené pro baptisterium, navštivte Museo dell’Opera del Duomo, muzeum katedrály.

 

Piazzale Michelangiolo

Jeho jméno se tak často píše špatně, že se občas spletou i turistické materiály; Piazzale Michelangiolo (ne Michelangelo!) je terasa nad městem, nezbytná zastávka pro autobusové zájezdy a místo, odkud se fotí proslulé pohledy na katedrálu. V rušném turistickém období je nejlepší doba pro návštěvu v relativním klidu pozdní odpoledne nebo časné ráno; obzvlášť krásně je zde při západu slunce. I když z dómu katedrály můžete mít panoramatické výhledy 360° na Florencii, jedině z této terasy můžete plně obdivovat, jak Brunelleschiho dóm dominuje centru města. Žádná další pamětihodnost Vám nemůže poskytnout tak široký výhled, který zahrnuje most Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Santa Croce a další památky. Můžete se sem vydat pěšky, kdy půjdete nahoru od řeky přes zahrady, nebo jet autobusem č. 12 nebo 13. Až zde budete, pokračujte až ke kostelu San Miniato al Monte, nebo zůstaňte v autobuse až ke kostelu a zpátky běžte pěšky.

 

Náměstí Piazza della Signoria a Loggia dei Lanzi

Široké náměstí je centrem Florencie už od svého počátku od 14. století – a možná ještě dříve, protože pod dlažbou byly objeveny etruské a římské zbytky. Dnes je společenským centrem a také oblíbeným místem pro setkávání plným turistů i místních. Uprostřed se nachází Neptunova kašna, na jedné straně je Palazzo Vecchio, kde dodnes sídlí správa města. Proti stěně galerie Uffizi, která tvoří jeden konec náměstí, stojí budova Loggia dei Lanzi, venkovní sochařská galerie s několika významnými díly. Nejuznávanější z nich je Perseus s hlavou Medúzy od Benvenuta Celliniho. Před Palazzo Vecchio pak stojí kopie Michelangelova Davida.

 

Galleria dell’Accademia (Galerie Akademie)

Michelangelovo nejslavnější dílo, David, má své kopie po celé Florencii, ale v tomto muzeu umění naleznete originál. Bohužel kvůli útoku na sochu je dnes za sklem, ale i nadále nepřestává inspirovat a uvádět v úžas. Ale David není jediné zdejší Michelangelovo dílo, ani to není jediné významné mistrovské dílo. Na sochách vystavených v této galerii můžete pozorovat, jak Michelangelo pracoval, když se podíváte na čtyři nedokončené postavy otroků plánované pro hrobku v Římě,  které jakoby byly uprostřed procesu uvolňování z mramoru. Také zde spatříte jeho sv. Matouše pro katedrálu ve Florencii, rovněž nedokončeného. Měli byste se podívat také do dalších galerií, kde spatříte vrcholná díla florentských umělců od 13. do 16. století, především pokud neplánujete návštěvu sbírek Galerie Uffizi. Zlatým hřebem je Madona od Sandra Botticelliho.

 

Bazilika San Lorenzo a Michelangelovy hrobky Medicejských

Na práci na jejich kostele a pohřebních kaplích najali Medicejští nejlepší talenty: architekta Brunelleschiho na kostel a Michelangela na kapli, která měla připomínat nejvýznamnější vévody tohoto rodu. Oba umělci zemřeli ještě před dokončením práce, ale Brunelleschiho kostel byl dokončen podle jeho plánů. Michelangelova kaple nazývaná Nová sakristie však nebyla – ve skutečnosti nebyla dokončena nikdy. Ale přitom to, co dokončil, je dnes považováno za jeden z vrcholných počinů sochařství z mramoru. Když si budete prohlížet kostel, starou sakristii, novou sakristii, kapli vévodů a knihovni Laurenziana, spatříte díla dalších renesančních mistrů, včetně Donatella a Lippiho.

 

Palazzo Vecchio (Palazzo della Signoria)

Historie, umění a moc jsou patrné v honosných místnostech a velkolepých galeriích tohoto paláce-pevnosti v centru Florencie. Odtud bylo řízeno město-republika a mocný rod Medicejských najal přední umělce a architekty té doby na vytvoření jejich pracoven a rezidencí. Bezplatné prohlídky je třeba se rezervovat s dostatečným předstihem. Při nich můžete spatřit také některé tajné chodby, kterými se Medicejští pohybovali mezi místnostmi. A když si schováte vstupenku a vrátíte se večer, můžete vylézt na střechu s výhledem na město při západu slunce.

 

Bazilika Santa Croce

Za geometrickou vykládanou fasádou v typickém toskánském stylu Santa Croce se ukrývá kostel plný umění a mauzoleum některých nejvýznamnějších postav Florencie. K jejím pokladům patří několik milníků renesančního umění. Podívejte se do kaple Cappella Bardi s významnými freskami od Giotta, a do přilehlé kaple Cappella Peruzzi, kde uvidíte další, které inspirovaly Masaccia a Michelangela. Donatellův Ukřižovaný Kristus je považován za jeden z nejlepších příkladů florentského renesančního humanismu. Fresky v kapli Cappella Baroncelli jsou nejvýznamnějším dílem Taddea Gaddiho. Ale nejslavnější je nádherný kříž s Ukřižovaným od malíře Cimabue, jeden z prvních, který se přesunul od strnulého byzantského k přirozenějšímu renesančnímu stylu, přičemž inspiroval velké umělce, kteří následovali. V chrámové lodi naleznete hrobky Michelangela, Galilea, Ghibertiho, skladatele  Gioacchina Rossiniho, a také politika Machiavelliho.

 

Ponte Vecchio

Hlavní turistické atrakce Florencie 3

Ponte Vecchio („Starý most“) je možná nejznámější a nejikoničtější stavba Florencie a jeho půvabné oblouky s přehlídkou obchodů představují jednu z nejpůsobivějších scén ve městě. Most je tradičně sídlem nejlepších zlatníků ve Florencii a při procházce po něm můžete spatřit oslnivou škálu krásných šperků. Ale většina turistů si neuvědomuje, že klenoty jiného druhu spočívají přímo nad jejich hlavami. Účel mostu byl samozřejmě spojovat dva břehy řeky Arno a Medicejští ji museli často překračovat mezi svými kancelářemi v Palazzo Vecchio a rezidencí v Palazzo Pitti. Proto povolali architekta Vasariho, aby navrhl chodbu, oficiálně nazvanou Knížecí chodba (Percorso del Principe), ale dnes častěji známou jako Vasariho chodba (Corridoio Vasariano). Linii jejích pravidelných oken můžete spatřit nad obchody. Není to ale jen obyčejná chodba: stěny v ní jsou zdobeny sbírkou portrétů nedozírné hodnoty, především autoportrétů umělců, jako je Rembrandt, da Vinci, Raphael, Michelangelo a Velásquez.

 

Palazzo Pitti

Den strávený v komplexu Paláce Pitti (jeho prohlídkou skutečně strávíte celý den) Vám dá poznat něco z toho, co Florencie nabízí: vynikající galerie umění, medicejský palác, florentský řemeslný um, muzea, královské residence a zahrada patřící k nejkrásnějším v Itálii. Pokud zde nebudete chtít strávit celý den, prohlédněte si alespoň královské apartmány a honosné pokoje, kde patříte obrazy od Raphaela, Tiziana, Rubense, Tintoretta a dalších mistrů (takže tato sbírka může téměř soupeřit s galerií Uffizi – výše), které však nejsou vystaveny tak jako v galerii, ale jako výzdoba místností, které měly za úkol zapůsobit a reprezentovat.

 

Kostel Santa Maria Novella

I když má tento dominikánský kostel obvyklou pruhovanou fasádu z vykládaného mramoru jako několik dalších kostelů ve Florencii, zde byla interpretována úplně jinak, s ladným zaoblením, imitací oken a zvýrazněním řad oblouků v dolním patře. Řemeslný um pokračuje uvnitř, kde můžete spatřit skvělé fresky od mistrů, jako je Masaccio, Giotto, Domenico Ghirlandaio, Lippi a Paolo Uccello. Kromě toho je celá kaple vyzdobena freskami od Andrey di Bonaiuta ze 14. století, což jsou díla patřící k nejlepším z té doby. Kromě fresek zde najdete mramorový pult a dřevěný kříž s Ukřižovaným od Brunelleschiho, Vasariho Růžencovou Madonu a díla z bronzu od Lorenza Ghibertiho. Zastavte se také v historické lékárně kláštera, kde prodávají bylinné balzámy a květinové pleťové vody.

 

Bazilika San Miniato al Monte

Pohled na zeleno-bílou mramorovou vyskládanou fasádu bazilky San Miniato al Monte stojí za krátký výstup za oblíbenou vyhlídkou ve Florencii, Piazzale Michelangiolo (nebo můžete zůstat v autobuse a dojet tam). Bylo to poprvé, co byl tento dramatický efekt použit ve Florencii, kde se brzy stal nejoblíbenější výzdobou. Ale na rozdíl od pozdějších fasád tato sahá až k velké zlaté mozaice. Efekt v portiku odráží klasickou římskou architekturu a mozaiky nesou patrnou byzantskou inspiraci – to jsou vlivy, které se zde mísí do nového toskánsko-románského architektonického stylu. Uvnitř najdete prostornou chrámovou loď s mozaikovou podlahou a malovaným dřevěným stropem, která končí v nádherné renesanční kapli pod glazovaným modrobílým terakotovým stropem. Zde spatříte další mozaiky v byzantském stylu, mramorový pult z 12. století a zdobenou stěnu kúru. Ještě krásnější je pak sakristie: její stěny jsou obloženy panely s mistrovským dílem Spinella Aretina (14. století) znázorňující Život sv. Benedikta. Je to jeden z nejkrásnějších interiérů ve Florencii a vyrovná se těm v palácích.

Adresa: Via delle Porte Sante, 34, Florencie

 

Národní muzeum Palác Bargello

Čtyři mistrovská díla od Michelangela sama o sobě představují důvod pro návštěvu Paláce Bargello. Dále palác zaplňují díla od Donatella, della Robbiase, Celliniho, Brunelleschiho, Ghibertiho a toskánských malířů od 14. do 16. století, spolu s místností s řezbami ze slonoviny a sbírkou keramiky majolica. Celá jedna místnost je plná smaltů a prací ze zlata, což byla v době renesance florentská specialita. Právě důraz na dekorativní umění a sochařství odlišuje palác Bargello od ostatních muzeí a galerií umění ve Florencii.

Adresa: Via del Proconsolo 4, Florencie

 

Zahrady Boboli

Za palácem Pitti se nacházejí zahrady Medicejských známé jako Zahrady Boboli zabírající 111 akrů zelených teras na svahu. Velkovévoda Cosimo I. při jejich budování v letech 1550-1560 nešetřil a výsledek se stal vzorem pro královské zahrady v celé Evropě (včetně Versailles). Zahrady jsou krásně udržované a nabízejí výhledy na město do daleka. Jsou v nich rozmístěny fontány, sochy, a také umělá jeskyně se stalaktity a stalagmity vyhloubená do svahu – Grotta del Buontalenti. K dalším zajímavým prvkům patří bludiště, květinové záhony a dokonce i amfiteátr vytvořený v bývalém lomu, z něhož byl čerpán kámen na stavbu paláce. V nejvyšším místě na terase je umístěna budova Kaffeehaus a na vrcholu kopce s výhledem na zahrady Boboli budova Casino del Cavaliere, v níž můžete spatřit sbírku porcelánu, který patřil vládnoucím rodům, včetně Medicejských a Savojských.

 

Palác Medici-Riccardi

Skromnější ve svém vybavení a výzdobě než honosné paláce pozdějších členů rodu Medicejských je Palazzo Medici-Riccardi, který je více v souladu s dřívějšími vévody, kteří vládli demokratičtější společnosti. Palác byl dokončen v roce 1464 a byl sídlem Medicejských téměř sto let, dokud se Cosimo I. nepřestěhoval do Palazzo Vecchio. Schodiště vede ze dvora do Palácové kaple vyzdobené dobře zachovalými freskami od Benozza Gozzoliho, které dávají poznat dvorský život ve Florencii v 15. století. Přestože rodina Riccardi, která budovu vlastnila po Medicejských, provedla některé úpravy, Muzeum Medicejských v přízemí má původní medicejský interiér. Zde se rovněž nachází nejvýznamnější práce Filippa Lippiho, Madona s Dítětem z roku 1442.

Adresa: Via Cavour 1 & 3, Florencie

 

Tržnice Mercato Centrale

Pokud jste začali mít pocit, že Florencie je jedno velké muzeum pod širým nebem, je načase se vydat seznamovat s místními obyvateli, kteří zde žijí svým každodenním životem. Nejlepší místo, kde se s nimi můžete setkat, je obří tržnice s potravinami Mercato Centrale. Než se sem dostanete, musíte projít kolem řady stánků venku nabízejícími vše od levných plastových předmětů až po „pravé italské řemeslné výrobky“ masově vyráběné v Asii. Jakmile ale budete uvnitř a ponoříte se do vůně čerstvých bylinek, květin a plodů ze zahrady, budete nakupovat vedle hospodyněk vybírajících suroviny pro dnešní oběd. Jedná se o vhodný zdroj dárků, které přivezete domů, např. toskánský olivový olej, olivy, kandované ovoce a luxusní nugát.

Adresa: Piazza del Mercato, Florencie

***

KDE SE UBYTOVAT

Hlavní turistické atrakce Florencie leží blízko sebe, takže se mezi nimi snadno můžete pohybovat pěšky. Navíc v historickém centru naleznete spoustu možností ubytování. Zde uvádíme některé dobře hodnocené hotely ve Florencii.

Luxusní hotely: vedle katedrály a hlavních nákupních ulic najdete Brunelleschi Hotel 4* , který nedávno zrenovoval své pokoje pro hosty v historické budově se středověkou věží. K tomu připočtěte vynikající servis, výhledy na Duomo snídani v ceně. V blízkosti atrakcí, ale přitom mimo nejrušnější turistickou oblast, se nachází Four Seasons Hotel Firenze 5* s pokoji, které skýtají výhledy na Florencii a její zahrady. Hotel Portrait Firenze 5*, který je proslulý svými vynikajícími službami hostům, stojí na břehu řeky Arno s výhledem na Ponte Vecchio, jen blok od Galerie Uffizi.

Akční nabídka:

Hotely střední třídy: rodinný hotel Hotel Davanzati 3* v historickém centru nedaleko nám. Piazza della Signoria a katedrály nabízí snídani v ceně a příjemné patio, ale nemá výtah. V historickém centru a přitom jen kousek pěšky od nejrušnějších ulic, stojí Hotel Orto De Medici 4* s individuálně vyzdobenými, zvukově izolovanými pokoji, některé s vlastním balkonem. Velmi oblíbený Hotel David 3* (směrem ke čtvrti Oltrano na cestě k nám. Piazzale Michelangelo) nabízí snídani v ceně a je obzvlášť praktický pro ty, kdo do Florencie přijedou autem, protože nabízí parkování zdarma.

Akční nabídka:

Ekonomické hotely: v historickém soukromém domě na poloviční cestě mezi bazilikou Santa Croce a nám. Piazza della Signoria je umístěn Hotel Santa Croce, který nabízí snídaně v ceně včetně capucchina; není zde výtah, ale personál Vám pomůže se zavazadly. Hotel Fiorita 2* nabízí snídani ve formě bufetu v ceně, vzdálenost jen kousek pěšky od vlakového nádraží Santa Maria Novella a hlavních atrakcí, takže je dobrou volbou pro turisty. V tichém obytném okrsku jen pár ulic od Santa Croce se nachází Hotel Orcagna 2* , dobrá ekonomická volba s pěknými pokoji (některé s balkonem) a snídaní v ceně.

Akční nabídka:

TIPY

Cestování po městě: čas i energii můžete ušetřit při autobusové prohlídce Florencie (hop-on hop-off) se zastávkami u 18 hlavních atrakcí města, včetně pohledu z výšky na nám. Piazzale Michelangiolo. Můžete si vybrat 1, 2 nebo 3denní pas pro neozmezené jízdy skýtající 360° výhledy z otevřeného autobusu.