Obuv nové generace: Puma a Nike přinášejí samošněrovací tenisky

Obuv nové generace: Puma a Nike přinášejí samošněrovací tenisky 1

Dvě nejvlivnější značky sportovní obuvi přinesly na trh tenisky budoucnosti. Při nich se už se nebudete muset obtěžovat zavazováním tkaniček – stisknutím jednoho tlačítka se vám totiž zaváží samy. Puma a Nike slibují optimální přizpůsobení obuvi vašemu chodidlu, a to díky nejmodernějším technologiím.

„Smart tenisky“, které jsou vybaveny samozavazovacími tkaničkami, si razí cestu na trh se sportovní obuví. Poprvé se objevily v lednu 2016 a první prototypy předvedla společnost Nike. Trvalo však několik měsíců, než společnost vylepšila své technologie i prvotní koncepty.

Giganti Puma a Nike své samozavazovací  modely předvedli v téměř stejnou dobu. Tato novinka potěší zejména milovníky sportu, protože kromě zjednodušení obouvání přinášejí dokonalý komfort nošení.

Nike HyperAdapt 1.0

Za samozavazovacími  teniskami HyperAdapt 1.0 nestojí nikdo jiný, než světově nejoblíbenější značka sportovních tenisek. Hlavní myšlenkou jejich vzniku je, že preference nošení a vázání obuvi jsou u každého jedinečné. Nike chce tyto nároky při nošení a přizpůsobování splnit prostřednictvím inteligentního „smart“ systému. Díky zabudovanému senzoru u paty se boty automaticky zavážou, jakmile si je obujete. Pokud nejste spokojeni s výsledkem, můžete použít tlačítka a regulovat tak vázání tkaniček. Nike navíc slibuje kvalitní výdrž baterie – až dva týdny nošení na jedno nabití.

Společnost Nike se snažila vytvořit tenisky, které by umožňovaly jednoduše stáhnout a uvolnit šňůrky, kdykoliv to potřebujete. Model HyperAdapt 1.0 byl uveden do prodeje před Vánocemi a jeho cena se pohybuje okolo 720 dolarů. Tomuto modelu předcházel model tenisek z filmu Návrat do budoucnosti, který předpověděl příchod samošněrovacích tenisek – ten však není přístupný veřejnosti.

Puma Autodisc

Ani další gigant ze světa sportovních tenisek nezazlívám a ujal se vytvoření prototypu samošněrovacích tenisek. Tenisky Autodisc se od HyperAdapt odlišují synchronizací s vaším smartphonem, na kterém si prostřednictvím stisknutí tlačítka v aplikaci zavážete tkaničky. Tato funkce u tenisek Nike chybí. Prostřednictvím mobilní aplikace také můžete sledovat úroveň jejich baterie.

Na rozdíl od HyperAdapt se však tenisky nezavážou samy – nemají žádný senzor a zavázat je musíte stisknutím tlačítka ve vašem smartphonu. Nabíjejí prostřednictvím položení na bezdrátovou nabíjecí podložku. Společnost Puma však zatím neplánuje model tenisek Autodisc zpřístupnit široké veřejnosti. Orientuje se převážně na světových atletů a sportovců a nadále pracuje na vylepšení svých prototypů.

Vypadá to tak, že technologie nám umožní další zjednodušení každodenního života. Pokud vás tedy otravuje nekonečné vázání tkaniček nebo chcete vyzkoušet další technologickou hračku, sáhněte po Nike HyperAdapt 1.0. Na model od společnosti Puma si zřejmě ještě nějaký čas počkáme.