Jak používat technický vodní vysavač

Jak používat technický vodní vysavač 1

Průmyslový vysavač je nepostradatelný pomocník pro dům. Oproti jeho názvu jeho užití sahá i daleko za průmyslové využití, protože si poradí i s nepořádkem, který obyčejné domácí vysavače nezvládnou. Schopnost technického vysavače vysávat vodu Vám ušetří práci s mnoha hadry, kterými byste museli vodu z podlahy odstraňovat, nebo vytírání stěrkou. Technický vysavač dokáže také fungovat jako pumpa a odčerpá větší množství vody, které zůstalo např. ve vaně, sprše, bazénu, akváriu či zahradním jezírku.

 

Jaký typ technického vysavače si koupit?

Technické vysavače (wet/dry shop vacuum) mívají kapacitu od 4,5 l (= 1 galon) do 90 l, přičemž většina vysavačů je v rozsahu 18 l-45 l. Voda do výšky několika centimetrů přitom rychle zaplní menší vysavače. Množství vody v koberci se dá obtížně odhadnout, protože není vidět. Voda se přitom vsakuje do vláken a do podložky, takže plošné koberce mohou zachytit až 4,5 l na 1 m2. Pokud budete chtít vysát větší množství vody, pomůže Vám technický vysavač s větší kapacitou, abyste nemuseli stále vylévat nádržku. Zároveň však velké nádržky plné vody bývají těžké a nepraktické. Protože voda váží zhruba 4 kg na 4 l, plný technický vysavač lepší kvality se střední kapacitou může vážit až 65 kg. 

Jak používat vysavač na mokro:

 • odhadněte množství vody
 • zapojte do odpovídající zásuvky
 • vyjměte pytlík
 • vyjměte suchý filtr (mokrý filtr může zůstat)
 • hlídejte množství vody v nádrži
 • vylijte vodu na určené místo
 • vyčistěte a usušte nádrž a doplňky

Co budete potřebovat:

 • vysavač na vodu (Wet/Dry Vacuum)
 • mokrý filtr

 

Návod

 1. odstraňte pytlík – při použití technického vysavače na mokro (tj. na vodu) nikdy nepoužívejte sběrné pytlíky. Otevřete horní kryt sací jednotky vysavače, vyjměte sběrný pytlík a všechny event. připevňovací prvky a odložte je stranou.
 2. vyměňte či vyjměte filtry – protože běžné filtry bývají z papíru, při vysávání vody se nikdy nepoužívají. V některých případech existují plastové jednotky s připojenými skládanými papírovými záhyby, nebo to mohou být filtrovací textilie, které se omotají kolem filtrové jednotky a zajistí gumičkou. Pokud je k technickému vysavači přiložen filtr na mokro, nainstalujte ho místo běžného filtru pro vysávání na sucho.
 3. připojte hubici na mokro – technické vysavače mívají na výběr z řady hubic: hubice s širokou plochou hlavou je určena na mokro, ale i ostatní hubice lze obvykle na vodu použít. Hubice na vodu nejlépe funguje na hladkém povrchu.
 4. zapojte vysavač do odpovídající zásuvky – protože při vysávání vody dojde k setkání vody a elektřiny, doporučuje se zapojit vysavač do vhodné (bezpečnostní) zásuvky. Technické vysavače většinou mají dvojí izolaci, tj. můžete je zapojit i do běžné zásuvky.
 5. vysávání vody:
 • voda rozlitá na podlaze – zapněte vysavač a přiložte hubici k povrchu vody, držte ji na místě, dokud nebude voda kolem vyčerpaná;  postupně posunujte hubice k dalšímu úseku, dokud nebude všechna voda pryč
 • vysávání většího množství stojící vody – zapněte vysavač a přiložte hubici k povrchu vody; technické vysavače dokážou rychle vysát i větší množství stojící vody; že je nádrž plná, poznáte také tak, že se změní zvuk motoru, což naznačí, že se změnila jeho rychlost
 • tip – čím více nástavců připojíte k hadici, tím obtížnější bude vysávání vody; proto se pokud možno vyhněte používání prodlužovací tyče

6. odstraňte větší smetí – otevřete nádržku vysavače; než vodu vylijete, odstraňte z ní větší kusy smetí

7. vhodným způsobem vodu vylijte na místo k tomu určené; vodu s kousky stavebního odpadu byste neměli lít na záhony na zahradě.

8. vyčistěte a vydezinfikuje nádržku and doplňky – v technickém vysavači se do vody dostávají různé organismy, takže je vysoké riziko růstu plísní uvnitř nádržky. Nejprve nádrž vypláchněte čistou vodou, pak do ní nalijte 4,5 l teplé vody a 1/4 sklenice chlorového bělidla pro domácnost a důkladně všechny části vyčistěte. Propláchněte vodou také hadici. Obraťte nádrž vzhůru nohama a nechte vyschnout. Hadici zavěste vertikálně, aby okapala a uschla. Vysavač a jeho součásti uložte teprve až budou zcela suché.