Odhalte lháře: Toto je třeba si všímat

Odhalte lháře: Toto je třeba si všímat 1

Ve světě roste množství neupřímné lidí. Denně vám lžou přímo do očí a vy si to ani nevšímáte. Máme pro vás malou pomůcku, se kterou snadněji zjistíte, kdo vám neříká pravdu.

Způsob vyprávění
Pozorujte způsob, jakým na vás potenciální lhář mluví. Pokud je jeho řeč výrazně rychlejší nebo pomalejší než obvykle, asi nemluví pravdu. Když někdo lže, snaží se vás přesvědčit o pravdivosti svých vyjádření, a tak přidává množství zbytečných detailů. Často se v nich i zamotá a protiřečí si, to je pro vás jasný znak, že se vás snaží obalamutit.

Reakce na otázku
Překvapte ho zcela jednoduchou otázkou, když to bude nejméně očekávat. Když bude na vás chrlit proud lží, zeptejte se ho na úplnou banalitu. Pokud začne prskat nebo zůstane zaskočen a nebude umět odpovědět, tak bude nad slunce jasné, že lhal.

 
1843210_lhani-lhar-lez-v2

Řeč těla
Tělo je během lhaní nervóznější, a tak dělá pohyby, které pro něj nejsou jinak běžné. Škrábe si nos, překládá si ruce na hrudi nebo si zakrývá ústa? S nejvyšší pravděpodobností se vás snaží oklamat.

Nadměrný oční kontakt je také znakem lži. Když vám někdo několik minut zírá přímo do očí, není to na znak upřímnosti. Lháři se příliš soustředí na své tělo a přemýšlejí, jak by se choval za běžných okolností – ve výsledku jsou jeho pohyby strnulé a nepřirozené.

Co na to ostatní?
Když je více svědků u výpovědi, o které nejste přesvědčeni, že je pravdivá, máte vyšší šanci odhalit lháře. Když se podezřelý ztratí z dohledu, řekněte si, zda jeho řečem věříte nebo ne. I zde se uplatňuje známý fakt, že více hlav má více rozumu.