Kam se vydat v prosinci

Kam se vydat v prosinci 1

Benátky, Itálie

Plovoucí město by mohlo být nejkrásnějším místem v Itálii, ale to je těžké rozhodnout, když je stále zaplaveno hemžícími se turisty. Ovšem kromě prosince, kdy nikoho nenapadne sem přijít. Možná si myslíte, že laguny jsou nejkrásnější, když se lesknou v letním slunci, ale to znamená pouze nedostatek představivosti: pozorovat strašidelně se vlnící ledovou mlhu nad hladinou je zážitek, kterému se jen tak něco nevyrovná. Když budete mít obzvlášť štěstí, můžete spatřit i sníh. V každém případě se můžete projít po náměstí Sv. Marka, aniž by Vám někdo zapíchl selfie tyč do oka. Své štěstí pak oslavte pobytem v hotelu Aman Venice, který patří k nejkrásnějším na světě.

Hotely v Evropě

Miláno, Itálie

Možná si myslíte, že italská metropole módy má jiné starosti než Vánoce, ale Miláno je ve skutečnosti v tomto období jedno z nejslavnostnějších měst v Evropě. Začátek prosince znamená svátek patrona města sv. Ambrože, proto v areálu pevnosti Castello Sforzesco naleznete zářící trh. Nakupovat zde můžete místní lahůdky a cetky domácí výroby a pak se odměnit svařeným vínem a koláčem castagnaccio (z jedlých kaštanů a s piniovými oříšky). Po procházce po proslulé módní čtvrti zamiřte do nového okrsku Zona Tortona: naleznete zde nejlepší z vynořujících se galerií a designérských ateliérů, nemluvě o brunchích v podniku God Save The Food.

 

Štrasburk, Francie

Podobně jako italské Miláno také Štrasburk pořádá mimořádné a skvělé vánoční trhy, které jsou navíc nejstarší ve Francii. Pokud se nestojíte o tradiční pokrmy (jako je vepřové koleno), zdejší galská gastronomie přináší lahůdky i sváteční pokrmy. Najdete zde mohutný vánoční strom, zlaté osvětlení a více jak 300 dřevěných domků prodávajících ručně vyráběné dárkové předměty a místní plodiny. Můžete si dát slaný koláč (tarte flambée), palačinku (crêpe) nebo preclík (bretzel), což je v podstatě známý preclík vylepšený ementálem a kostičkami slaniny, a šálek svařeného alsaského bílého vína. A až se zásobíte cetkami a francouzským pečivem, projděte se po kuriozně romantické čtvrti Petite France, s hrázděnými domy a lesknoucími se kanály.

 

Svatý Bartoloměj, Karibik

Na ostrově Svatý Bartoloměj je v prosinci prostě každý. Je to tak částečně proto, že se jedná o původní diskrétní slunečný ráj pro největší celebrity, s nejkrásnějšími plážemi, restauracemi, hotely a vilami, a částečně proto, že sem stále míří bohatí, slavní, krásní – ale i neznámí. Svatý Bartoloměj znamená vidět a být viděn.

 

Canouan, Svatý Vincenc a Grenadiny

Prosinec přeje návštěvám Karibiku. Pokud chcete raději uniknout davům a skrýt se, vhodným místem je ostrov Canouan. Zatímco ostatní budou třeba na Svatém Bartoloměji, Vy si domýšlivě můžete říkat, že „Canouan je místo, kam míří miliardáři, aby se ukryli před milionáři“. Není ale nutné vydělávat vydělávat deseticiferné částky, abyste se mohli ubytovat v hotelu Mandarin Oriental, prvním v oblasti, jehož apartmán Oceanview Suite Vás bude stát „pouze čtyřcifernou částku. Oznámeno bylo plánované otevření hotelů Aman a Soho House, takže je jen záležitostí času, než sem zamíří i ti „milionáři“. Proto si vychutnávejte klid, dokud zde je.

Místa, kam se dostanete, jen pokud budete milionáři

New York City, USA

Prosinec v New York City není nic nového: zdejší scéna je slavnostní jako z filmu, od bruslení pod vánočním stromem v Rockefellerově centru po okázalé výstavky ve výlohách obchodních domů na 5th Avenue. A pokud se každoročně snažíte překonat své sousedy ve vánočním osvětlení, pomyslet na obyvatele okrsku Dyker Heights v Brooklynu. Zdejší domy jsou natolik extravagantně pokryté osvětlením, že se pořádá oficiální autobusová projížďka kolem zdejších bloků. Newyorské hotely podávají občerstvení na zahřátí u praskajícího krbu v hale: zajděte např. na zdejší originální drink Ludlow’s Pigalle (s bourbonem a feferonkou ancho chile).

Vánoce v Biltmore Estate

Yellowstone, USA

První národní park světa je plný turistů prakticky stále mimo zimu, to si však davy na dřevěných chodnících kolem gejzírů neuvědomují. Prosinec je skvělá doba pro pozorování živé přírody, protože vše, od medvědů hnědých po bizony, se prodírá hustým prachovým sněhem za teplem k horkým pramenům. Při projížďce terénním vozidlem Snowcoach se dostanete ke všem hlavním atrakcím parku, jako je gejzír Old Faithful, Velký yellowstonský kaňon (Grand Canyon of Yellowstone), a můžete se také vydat na lyžích či na sněžnicích na místa, která nejspíš budete mít jen sami pro sebe. Navíc kontrast mezi klidnou zasněženou scenérií a divokou vulkanickou krajinou v Yellowstonu (s bublajícími bahenními sopkami a řekami, z nichž vychází pára) je něco, nač jen tak nezapomenete.

 

Uganda, Afrika

Prosinec je turisticky rušný měsíc v Ugandě, což má svůj dobrý důvod: krajina je bujně zelená, ale počasí suché, takže nastávají ideální podmínky pro výpravy za gorilami. Prosinec je rovněž vhodná doba pro lodní safari při hledání Velké pětky divokých zvířat, protože zvířata to táhne ke zdrojům vody. Stále se přitom jedná o méně obvyklou safari destinaci v Africe, takže „rušno“ je zde relativní pojem. Náš tip je spojit dobrodružství v divoké přírodě s návštěvou městské džungle. Metropole Kampala je velmi pěkná: můžete strávit večery v oblíbeném Equator Baru v hotelu Sheraton, dát si pečený krokodýlí ocas v BBQ restauraci The Lawns nebo shlédnout expozice současného umění v Afriart Gallery.

Nelepší safari v Africe

Bogota, Kolumbie

Kolumbijská Cartagena si uzurpuje všechna nej v zemi díky svým karibským koloniálním půvabům, ale abyste poznali současnou Kolumbii a její kreativní energii, zásadním centrem je metropole Bogota, přitom často přehlíženým. Zdejší pověstné deště v prosinci polevují a začíná suché období, kdy se jinak chladné klima drží kolem 20 °C. Většina návštěvníků míří přímo do centra La Candelaria, což je pozoruhodná směsice koloniálních budov, kamenných ulic, restaurací a pouličního umění. Ale i tišší čtvrt Chapinero Alto se začíná prosazovat: představte si míchané drinky a pouštění vinylů v baru Rin Rin nebo Trama Casa de Creadores, sídlo proměněné v nákupní centrum o několika úrovních. Nejlepší výhledy pak budete mít z vrcholu hory Cerro de Monserrate (přes 3000 m), kam se snadno dostanete lanovkou. V prosinci bývá vrchol ozdoben vánočním osvětlením, což skvělé navazuje na západ slunce.

Betlémy v Latinské Americe

Fidži, jižní Pacifik

Fidži je ideální destinace, kde Vám bude prosincová ponurost v Evropě připadat jen jako vzdálená vzpomínka. Projděte se v oslnivě bílém písku a dostanete se do zdejšího rytmu. Když přátelští místní ozdobení plumériemi říkají „no hurries, no worries“, není to ani tak fráze jako způsob života. Prosinec připadá na začátek období dešťů, což znamená, že polední horko oživí občasné krátké odpolední přeháňky. Po ničivé cyklonu Winston v roce 2016 se vynořují více ekologicky zaměřené a kulturně vědomé hotely, aby konkurovaly okázalým obrovským letoviskům: nové letovisko Six Senses, postavené v místech, kde Tom Hanks natáčel Trosečníka, používá pouze Teslovy baterie a vaří z organických surovin nasbíraných v místě.

Nejkrásnější tropické ostrovy

Kjóto, Japonsko

Nejoblíbenějším svátkem v Japonsku je Nový rok (Oshogatsu). A nejlepší místo, kde se můžete připojit k oslavám, je jeho někdejší císařská metropole a strážce starých tradic. Po celý prosinec je Kjóto plné trhů a festivalů; k nejoblíbenějším patří bleší trhy Kobo-san a Tenjin-san, které se konají v okolí stejnojmenných chrámů, a naleznete tu japonské starožitnosti, kimona i vozíky s jídlem. Na začátku prosince se koná Arashiyama Hanatouro, kouzelná lampionová slavnost, která rozsvítí proslulý bambusový les Arashiyama. Nenechte si ujít noční nasvícení chrámů; a pokud budete mít štěstí, může i sněžit.

 

Skotsko, Velká Británie

Když svítí slunce, je ve Skotsku nádherně. Ale i jindy je toho spousta, co můžete na této syrové a studené zemi milovat. Není útulnější pohody, než si dát pár doušků skotské whisky u planoucího krbu po dni stráveném venku, kde řádí živly – ať už je to cyklistika na plážích v East Lothian nebo výprava po stopách jelenů po svazích poprášených sněhem v NP Cairngorms. Edinburgh je v prosinci drsně slavnostní a zima je čas, kdy přijde vhod vydatné jídlo v jeho kulinářských zařízeních. Na samém vrcholu stojí The Kitchin, restaurace šéfkuchaře Toma Kitchena ověnčená michelinskými hvězdičkami, která oslavuje skotskou produkci. Hned za ní je The Scran and Scallie ve Stockbridge, což je hospoda s kvalitní kuchyní.

 

Madagaskar, Indický oceán

Pokud zoufale toužíte uniknout z temných a vlhkých prosincových ulic, Madagaskar je vhodnou destinací. Ostrov s pravěkou přírodou, známý svými lemury, divoce zbarvenými chameleony a bizarními tvory, jako je nosatec žirafí (hmyz). Na Madagaskaru však naleznete více podivností než jen jeho bohaté deštné pralesy. Nenechte si ujít ostnaté lesy v jižních pouštích nebo téměř neproniknutelné bludiště ve vápencovém krasu v přírodní rezervaci Tsingy de Bemaraha Strict Nature Reserve (UNESCO). Začátek prosince je dobré období mimo hlavní sezonu předtím než později v měsíci přijdou silnější deště. Nové soukromé letovisko Miavana na východním pobřeží ostrůvku Nosy Ankao nabízí přehlídku kamenných vil z poloviny 20. století a je to jedno z nejelegantnějších trosečnických útočišť na světě.

 

Krakov, Polsko

Polský Krakov v prosinci vypadá jako z vánoční pohlednice. Středověké kamenné hlavní náměstí Rynek Główny ve starém městě nabízí projížďky v kočárech tažených koňmi a vánoční trhy, kde se prodává vepřové koleno a knedlíky. Na stáncích si můžete koupit vánoční koule vyrobené řemeslníky a pak se ponořit do některého z útulných sklepních barů, kde si dáte skleničku ochucené vodky. Na rozdíl od mnoha jiných měst bývalé východní Evropy zvyklých na výpravy zahraničních turistů, kteří vyhledávají bary a kluby, nabízí druhé město Polska noční život s větším podílem kultury. Dřívější tabáková továrna Tytano je dnes komplex s příjemným bary a restauracemi (řemeslné koktejly dostanete v baru Lastriko). Chátrající činžáky v židovské čtvrti Kazimierz ožily novým životem díky řadě stylových barů.

 

Tasmánie, Austrálie

Tasmánie udělala v posledních letech velký krok kupředu díky výstřednímu multimilionáři Davidovi Walshovi, jehož Muzeum starého a nového umění MONA (Museum of Old and New Art) se po svém otevření v roce 2011 dostalo na titulky novin: mohou za to riskantní díla, jako je sádrová stěna pokrytá vagínami. Dnes je obecně považováno za nejlepší muzeum v Austrálii. Díky tomu na ostrov proniká nový progresivní dav, což vedlo také k proměně metropole Hobart: vznik designérských zařízení, jako je pískovcový Henry Jones Art Hotel, přitom byl nutností. Uznávané restaurace, jako je Franklin Bar & Restaurant, podávají pokrmy z tasmánských produktů: např. chobotnice pečené na dřevě nebo syrové maso klokana wallaby. Také zdejší perlivá vína získávají v posledních několika letech mezinárodní uznání. Ochutnat je můžete na každoročním festivalu Taste of Tasmania, který začína na konci prosince a využívá plody z bohaté sklizně australského léta.

 

Berlín, Německo

Neexistuje doba, která by nebyla vhodná k návštěvě Berlína. Je skvělý v létě, kdy se můžete potulovat mezi zdejšími podivnými až ztřeštěnými podniky využívajícími výstřední kreativitu, ale ještě lepší v prosinci jako místo, kam se přijdete bavit. Spoustu dalšího naleznete v jeho klubech, barech a undergroundových podnicích v osobitých okrscích města. Berlín je jedno z nejlepších míst na světě, kde můžete strávit Silvestr a Nový rok, kdy zde probíhá párty po celém městě s koncerty a oslavami na trase Party Mile.

 

Goa, Indie

Goa v prosinci propadne atypickému předvánočnímu šílenství: každá palma je ověšená lesknoucími se ozdobami a světýlky, každý plážový bar ožívá řadou uvolněných návštěvníků, kteří tančí jako šílení dnem i nocí. Počasí je ideální a párty dosahují stupně horečky. Vánoce jsou důvodem k velkým oslavám po celé Indii – nikde však více než ve státě Goa, vyzdobeném a ožívajícím ohňostroji, s vánočními stromy a santovskými čepicemi, které ve zdejším horku a prachu působí nepřiměřeně. To pak přejde v silvestrovsko-novoroční oslavy s párty a tančením na plážích a v barech (Goa je nejliberálnější stát Indie). Bývá zde rušno, proto je potřeba rezervovat si vše předem. Vesnice Anjuna bývá cílem skalních raverů, kteří tančí až do svítání, takže raději zamiřte na tišší místa (doporučujeme Arambol, Mandrem nebo Palolem), kde můžete spatřit zase jiný východ slunce.

Kam se vydat v Indii za jógou

Moskva, Rusko

Většina návštěvníků se do ruské metropole vydává v létě, ale není třeba se bát zimních mrazů: průměrná teplota v prosinci se ve skutečnosti liší jen o pár stupňů od té v New Yorku. Mohou za to zřejmě pověsti o sibiřském mrazu, že v tuto dobu je zde méně turistických výprav a kratší čekací fronty. A také je to příležitost nasadit si pořádnou ušanku! Po absolvování prohlídky chrámu Vasila Blaženého v Kremlu, proslulého honosného metra, a po shlédnutí opery či baletu ve Velkém divadle (Bolšoj těatr) se můžete zahřát typicky ruskou kombinací karaoke, vodky a kaviáru v sametem obložených boxech v hotelu Radisson Collection.

Kam se vydat v prosinci 2 

Kambodža a Laos

Jihovýchodní Asie je v prosinci úžasná a klima je tak akorát- to ale také znamená, že se sem chtějí vydat i všichni ostatní. Proč sem cestovat v době, kdy je mokro a nesnesitelně horko? Vydejte se sem v prosinci, kdy probíhá hlavní sezona a podniky s jídlem pitím se hemží davy, kdy krásná koloniální města v Laosu (doporučujeme hlavně Luang Prabang) mají pro turisty nejširší nabídky a kdy je v Siem Reap nejrušněji. Kambodža a Laos jsou velké a převážně prázdné země, kde vždy najdete nějaký prostor pro sebe, dokonce i v Angkor Wat (vydejte se tam, pokud možno, při východu slunce). Bude sice potřeba více plánovat a rezervovat předem, ale pokud chcete být spontánní, vždy najdete místo v pěkném teakovém domě, kde zpívají ptáci v banánovnících u verandy.

 

Uruguay

Trochu jiná plážová destinace, to je jihoamerická Uruguay. Téměř nekonečné bílé písčité pláže v Uruguayi jsou většinou téměř prázdné, a to i v hlavní turistické sezoně. Ta trvá pouze pár týdnů v prosinci, takže pokud máte rádi ruch a dění (jako je např. na Ibize, Mykonosu nebo v brazilském Trancoso), je to ideální doba, kdy se sem vydat. Stále můžete najít pláž, kterou budete mít z velké části jen pro sebe, v okolí hippy městeček José Ignacio, La Barra a Punta del Este. Prosinec je ale také doba, kdy restaurace a plážové bary v dřevěných přístřešcích a stylové hotýlky otevřou své okenice pro davy bavících se turistů z Buenos Aires, kteří se sem vydávají přes záliv Rio de la Plate, aby se bavili v době Vánoc a Nového roku. 

 

Zermatt, švýcarské Alpy

Najdete zde scény se zasněženými horami, o jakých o Vánocích sníme: sáně tažené koňmi, rozzářené vánoční stromy, stánky se svařeným vínem a vesničky zářící v pěkných údolích přímo pod Matterhornem. A hlavně jsou tu zasněžené krásné sjezdovky (celkem 200 km) otevřené od začátku prosince. To vše nabízí Zermatt, přední lyžařské letovisko ve Švýcarsku.  

Kam se vydat za pravým švýcarským fondue

Dubaj, SAE

Pokud toužíte po zimním slunci a spoustě pozlátka, nikde tuto kombinaci nenajdete v lepší, zářivější a okázalejší podobě než v Dubaji. Od listopadu do ledna se počasí ochladí na snesitelných 19-25 °C a slunce svítí prakticky stále. Navíc se zde v prosinci koná mistrovství Rugby Sevens a Filmový festivalv Dubaji (poznámka: letos odloženo) a předvánoční výprodeje v designérských obchodech, a spatřit můžete rekordní vánoční stromy sténající pod tíhou světel a křišťálů Swarovski. Vypadá to velmi okázale, ale návštěvníci z předchozích let nakonec byli spokojeni.

 

Arktida za polárním kruhem

Existuje lepší čas, kdy se vydat na severní pól, než v prosinci na Vánoce? Jízda na saních tažených koňmi či psy husky v Laponsku je jistě nezapomenutelná a lesknoucí se mrazivá krajina za polárním kruhem připomíná Narnii a je magická. Možnosti a podmínky pro sledování nebeské světelné show, polární záře hrající všemi barvami spektra na Islandu, ve Finsku, Norsku a Švédsku jsou nejlepší z celého roku.