Odporné: Takto vypadala zoo, ve které namísto zvířat vystavovali lidi

Odporné: Takto vypadala zoo, ve které namísto zvířat vystavovali lidi 1

Zní to sice neuvěřitelně, ale zoo, ve které návštěvníci namísto exotických zvířat sledovali lidi, opravdu existovala, a to relativně nedávno – teprve před 80 lety. Jedním z nejlépe zdokumentovaných případů takové degradace člověka je zoo Jardin d’Agronomie tropicale, která se nacházela v Paříži a byla výstavní skříní francouzského kolonialismu.

20140911180122

Návštěvníci v této zoo mohli vidět repliky všech zámořských území, které patřily Francii: Madagaskar, Indočína, Súdán, Kongo, Tunisko a Maroko. Aby toho nebylo dost, rozhodlo se vedení tohoto zařízení, že exponáty budou skuteční obyvatelé těchto exotických zemí.

Bez jakéhokoliv souhlasu tedy deportovali desítky lidí z celého světa přímo do Paříže. Jardin d’agronomie tropicale byla dějištěm nesčetných zločinů proti lidskosti. Přesto, že se setkala s odporem veřejnosti, neměla nouzi o návštěvníky. Zvířata v Zoo se nemají až tak dobře.

shanelynamphoto-1

Zde jsou důkazy Ti se mohli například zblízka podívat na těla cizinců, přičemž jim lékaři podávali odborný výklad o tom, jak se například Afričané liší od Evropanů. Tělesné tresty zde nebyly výjimkou a „dozorci“ si jimi vynucovali poslušnost.

Pařížská městská rada o nakonec tuto krutou kratochvíli zastavila a nabídla nedobrovolným exponátem azyl přímo v hlavním městě Francie. Její komplex dnes částečně leží v ruinách, ale přesto zůstává připomínkou toho, jaké krutosti jsou lidé schopni.